To już najwyższa pora, żeby podjąć ostateczną decyzję dotyczącą dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej!. Zastanawiasz się, co będzie dla ciebie najlepsze? Zawodów jest całe mnóstwo. Sam/sama musisz zdecydować, który wybierzesz. Jest to niełatwe zadanie. Może właśnie udział w Dniu przedsiębiorczości pozwoli ci dokonać właściwego wyboru?

Będziesz miał/miała niepowtarzalną okazję do zweryfikowania twoich wyobrażeń na temat wybranego zawodu. Obserwacja stanowiska pracy i bezpośredni kontakt z osobą, która tę pracę wykonuje stwarza ci możliwość pogłębienia wiedzy o danym zawodzie, a także zdobycia informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jego wykonywania. Warto uczyć się od praktyków!

Tak zachęcałam naszą młodzież do wzięcia udziału w tegorocznym Dniu przedsiębiorczości! Nie wszyscy skorzystali z tej okazji, aby podjąć trafną decyzję edukacyjną i zawodową. W całości udała się tylko klasa IIIB, z innych klas nieliczni..

Ci, którzy zdecydowali się, aby podpatrzeć swój ulubiony zawód…..nie narzekali, wprost przeciwnie, byli zachwyceni. Poniżej przytoczę jeden przykład uczennicy, która tak opisała swój pobyt na jednodniowej praktyce. Może jej wspomnienie tego dnia, zachęci społeczność szkolną do uczestnictwa w Dniu przedsiębiorczości  na drugi rok.

Jak dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe?

       Nazywam się Ola i uczęszczam do pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Jestem na profilu biologiczno-chemicznym i moim marzeniem jest zostanie w przyszłości lekarzem weterynarii. W dniu 22 marca 2023 roku Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zorganizowała dzień przedsiębiorczości polegający na tym, że uczniowie szkół wybierają dowolny zakład pracy i spędzają tam cały dzień. Kiedy tylko usłyszałam o tym projekcie od nauczyciela podstaw przedsiębiorczości- Pani Marty, od razu wiedziałam, że moje kroki skieruję na gospodarstwo, by przyglądać się pracy weterynarza. Mieszkam we wsi nieopodal Łańcuta i chociaż gospodarstw jest tu już coraz to mniej, udało mi się spędzić cały dzień na jednym z nich. Gospodarstwo pana Gienka jest naprawdę niezwykłe, człowiek ten kocha zwierzęta i w swoją pracę wkłada całe serce. Posiada 20 krów, konie , kury, kaczki, gęsi, trzodę chlewną, koty i psy. 20 marca w gospodarstwie Pana Gienka na świat miała przyjść kolejna krowa, mimo to poród nie odbył się w zaplanowanym terminie, ale dokładnie tego dnia, kiedy ja przyjechałam do hodowli. Nigdy wcześniej nie widziałam na żywo jak na świat przychodzi cielę. Kiedy pojawiły się pierwsze objawy porodu, gospodarz zadzwonił po weterynarza, ten przyjechał bardzo szybko. Na początku widoczny był pęcherz płodowy i dopiero po 4 godzinach pojawiła się piękna czarno-biała jałówka. Lekarz udzielał mi w tym czasie cennych wskazówek takich, jak na przykład ta, że gdy ułożenie płodu jest prawidłowe i poród przebiega normalnie nie należy krowie pomagać. Kiedy cielak się urodził wyczyściliśmy nozdrza i jamę gębową ze śluzu i błon płodowych, aby zwierzę mogło swobodnie oddychać, zabezpieczyliśmy pępowinę z wykorzystaniem środka do dezynfekcji, co uchroni je przed infekcjami. Dowiedziałam się też, że nowo narodzone cielę musi zostać dobrze osuszone. To nie jedyne wydarzenie, które miało miejsce w gospodarstwie. Tego dnia opiekowałam się również końmi – czesałam je i karmiłam, a na końcu gospodarz pozwolił mi dosiąść jednej ze swoich klaczy. Zbieraliśmy jaja od kur i karmiliśmy wszystkie zwierzęta. Wizyta w hodowli Pana Gienka i oglądanie porodu cielaka jeszcze bardziej utwierdziła mnie w mojej decyzji o ukończeniu studiów weterynaryjnych i w przyszłości pracowaniu, jako lekarz weterynarii. Kocham zwierzęta i mocno wierzę, że już nie długo będę mogła je badać, diagnozować ich stan zdrowia, leczyć i zapobiegać wszelkim chorobom. Dobry weterynarz to osoba, która posiada sporą wiedzę na temat leczenia zwierząt ,podczas współpracy z weterynarzem już cząstkę tej wiedzy zdobyłam i chcę ją nieustannie poszerzać, by móc jak najlepiej udzielać pomocy swoim pacjentom. Od doktora dowiedziałam się również, że zawód ten jest bardzo poszukiwany, a w najbliższych latach poziom zatrudnienia zwiększy się o ponad 30%.

Dzień przedsiębiorczości 20 marca 2024

Ideą tego programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodzieży wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy.

Dzień przedsiębiorczości sprzyja również podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Jest także szansą na lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadpodstawowych do wejścia na rynek pracy.

Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:

  • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

W naszej szkole skorzystali z tej niepowtarzalnej szansy chętni  uczniowie klas trzecich. Ci, którzy zdecydowali się, aby „podpatrzeć” swój ulubiony zawód nie narzekali. Opowiedzieli o tym w eseju pt. Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe lub nakręcili filmik z tego dnia lub zrobili parę fotek.