Wymiana uczniów I Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie z Gymnasium Seifhennersdorf w Niemczech

Napisano: 11 Luty, 2007 - 15:37 przez choco

W ramach programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Socrates" - Akcja Lingua E, I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie przystąpiło do współpracy z Gymnasium Seifhennersdorf w Niemczech. Owocne kontakty zostały zapoczątkowane podpisaniem umowy o współpracy w dniu 11 czerwca 1998r. podczas pierwszego spotkania dyrektorów szkół w Seifhennersdorf. Po czym opracowano program i nastąpiły wymiany: pobyt młodzieży polskiej w Niemczech miał miejsce we wrześniu 1999r., natomiast grupa niemiecka przebywała w Polsce w kwietniu 2000r. Celem wymian jest doskonalenie języków obcych oraz rozpowszechnianie wiedzy o naszych krajach.

Tematem wiodącym tego cyklu wymian była ochrona przyrody i środowiska naturalnego w Niemczech i w Polsce.

Dziękujemy gorąco wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych projektów związanych z poczuciem jedności z Europą, a przede wszystkim Fundacji Rozwoju Systemu Szkolnictwa w Ministerstwie Edukacji.

Kronika podróży

Podróże bawią i uczą.

Sobota 12 września

Pogodny, ciepły wieczór, godz. 22.45, dworzec kolejowy w Łańcucie - spotykamy się wszyscy przed wyjazdem do Niemiec. Pożegnania, uściski i życzenia - do zobaczenia 26 września 1999 r. Podekscytowani wsiadamy do pociągu relacji Przemyśl - Wrocław.W niedzielny poranek przesiadamy się do międzynarodowego pociągu Wrocław - Drezno. Bez problemu przekraczamy granicę w Zgorzelcu i powoli przygotowujemy się do wysiadki w Löbau, gdzie z niecierpliwością czekają na nas niemieccy gospodarze. Pan Dyrektor Herbert Dyk i pani Martina Busch już na nas czekają Już sam początek jest zabawny, kiedy to Konrad mówi na powitanie "Tschüb'' co oznacza "Żegnaj''. Ta mała "wpadka" zapowiada nie pozbawione humoru, intensywne ćwiczenia językowe. Następnie zostajemy przydzieleni do "nowych" rodzin i rozjeżdżamy się do domów. Ten dzień spędzamy wspólnie z naszymi nowymi koleżankami i kolegami. Część z nas mieszka w Seifhennersdorf, gdzie mieści się Gimnazjum, z którym rozpoczęliśmy współpracę, inni w pobliskich miejscowościach: Hainewalde, Leutersdorf, Spitzkunnersdorf.

Poniedziałek - 13 września

Spotykamy się w szkole, gdzie wita nas pani wicedyrektor Heide Schöne. W tym dniu zwiedzamy Gimnazjum oraz miejskie Muzeum - Karasek, gdzie poznajemy historię tej miejscowości.

Wtorek - 14 września

Rano rozpoczynamy zajęcia lekcyjne w klasach naszych przyjaciół, po czym wędrujemy w skwarze i słońcu na górę w Leutersdorf, gdzie usytuowana jest elektrownia napędzana siłą wiatru.

Środa - 15 września

Prowadzimy badania wody w szkolnej pracowni chemicznej, a następnie za pomocą mikroskopów podglądamy życie mikroorganizmów z pobliskiego jeziorka.