Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Aktualności

Lista podręczników na rok szkolny 2020/2021

Napisano: 30 Lipiec, 2020 - 15:00 przez Administrator

14 X i ZJAZD POKOLEŃ CORAZ BLIŻEJ…

Napisano: 31 Sierpień, 2017 - 20:35 przez Administrator

( Kategorie: )

I LO w Łańcucie kolejny raz w czołówce Najlepszych Szkół Podkarpacia! - otrzymaliśmy "Brązową Tarczę"

Napisano: 27 Styczeń, 2017 - 17:59 przez dyrektor

Pragniemy podzielić się naszą radością i dumą i poinformować oficjalnie, że w XIX Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących, nasza szkoła znów znalazła się w gronie Najlepszych.
W ubiegłym roku uzyskaliśmy Srebrną Tarczę , a obecnie, tak jak w 2014 i 2015- Brązową Tarczę, plasując się na 22 miejscu w Województwie Podkarpackim.
Pełny ranking na stronie miesięcznika "Perspektywy"
www.perpektywy.pl

( Kategorie: )

Wycieczka śladami bitwy Wielkiej Wojny

Napisano: 30 Listopad, 2021 - 07:47 przez Administrator


Dnia 27 października odbyła się wycieczka klasy IID śladami jednej z największych i najkrwawszych operacji bojowych czasów I wojny światowej. Celem naszego wyjazdu było poznanie Twierdzy Przemyśl - trzeciego co do wielkości zespołu przestrzenno-militarnego w Europie po Verdun i Antwerpii. To imponujące dzieło inżynierii wojennej po latach nadal zachwyca swoją monumentalnością. Miasto otaczał pierścień umocnień zewnętrznych i wewnętrznych. Pierwszy składał się z 42 potężnych fortów porozsiewanych na długości 45 km, pas wewnętrzny zaś to 18 fortów połączonych ze sobą wałami i murami ze strzelnicami. Zobaczyliśmy ruiny najstarszego Fortu „Zniesienie” i weszliśmy na Tatarski Kopiec, z którego rozciąga się piękny widok na panoramę Twierdzy nad Sanem. Następnie udaliśmy się w stronę granicy z Ukrainą, by zwiedzić Fort pancerny „Borek” i Fort artyleryjski „Salis-Soglio”. Nie zabrakło także literackich odniesień – penetrowaliśmy kazamaty Fortu XIII „San Rideau”, z którym związana jest tragiczna i romantyczna legenda o rosyjskich jeńcach. Na cmentarzach wojennych myśleliśmy o tych, w większości młodych żołnierzach, którzy walczyli i zginęli w latach 1914-15 w walkach o Przemyśl – bramę Węgier. Byli to przedstawiciele wielu narodów: Austriacy, Węgrzy, Niemcy, Polacy, Czesi, Słowacy, Chorwaci, Ukraińcy i Rosjanie. Ten wyjazd stał się inspiracją do kolejnych wiosennych wycieczkowych planów klasy po dawnej CK Galicji.

( Kategorie: )

EuroWeek-Szkoła Liderów

Napisano: 14 Listopad, 2021 - 16:06 przez AdministratorW dniach od 6 do 10 listopada 2021roku piętnastoosobowa grupa młodzieży z klas 3Ep oraz 3Bp I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie miała przyjemność uczestniczenia w obozie szkoleniowym ”EuroWeek - Szkoła Liderów” w Dusznikach Zdrój. Zajęcia w języku angielskim były prowadzone przez wykwalifikowanych wolontariuszy z Włoch, Hiszpanii, Ghany i Azerbejdżanu. Nasi uczniowie mieli okazję poznać kulturę innych krajów, doskonalić umiejętności językowe oraz nauczyć się współpracy w grupie. Sienkiewiczacy wykazali się olbrzymią kreatywnością i zaangażowaniem przy współtworzeniu projektów z młodzieżą innych liceów z Polski. Prowadzonym zajęciom towarzyszyła świetna zabawa oraz wyjątkowa atmosfera, którą na długo zapamiętamy. Po cichu myślimy już o kolejnej wizycie w tak malowniczym miejscu, jakim jest Kotlina Kłodzka oraz udziale w programie „EuroWeek- Szkoła Liderów”. Dziękujemy za niezapomniane przeżycia i zaangażowanie młodzieży w ten niezwykły projekt.

( Kategorie: )

„ Już ją widzieli idącą …”

Napisano: 14 Listopad, 2021 - 16:02 przez Administrator

W środę 10 listopada świętowaliśmy w naszym liceum 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ogłoszenie od 8 listopada nauki zdalnej dla czterech klas III, odbyły się w zmienionej formie. O godzinie 11:11, włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki„ Szkoła do hymnu”, zaśpiewaliśmy wspólnie „ Mazurek Dąbrowskiego”, następnie obejrzeliśmy na platformie YouTube program słowno-muzyczny w wykonaniu Sienkiewiczaków, przygotowany pod kierunkiem p. Małgorzaty Szmuc i p. Małgorzaty Kopeć. Myślą przewodnią akademii było przypomnienie historii walk Polaków o wolność Ojczyzny, w tym naszych rodaków z Łańcuta, oraz podkreślenie piękna polskiej poezji i pieśni patriotycznej – głosów niosących się aż „ z głębi dziejów”, które urzekają miłością do kraju i wzbudzają poczucie narodowej wspólnoty. Dziś, ciesząc się wolnością, możemy być dumni z tego, że po latach niewoli i wyrzeczeń nadeszła ofiarnie wywalczona niepodległość. 11 listopada 1918 roku spełniły się pragnienia wielu pokoleń Polaków – jak zapowiadał cytowany w tytule utwór Edwarda Słońskiego: „I tam, gdzie wczoraj śmierć była,/ Dziś pieśń pod niebo się wzbija:/ Bogurodzica, Dziewica,/ Bogiem sławiona Maryja!”.

( Kategorie: )

Kondolencje

Napisano: 5 Listopad, 2021 - 16:07 przez Administrator

( Kategorie: )

Z kulturalnej łączki….

Napisano: 18 Październik, 2021 - 03:40 przez Administrator

„Wesele” wg St. Wyspiańskiego na rakszawskiej scenie


Cieszy aktywność Sienkiewiczaków na wielu polach, w tym również w rodzinnych miejscowościach. W działającym od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie Teatrze Sioło występują również uczniowie i absolwenci I Liceum, znani nam dobrze ze szkolnej sceny. Ostatnia premiera to „Wesele” na motywach słynnego utworu Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowane przez Anetę Adamską i Macieja Szukałę. W koncepcji inscenizatorów dramat zyskał dodatkowy wymiar: do I aktu, prezentującego uczestników weseliska w podkrakowskich Bronowicach, została wprowadzona nowa postać. Helena Wilczek – sędziwa mieszkanka Rakszawy zagrała samą siebie wspominając młodzieńcze lata, gdy wydano ją zamąż. Opowiedziała o miejscowych zwyczajach i tradycjach weselnych, a w końcu przeistoczyła się w Chochoła nadając mu kształt wedle własnego pomysłu. Ten zaskakujący pomysł okazał się trafiony, połączył „literackie” weselisko z prawdziwym życiem.

( Kategorie: )

INFORMACJA DLA MATURZYSTÓW I RODZICÓW

Napisano: 11 Październik, 2021 - 20:17 przez Administrator


Szanowni Państwo,
Zamieszczamy odnośniki do najważniejszych komunikatów, informacji i materiałów dotyczących egzaminu maturalnego w roku 2022. Zapraszamy do zapoznania się z nimi, a w szczególności z terminami sesji maturalnej.
1. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2022 roku:
http://www.oke.krakow.pl/inf/filedata/files/E8%20EM%20Komunikat%20o%20harmonogramie%202022.pdf
2. Terminy dla uczniów klas maturalnych w roku szkolnym 2021/2022

( Kategorie: )

Kondolencje

Napisano: 10 Październik, 2021 - 16:07 przez Administrator

( Kategorie: )
Subskrybuj zawartość

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość