ZŁOTA SZKOŁA NBP - Sprawozdanie z debaty panelowej

Napisano: 9 Maj, 2021 - 20:41 przez Administrator

W dniu 22 kwietnia b. r. w kl.2bp odbyła się debata panelowa na temat finansów, w szczególności na temat oszczędzania. Wzięło w niej udział pięcioro uczniów, jeden prowadzący, ekspert oraz uczniowie słuchający wypowiedzi każdego z panelistów. Pytania wymagały wyrażenia własnej opinii jak i głębszej wiedzy na dany temat. Na jedno zagadnienie każdy miał dwie minuty. Debata panelowa obejmowała poniższe pytania:

• 1. Czym kierujesz się przy wyborze konta osobistego w banku?
• 2. Czy branie szybkich „pożyczek bez BIK-u” na spłatę poprzednich zobowiązań jest korzystne? Dlaczego?
• 3. Kiedy należy zacząć oszczędzanie i inwestowanie środków na emeryturę? Uzasadnij swój wybór.
• 4. Co wpływa na koszt pożyczki czy kredytu?
• 5. Jakie są różnice w stopniu ryzyka inwestycji w akcje, obligacje i lokatę bankową?
• 6. Jakie są różnice między dwiema podstawowymi rodzajami polityki pieniężnej banku centralnego? Jakie są narzędzia jej prowadzenia?

Na pierwsze pytanie odpowiedzi niezbyt się różniły. Każdy podkreślał, że ważne jest bezpieczeństwo środków finansowych na koncie i dostęp do produktów bankowych np. lokat, ubezpieczeń czy kredytu. Pierwszy uczestnik stwierdził, że aby wybrać bank najlepiej jest zasięgnąć opinii bliskich nam osób. Drugi panelista podkreślił, że warto przeglądnąć oferty przynajmniej 10 banków, aby rozważyć wiele propozycji oraz dodał, że ważnym udogodnieniem są również usługi dodatkowe. Kolejna osoba zwróciła uwagę na małe opłaty za przelewy i mnogość bankomatów. Czwarty panelista zdefiniował wybór konta bankowego jako bardzo personalną sprawę podając przykład osoby jeżdżącej do innego kraju dla której najważniejszą sprawą jest wypłacanie za darmo pieniędzy za granicą. ( Dla takiego człowieka udogodnieniem będzie ułatwiony dostęp do banków za granicą) Ostatni uczestnik sprawdziłby możliwość korzystania z e-urzędów co jest pomocne przy składaniu wniosków do różnych instytucji. I dodał, że warto także przeanalizować wiarygodność działań i funkcjonowania banku a także jako najważniejszą wg. niego lokalizację banku i jego bankomatów.

Rozważając drugie zagadnienie wszyscy zgodzili się, że branie „pożyczek bez BIK-u” jest niekorzystne. Zauważyli końcowe wysokie koszty jakie ona niesie, pomimo niewielkiej pożyczanej kwoty. Dwie osoby dodały, że są one udzielane bez sprawdzenia historii kredytowej konsumentów oraz mogą doprowadzić do „spirali zadłużenia” czyli sytuacji, w której konsumenci nie są w stanie ostatecznie spłacić wszystkich zobowiązań bez brania kolejnych "pożyczek bez BIK-u" - czyli "finansowe błędne koło".

Trzecie pytanie spotkało się ze sprzecznymi odpowiedziami. Trzy osoby powiedziały, że oszczędzanie i inwestowanie środków na emeryturę trzeba zacząć jak najwcześniej, ponieważ regularne kwoty przyniosą w przyszłości duży zysk. Każda mała kwota lub nadwyżka finansowa zapewni nam dobrobyt w starszym wieku. Jeden z uczestników odwołał się do statystyk na wspomniany temat, z których wynikało, że młodzi, pracujący ludzie odkładając pieniądze będąc teraz na emeryturze mają mniejsze kłopoty finansowe od osób, które tego nie robiły. Pozostałe dwie osoby odpowiedziały, że wczesne odkładanie pieniędzy jest niekorzystne ze względu na inflację, która może zniszczyć długotrwałe odkładanie środków pieniężnych.

Czwarta wypowiedź spotkała się z bardzo zbliżonymi wypowiedziami. Wszyscy oraz długość udzielanej usługi. Dwie kolejne osoby dużą wagę przywiązały do odpowiedzieli, że na koszt kredytu wpływa stopa procentowa, opłaty i prowizje np. za rozpatrzenie wniosku, jak i kwota pożyczki czy kredytu. Kilkoro zwróciło uwagę na ubezpieczenie kredytu jakie raty będą spłacane (równe czy malejące) oraz na wysokość wkładu własnego.

Na kolejne pytanie wszyscy odpowiedzieli tak samo. Było powiedziane, że im więcej zysków można się spodziewać z inwestycji, tym większe ryzyko trzeba podejmować. Lokaty mają najniższe ryzyko, ponieważ z góry znamy nasz dochód w całości na koniec okresu. Następnie już ciut większym ryzykiem są obligacje. Musimy w nich zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie państwo gwarantuje nam ich zwrot, razem z odsetkami. Ponadto ryzyko straty jest niewielkie (chyba, że upadnie państwo) Akcje, mogą nieść ze sobą największy zysk ale również stratę ( i tu jest niestety największe ryzyko) Umożliwiają one nam wysokie dochody, gdy cena sprzedaży jest zdecydowanie większa od ceny jej zakupu. Nasza koleżanka również zasugerowała, że sposobu na inwestowanie pieniędzy można nauczyć się w ciekawy sposób np. poprzez grę ekonomiczną ( np. SIGG) co nie niesie za sobą realnych strat.

Ostatnie z poruszanych zagadnień to różnice między dwiema podstawowymi rodzajami polityki pieniężnej banku centralnego. Zostały wymienione dwa rodzaje, polityka ekspansywna oraz polityka restrykcyjna. Polityka miękka stawia przede wszystkim na podwyższenie podaży pieniądza np. poprzez obniżenie stóp procentowych; natomiast twarda zmniejsza podaż pieniądza np. poprzez sprzedaż obligacji, podwyższenie stóp procentowych czy podwyższenie poziomu rezerw obowiązkowych (polityka antyinflacyjna). Narzędzia wymienione do jej prowadzenia to stopy procentowe, operacje otwartego rynku (np. sprzedaż lub kupno papierów wartościowych) oraz zmniejszanie lub zwiększanie tzw. rezerwy obowiązkowej.

Ta debata przybliżyła nam wiele ciekawych i przydatnych zagadnień związanych z finansami. Nauczyliśmy się jak radzić sobie w codziennym życiu. Wiemy czym się kierować przy wyborze konta bankowego, jak najbezpieczniej inwestować jak i wiele innych wiadomości. Wiemy również, że kilka osób po tych rozmowach zdecydowało się na oszczędzanie pieniędzy oraz na założenie konta w banku.

Jednocześnie dziękujemy panu Pawłowi Kwiekowi za profesjonalne uwagi i podsumowanie naszego panelu.