Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sprzedaż gofrów, lodowisko czy "wszystko jest do ustalenia"? Debata kandydatów na przewodniczącego SU

Napisano: 11 Październik, 2011 - 17:05 przez Jan Witowski

Na trzeciej lekcji we wtorek, 11 października na holu szkolnym odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Trzech ochotników na fotel szefa SU: Brudek Dawid (IID), Jadwiga Krajewska (IIA) i Bernadetta Surmacz (IIE) przez 45 minut debatowała na tematy znaczące dla Liceum w roku szkolnym 2011/2012. Walka na słowa składała się z czterech rund i jednej dodatkowej polegającej na zadawaniu pytań przez obecnych na sali uczniów - wyborców nowego przewodniczącego.

Runda I

Zainicjowana przez prowadzącego debatę Jana Witowskiego (IIB) pierwsza runda polegała na przedstawieniu swojego programu wyborczego "w pigułce" - pokrótce każdy z kandydatów opowiedział co chce zrobić w zaszczytnej roli lidera szkolnego SU i jakie ma innowacyjne pomysły. Publiczność żywo reagowała na różne pomysły, na przykład "lodowisko na boisku w czasie zimy", "turnieje gry w Counter-Strike'a" czy "sprzedaż gofrów" lub "przywrócenie ksera". Było to zaledwie krótkie wprowadzenie i możliwość przejścia do następnych rund, które zdecydowanie zależały od tej pierwszej.

Runda II

W dwóch seriach każdy z kandydatów dostał po jednym pytaniu dotyczących ich kampanii wyborczej. Dawid Brudek na argument o niskiej ilości plakatów lub ulotek odpowiedział, że "liczy się jakość a nie ilość", natomiast Jadzia Krajewska nawiązywała do swojego hasła wyborczego "szkoła jest najważniejsza". Berni z IIE broniła stanowiska, że współpraca przewodniczącego z nauczycielami, uczniami i dyrekcją może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać tegoroczny półmetek. Jadwiga Krajewska ad vocem uznała, że "półmetek powinien zdecydowanie nie odbywać się w szkole".

Runda III

Zdecydowanie najciekawsza część rozmowy - wszyscy kandydaci po kolei wypowiadali się na temat wielu spraw, konkretnie związanych z naszym LO. Pierwszą kwestią była radiola. Bernadettę Surmacz mówiła, że "większości muzyka się podoba" ale - co zostało potwierdzone również przez Dawida Brudka - jeśli będzie taka potrzeba: możemy zmienić nieco repertuar. "Muzyka mogłaby być trochę bardziej różnorodna" - mówił Dawid. Jadwiga Krajewska zaproponowała, że mogłaby wprowadzić szafę grającą - za niewielką opłatą grającą piosenki na życzenie.

Kontynuując temat imprez, po rozmowach nt. półmetka, przeszliśmy do kwestii balów szkolnych. Na pytanie czy lepsze są dyskoteki czy imprezy z muzyką na żywo Jadzia i Berni były zgodne - bale z zaproszonym zespołem były lepsze. Dawid z IID zaproponował, że organizowałby te imprezy naprzemiennie - raz bal, raz dyskotekę.

W następnej serii mówiliśmy o przewodnictwie Krzysztofa Kuźniara - dotychczasowego szefa SU. Obecny na sali przewodniczący w r. szk. 2010/2011 otrzymał od obecnych na sali duże brawa, po czym kandydaci zgodzili się, że był bardzo dobrym przewodniczącym i będą chcieli kontynuować jego sposób bycia liderem Samorządu.

Ciekawe wydarzenia były kolejnym punktem debaty - niestety bez konkretnych haseł od kandydatów. Wszyscy ograniczyli się do deklaracji, że na pewno zorganizują coś ciekawego i zadbają o dobrą organizację Dnia Samorządności.

Runda bonusowa: pytania od publiczności

Chyba jedna z najbardziej emocjonujących rund. Pierwszy głos zabrał Bartek Michna, który punktował Jadzię Krajewską w kwestii lodowiska i radioli, argumentując to faktem, że klasa IIA przejęła radiolę bez decyzji Samorządu Uczniowskiego. Pytał także na co konkretnie będą przeznaczone pieniądze z proponowanej przez Jadzię szafy grającej, kończąc sarkastycznie "czy aby nie na klasę IIA". Wyraził także swoje sceptyczne podejście co do pomysłu Berni dotyczącego sprzedawania gofrów.

Kolejne pytania przestawił prof. Marcin Ziajka stawiając kandydatów na przewodniczącego w świetle problemu funduszy, na przykład na organizację Dnia Samorządności. Dawid Brudek powiedział, że "założy wraz z Bartkiem (Bartłomiej Michna - red.) miniprzedsiębiorstwo, które będzie pozyskiwało sponsorów, między innymi dla Liceum, dlatego problem jest rozwiązany". Pozostałe dwie kandydatki uważały, że w jakiś inny sposób zdobędą fundusze.

Padło również pytanie, w którym zawarte były słowa, iż "w historii szkoły jeszcze nigdy nie było dziewczyny jako przewodniczącej" - męska część sali żywo zareagowała na to salwą oklasków i okrzykami. Kandydatki próbowały ripostować, że "czas to zmienić". Doszło również do gorącej wymiany zdań, w której jeden z widzów zasugerował, jakoby Jadzia uważała swoją klasę za lepszą. Po chwili wymiany ognia pytania zadali kolejni zainteresowani.

Pojawiła się kwestia tego, na kogo kandydaci głosowali w wyborach parlamentarnych - jednak oczywiście żaden z nich z racji niepełnoletności nie ma jeszcze prawa wyborczego, więc postanowili pominąć odpowiedź na to pytanie. Jedną z ostatnich kwestii było pytanie dotychczasowego przewodniczącego, Krzysztofa Kuźniara, czy kandydaci są gotowi wziąć na siebie obowiązek bycia szefem SU. Wszyscy zgodnie sugerowali, że są w stanie być dobrymi przewodniczącymi.

Runda IV

Podsumowaniem były krótkie oświadczenia kandydatów, mające zachęcić obecnych na sali do głosowania właśnie na ich kandydaturę. Po kilku zdaniach Berni, Jadzi i Dawida prowadzący debatę wraz z opiekunem SU zakończyli debatę. Swoje zdanie zabrał również prof. Jan Magoń, zachęcając do głosowania rozsądnego, przemyślanego.

Kandydatury

Przypominamy, że na stanowisko przewodniczącego Samorządu kandydują (w kolejności alfabetycznej): Brudek Dawid (IID), Krajewska Jadwiga (IIA), Surmacz Bernadetta (IIE).

Zobacz też galerię zdjęć z tego wydarzenia.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość