Dzień Patrona

Napisano: 4 Maj, 2021 - 16:33 przez Administrator

Najważniejsze święto Naszego Liceum- Dzień Patrona obchodzone jest zazwyczaj w okolicy kolejnych rocznic śmierci Henryka Sienkiewicza, czyli 15 listopada - jednakże tegoroczne okoliczności sprawiły, że świętowaliśmy tuż przed kolejną 175. rocznicą urodzin Litwosa, przypadającą 5 maja.
Gdy zapowiadaliśmy tegoroczny Dzień Patrona, apelowaliśmy, by nie dać się wirusowi i nawet w czasie przymusowej izolacji i zdalnej nauki uaktywnić się i podjąć wyzwanie! Nie zawiedliśmy się! Spłynęło mnóstwo ciekawych prac konkursowych:
1.
– Mini-reportaże prezentujące bohaterów z sąsiedztwa zmagających się z covidem – pokazały ludzki, osobowy wymiar epidemii, z którą zmagają się nie tylko anonimowi medycy, twarze (kombinezony) znane z tv, ale też nasi bliscy: Babcia Ania (piękne świadectwo i zmagań z chorobą, i miłości wyrażonej w tęsknocie i wsparciu), sąsiadka Kasia – pielęgniarka covidowa czy też kapelan w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. A oto laureaci i wyróżnieni:
– I miejsce – klasa 2cp
– 2 miejsce - Mateusz Michno kl. 3a
ex aequo klasa 2ag
– 3 miejsce – klasa 2ag
ex aequo 2ep
wyróżnienie Karolina Kwolek kl. 1b

2.
– humoreski o przymusowym zamknięciu w domu Jak przeżyć narodową kwarantannę i nie zwariować? - dowiodły, że pomysłowość Sienkiewiczaków jest nieprzebrana, olśniewająca, skutkująca wyrafinowanymi sposobami na lenistwo, erupcją twórczości artystycznej z fajerwerkami humoru bawiącego do łez, a czasem słodko-gorzką refleksję.
– 1 miejsce - klasa 2ap
– 2 miejsce - Daria Sowa
ex aequo - Weronika Burghardt
– 3 miejsce -Alicja Babiarz kl.2dg
– ex aequo Zuzanna Szmuc kl.1b
– wyróżnienie - Amelia Gwizdak kl.2cg
- Jowita Witowska kl.2ag

3.
Coś na ząb! Przepis na ulubioną przekąskę w czasie zdalnego nauczania – ta konkurencja naraziła komisję konkursową na ciężką próbę! Ślinka cieknie, kubki smakowe szaleją, wrażenia wzrokowe porównywalne do oglądania filmowej wersji uczty u Nerona! Oj, mamy u nas kucharzy znakomitych dostatek!
– 1 miejsce - Jakub Magoń kl.3a
ex aequo - Wojtek Trawka kl.2ap
wyróżnienie - Gabrysia Gut kl.3b
- Kacper Sowa kl.2cg
Jeśli się zarazić, to tylko nadzieją – piosenka refleksyjna lub wesoła, byle nagrana całą klasą- ubawiła, wzruszyła, bo jakże na przykład nie ulec sile tęsknoty za Liceum pod Lipą: wszystko mogłabym szkole dać, byle ona znowu przyjęła nas….
- trzy równorzędne wyróżnienia:
- klasy 2cg; 1b; 2dp.

4.
Sienkiewiczacy 2020/21! Kolaż fotograficzny, plastyczny złożony z …. do wyboru, byle zrobiony z całą klasą i o całej klasie - też wprawił w doskonały nastrój komisję konkursową pomysłowością w prezentowaniu zespołów z wychowawcami na pierwszym planie lub w tle, z Heniutkiem S. wyposażonym w magnetyczny wzrok lub… irokeza, ze szkolną Lipą lub bez… w 3D i płasko, w kolorze i w sepi….
– 1 miejsce – kl.2cg
– 2 miejsce 2bg
ex aequo 1a
– 3 miejsce 1d

5.
– Na koniec, mówiąc językiem Sienkiewicza – prawdziwy rarytet! Oto ogłaszamy rezultaty V Dyktanda o Złote Pióro Henryka!
– Mistrzem nad mistrzami okazał się Kacper Bemben kl.3a
– wyróżnienie - Ola Jucha kl.2ag;
- Jacek Szpunar kl.2ap
- Agata Dziedzic kl.3a
- Gabrysia Dziedzic kl.3a
- Justyna Folta kl.3b

– A oto wystawa, na którą czekaliśmy długo! Niestety, to znów wina pandemii, że uroczysta gala szkolna poświęcona wystawie pt. NASZ PATRON musiała czekać ponad rok! Stworzyli ją tegoroczni i ubiegłoroczni maturzyści w ramach ogólnopolskiego projektu przeznaczonego dla wybitnie uzdolnionej młodzieży: Jagoda Telimena Stokłosa, Gabriela Jaroch, Hubert Węgrzyn, Malwina Kochman, Zuzia Pietraszek, Marta Lis, Kacper Bemben, Adrian Markowski, Miłosz Wierzbiński, Filip Łaba, Maciej Jucha, Maciej Pieniążek, Michał Dybka, Rocho Pelc. Zapraszamy:

– Warto dodać, że to już drugi projekt, w którym brali udział Sienkiewiczacy. Pierwszy stworzyli absolwenci 2019. Jest to wirtualna wystawa Matematyka – moja miłość, oczywiście poświęcona profesorowi Janowi Marszałowi.
Sienkiewiczacy! Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień zachęci Was do pamiętania, że jesteśmy w sposób szczególny wyróżnieni tak znakomitym Patronem! To nie byle co być Sienkiewiczakiem! To zobowiązuje !