Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Jak wygrać życie? – pielgrzymka maturzystów archidiecezji przemyskiej

Napisano: 3 Październik, 2009 - 23:00 przez Kojot

3 października 2009 odbyła się pielgrzymka maturzystów do Częstochowy. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie, ale również wychowawcy, nauczyciele, katecheci i rodzice I LO im. H. Sienkiewicza.

Uczniowie I LO swoją pielgrzymkę rozpoczęli nieco wcześniej – 2 października. Głównymi organizatorami byli Ks. Szczepan Bemben Bęben siostra Alicja. W pielgrzymce udział wzięło 160 maturzystów, 8 profesorów – opiekunów oraz rodzice. Świetna organizacja czasu i zdolności przywódcze Ks. Szczepana pozwoliły uczestnikom nie tylko na zobaczenie wielu ciekawych miejsc, kosztowanie i delektowanie się jedynymi w swoim rodzaju kremówkami wadowickimi, ale również przygotowanie do prawdziwego przeżycie tych krótkich rekolekcji.

W te dni, w Wadowicach, mogliśmy iść szlakiem życia osoby wielkiej i szlachetnej, jaką był Jan Paweł II, jak również przeżyć na nowo tragedię śmierci naszych rodaków obozie w Oświęcimiu. Zestawienie tych dwóch, jakże odmiennych dróg życia, wprowadziło nas w długie chwile refleksji, spędzone wspólnie w kaplicy w ośrodku rekolekcyjnym. Wielu z nas odkryło nowe powołanie – niesienia pomocy bliźnim – widoczne szczególnie przygotowywaniu wspólnych posiłków.

Pielgrzymka nie była zwykłą wycieczką na Jasna Górę, ale czymś wyjątkowym, co uświadomiło wielu z nas, czego tak naprawdę pragniemy w życiu. Było to wyjątkowe spotkanie z Chrystusem.

Program rozpoczynała konferencja ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego, który swoimi gorącymi, szczerymi i uderzającymi do serca słowami potrafił zjednoczyć i zachęcić do wspólnego śpiewu maturzystów całej archidiecezji przemyskiej. Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Mariana Rojka została uświetniona przez scholę I i II LO Łańcucie. Uroczystości zakończył Różaniec Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymka a dokładnie te dwa owocne dni „wyjęte” z życia każdego uczestników, dokonało ogromna przemianę, niewidoczną na zewnątrz, ale ukrytą głęboko, w każdego nich, sercu …

„Moje refleksje z pielgrzymki” – Anna Matusiak

„Dnia 3 X 2009r., miałam możliwość uczestniczyć w dorocznym spotkaniu maturzystów na jasnej Górze. Tego roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jak wygrać życie”, a jej celem było powierzenie się opiece Matki Bożej oraz wyproszenie łask potrzebnych w naszym młodym, a jakże nieraz trudnym życiu.

W jasnogórskiej Bazylice było nas bardzo dużo. Rzadko można spotkać tak wielu młodych ludzi w kościele, a był to naprawdę przyjemny widok. Nasze spotkanie rozpoczęło się od gorącego powitania i zawiązania wspólnoty, podczas której wspólnie śpiewaliśmy pieśni. Następnie rozpoczęła się konferencja. Mam nadzieję, że nie tylko mnie jego słowa zapadły głęboko w serce. Jego przemówienie dotyczyło bliskich i ważnych dla młodego człowieka spraw, takich jak miłość, przyjaźń, nauka. Ksiądz mówił językiem młodzieżowym, dlatego słuchało się go z ogromnym zainteresowaniem. Jego wskazówki i dobre rady chciałabym w swoim życiu wykorzystywać jak najczęściej. Bezpośrednio po konferencji wyszliśmy na Wały Jasnogórskie, gdzie odbyła się Droga Krzyżowa. Było zimno, lecz leżajscy maturzyści zagrzewali nas pieśniami, które wspólnie śpiewaliśmy. Msza święta trochę się opóźniła, ponieważ tego dnia na Jasnej Górze było naprawdę tłoczno i nie mogliśmy pomieścić się w Bazylice. Eucharystii przewodniczył J.E. Ks. Bp. Marian Rojek,
a Uświetniali ja nasi koledzy z Łańcuta. Również homilia Księdza Biskupa pomogła mi zrozumieć i uświadomić sobie wiele ważnych spraw - aby wygrać życie trzeba je dobrze przeżyć. Nasz pobyt w Częstochowie zakończył się Różańcem oraz Apelem Jasnogórskim.

Cieszę się, że mogłam, dopiero po raz drugi w swoim życiu odwiedzić tak ważne dla każdego katolika miejsce, jakim jest Częstochowa. Tam czuje się obecność Matki Bożej, Jej spojrzenie i pomocną dłoń. U jej stóp zawsze można się wyżalić, podziękować Jej powierzyć wszystkie troski i zmartwienia codziennego dnia. Przed jej Cudownym Obliczem wypraszaliśmy pomoc w pomyślnym zdaniu matury i wstawiennictwo za nami u Boga.

Dzień, jaki spędziła na jasnej Górze to czas przeżyty w duchu rozważań, przemyśleń i postanowień.”

„Moje refleksje z pielgrzymki” – Łukasz Tama

„Będąc tegorocznym maturzystą miałem okazję powierzyć Matce Bożej wszystkie moje intencje. Stało się to za sprawą dobrze zorganizowanej pielgrzymki do Częstochowy. Gdy wyjeżdżałem z Łańcuta, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że ta pielgrzymka zmieni moje życie na lepsze.

Podczas zwiedzania niemieckiego obozu zagłady, przeżyłem wielki szok. Ludzie, którzy znajdowali się w obozie przechodzili ciężkie cierpienia. Od rana pracowali z całych sił, przychodząc po skończonej pracy padali z wycieńczenia. Małe porcje jedzenia nie wystarczały – panował wielki głód. Brak dostępu do wody oraz ciężki warunki życiowe powodowały roznoszenie się chorób, które niosły za sobą śmierć. Tysiące więźniów, szczególnie Żydów zginęło w komorach gazowych.

Po zwiedzeniu uświadomiłem sobie, że jeżeli człowiek kierowałby się przykazaniem miłości oraz Dekalogiem to do takiej tragedii nigdy by nie doszło. Przestrzeganie wartości chrześcijańskich zapobiega powstawaniu rasizmu, nazizmu a w konsekwencji wszelkim wojnom. Warto zastanowić się także nad problemem głodu, który w dzisiejszych czasach jest nadal aktualny. Wołanie Jana Pawła II skierowane do bogatych społeczeństw, o podzielenie się żywnością z biednymi, jest ciągle aktualne możliwe do zrealizowania.

Hasłem pielgrzymki było pytanie: „Jak wygrać życie?”. Każdy z nas zadaje sobie to pytanie przed wyborem studiów i drogi życiowej. Stając przed ikoną Matki Bożej doszedłem do wniosku, że nie matura i nie studia decydują w pełnym stopniu o naszym życiu. Tak naprawdę ważne jest to czy zaprosimy Boga do naszego serca i będziemy żyć jego miłością. Mamy do wyboru, także życie bez Boga, które p[prowadzi do wiecznego potępienia. Każdy uczeń trzeciej klasy będzie musiał wybrać odpowiednią drogę.

Ważnym elementem tej pielgrzymki był sakrament pokuty. Wielu moich przyjaciół poszło po długim okresie czasu do spowiedzi. Modląc się, powierzaliśmy wszystkie nasze intencje, szczególnie pamiętając o rodzicach, krewnych, znajomych chorych. Pamiętaliśmy, także o księżach, siostrach zakonnych oraz nauczycielach. Głębokim przeżyciem była dla mnie Eucharystia – zgromadzona młodzież tworzyła jedna wielka rodzinę.

Myślę, że po pielgrzymce staliśmy się lepszymi ludźmi. Ponoszony trud pielgrzymowania nauczył nas pokory. Oddając się w opiekę Matce Najświętszej, na pewno zyskamy wiele łask.”

Karolina Kluz
( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość