„ Już ją widzieli idącą …”

Napisano: 14 Listopad, 2021 - 16:02 przez Administrator

W środę 10 listopada świętowaliśmy w naszym liceum 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ogłoszenie od 8 listopada nauki zdalnej dla czterech klas III, odbyły się w zmienionej formie. O godzinie 11:11, włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki„ Szkoła do hymnu”, zaśpiewaliśmy wspólnie „ Mazurek Dąbrowskiego”, następnie obejrzeliśmy na platformie YouTube program słowno-muzyczny w wykonaniu Sienkiewiczaków, przygotowany pod kierunkiem p. Małgorzaty Szmuc i p. Małgorzaty Kopeć. Myślą przewodnią akademii było przypomnienie historii walk Polaków o wolność Ojczyzny, w tym naszych rodaków z Łańcuta, oraz podkreślenie piękna polskiej poezji i pieśni patriotycznej – głosów niosących się aż „ z głębi dziejów”, które urzekają miłością do kraju i wzbudzają poczucie narodowej wspólnoty. Dziś, ciesząc się wolnością, możemy być dumni z tego, że po latach niewoli i wyrzeczeń nadeszła ofiarnie wywalczona niepodległość. 11 listopada 1918 roku spełniły się pragnienia wielu pokoleń Polaków – jak zapowiadał cytowany w tytule utwór Edwarda Słońskiego: „I tam, gdzie wczoraj śmierć była,/ Dziś pieśń pod niebo się wzbija:/ Bogurodzica, Dziewica,/ Bogiem sławiona Maryja!”.

Uczniowie, którzy wystąpili w programie :
Kinga Hawer – kl. 3Cg
Filip Hodor – kl. 3Ap
Paweł Szkoła – kl. 2C
Leon Leja, Karol Bar, Ada Wawrzaszek – kl. 2A
Franciszek Wlazło, Patrycja Markowicz – kl. 3Ep
Zdjęcia i postprodukcja : Bartosz Tendaj – kl. 2A
Link do nagrania akademii :