Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Finał i gala I Podkarpackiego Konkursu „Wybieramy zawód przyszłości”

Napisano: 1 Grudzień, 2021 - 10:05 przez Administrator

Prognozowanie trendów na rynku pracy w najbliższych latach może niektórym przypominać wróżenie z fusów, wszak dynamicznie modernizuje się gospodarka, rozwijają nowe technologie, zmienia się demografia. Jednak organizatorzy I Podkarpackiego Konkursu „Wybieramy zawód przyszłości” zaryzykowali i postawili na trzy profesje: pracownik socjalny, kosmetolog i pracownik biura turystycznego. Ilość uczestników i ich świetne przygotowanie do zmagań mile zaskoczyło pomysłodawczynię Martę Kaczmarczyk, nauczycielkę przedsiębiorczości w Naszym liceum i metodyka PCEN, organizatorów i jurorów oraz potwierdziło, że pomysł konkursu „trafił w punkt”.

Jakimi umiejętnościami i wiedzą musiało wykazać się dziewięcioro finalistów I Podkarpackiego Konkursu, który odbył się 24 listopada br. w I Liceum w Łańcucie? Po pierwsze, ich zadanie polegało na stworzeniu CV i listu motywacyjnego w języku polskim i wybranym obcym. Po drugie, odbyli rozmowę kwalifikacyjną nie symulowaną w klasie, ale z prawdziwymi pracodawcami: Markiem Ruparem – dyrektorem MOPS w Łańcucie, Moniką Pondel – kosmetolożką i właścicielką Salonu Looksus oraz Agnieszką Bartnik – właścicielką Biura Podróży „Aga”. Po trzecie, finaliści zmierzyli się z dynamiczną rozmową o przyszłym miejscu zatrudnienia w wybranym języku obcym (angielskim, francuskim, niemieckim). Poradzili sobie znakomicie!
Pochwałom i zachwytom nie było końca, a padały one z ust nie tylko Marii Buk – Kalinowskiej, dyrektor I Liceum, przedstawiciela PCEN w Rzeszowie (współorganizatora zmagań) dra Dariusza Ziemby, ale również uznanie wyrazili członkowie jury – pracodawcy i nauczyciele językowcy: Monika Kot, Dorota Chłanda, Barbara Magdoń i Władysława Kluz-Chłanda.

Oto refleksje o konkursie jurora Marka Rupara, dyrektora MOPS:
Jednym z promowanych był zawód – Pracownik socjalny – i właśnie w pracach tej komisji konkursowej miałem zaszczyt uczestniczyć.
Największe wrażenie zrobił na mnie Mathieu Nicolas – nastoletni Francuz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, od paru miesięcy mieszkający w Polsce, niekwestionowany laureat konkursu w kategorii: „Pracownik socjalny – zawód przyszłości”. Na pytanie: dlaczego chcesz być pracownikiem socjalnym? bez zastanowienia odpowiedział: BO MAM DOBRE SERCE.
Wysoki poziom kompetencji młodzieży oraz ich autentyczność i wrażliwość pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość na rozwój zawodu, który reprezentuję.
Dziękuję i gratuluję Organizatorom świetnego pomysłu przygotowującego uczestników do dorosłego, niełatwego życia i konkurencji na rynku pracy.

A oto laureaci I PK „Wybieramy zawód przyszłości”:
Dział: pracownik socjalny:
I miejsce Mathieu Nicolas z I Liceum w Rzeszowie (opiekun Marta Stankiewicz);

Fotografia: M. Stankiewicz (Mathieu Nicolas i Marek Rupar)

II miejsce Szymon Jurek z I Liceum z Łańcuta (opiekun Marta Kaczmarczyk)
III miejsce Patrycja Cwynar z II LO w Łańcucie (opiekun Bożena Tomasiewicz)

Dział: kosmetologia:
I miejsce Julia Bytnar z I LO w Rzeszowie (opiekun Marta Stankiewicz)
II miejsce Aleksandra Salach z II LO w Łańcucie (opiekun Bożena Tomasiewicz)
III miejsce Magdalena Zembroń z ZST w Łańcucie(opiekun Andrzej Kowal)

Dział: pracownik biura podróży:
I miejsce Karolina Porzuczek z LO Sędziszów Młp. (opiekun Marta Lalicka-Saj)
II miejsce Oliwia Biały z I LO w Łańcucie (opiekun Marta Kaczmarczyk)
III miejsce Amelia Bieda z I LO w Łańcucie (opiekun Marta Kaczmarczyk)


Gratulujemy laureatom i mocno wierzymy, że w dorosłym życiu zaowocują doświadczenia zdobyte podczas przygotowań i uczestnictwa w I Podkarpackim Konkursie „Wybieramy zawód przyszłości”. Cieszy nie tylko ich wiedza, ale też zaangażowanie, otwartość, koleżeńskość. Na zakończenie padały z ich ust podziękowania dla organizatorów i życzenie…. by mogli spotkać się niebawem na podobnej inicjatywie w podobnym gronie.
Dziękujemy nauczycielom laureatów za wysiłek dydaktyczny, poświęcony czas, jurorom za świetne przygotowanie i życzliwość, wszystkim za owocną dyskusję animowaną przez dra Dariusza Ziembę w kuluarach konkursu.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość