Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie”

Napisano: 28 Styczeń, 2019 - 22:27 przez Administrator

Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2018 roku przez Fundację Energia dla Europy, dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie. W projekcie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów.

W dniach 25-27 maja 2018 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli uczestniczących w projekcie do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich środowisk działających na terytorium Ukrainy.

W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, którym przyszło żyć i funkcjonować na Ukrainie. Byli wśród nich: Marian Orlikowski (kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, konsul), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), kapitan Piszcz (oficer Wojska Polskiego, uczestniczący w misji szkoleniowej NATO na Ukrainie), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysław Kuczyński (Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie.

W projekcie wzięło udział również I Liceum: w wyjazdach szkoleniowych uczestniczyły dr Joanna Kordzikowska i Władysława Kluz-Chłanda; młodzież zaś nie tylko zainteresowała się tym ważnym elementem historii współczesnej podczas lekcjaci poświęconych Polakom na Wschodzie, spotkała się również z prezesem Fundacji Jakubem Kajmowiczem podczas prezentacji wystawy zdjęć w Naszej Szkole oraz na znakomitym wyjeździe edukacyjnym do Gdańska w 2016 roku.

• wersja WORD
  • Zobacz koniecznie