Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Sienkiewiczacy również pamiętają...

Napisano: 14 Kwiecień, 2021 - 09:08 przez Administrator

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły…
Jacek Kaczmarski

Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach m. in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.

Sienkiewiczacy pamiętają o tym bezprecedensowym ludobójstwie. Od lat biorą udział w konkursie organizowanym przez IPN Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… tworząc unikalne karty z albumu rodzinnego ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku Ola Pasierb (3a) – utalentowana perkusistka, początkująca pisarka, autorka tekstów piosenek, spróbowała swoich sił w II edycji konkursu organizowanego przez Marszałek Sejmu Polskie serce pękło. Katyń 1940. Stworzyła niezwykle oryginalną pracę literacką, której bohaterem uczyniła doktora majora Ludwika Antoniego Chomickiego, lekarza, społecznika, zamordowanego przez funkcjonariuszy NKWD i pochowanego w katyńskim lesie. W czasie prac ekshumacyjnych w 1943 r. jego zwłoki oznaczono numerem 49. Wprowadzając wątki fantastyczne połączyła losy doktora Ludwika z losami współczesnej dziewczyny przeżywającej rodzinną tragedię. Literacka wyobraźnia pozwoliła Oli wykorzystać wiedzę zaczerpniętą z pamiętników żony doktora Chomickiego i twórczo połączyć ją z przesłaniem konkursu - potrzebą pamięci wbrew wieloletniej systemowej niepamięci, wbrew upływającemu czasowi. Dziękujemy, Oleńko!

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 0 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość