Wymiana uczniów I Liceum im.Henryka Sienkiewicza w Łańcucie z Escola Superior de Educasao Joao de Deus z Portugalii

Napisano: 12 Luty, 2007 - 11:31 przez choco

W tym roku po raz pierwszy nawiązaliśmy kontakt z portugalską szkołą - ESCOLA SUPERIOR DE EDUCASAO JOAO DE DEUS. Inicjatorem tej współpracy była profesor Politechniki Rzeszowskiej - Romana Śliwa, prezes Stowarzyszenia I Liceum i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, która zajmuje się wymianami studenckimi na politechnice.

Od 28 grudnia do 4 stycznia w naszej szkole gościliśmy delegację z Portugalii. Było to małżeństwo Marinela i Rui João Baptista Soares. Przybyli oni z tzw. wizytą przygotowawczą. Goście zwiedzili szkołę, spotkali się z młodzieżą i nauczycielami, uczestniczyli w przedstawieniu pt. "Wigilia u Boryny" przygotowanym przez klasę IIIc oraz w jasełkach bożonarodzeniowych, zwiedzili Muzeum - Zamek, Synagogę, Muzeum Gorzelnictwa w Polmosie i Kościół Farny. Głównym celem tej wizyty było jednak przygotowanie programu współpracy i wymiany grup młodzieży pomiędzy dwoma szkołami. Uwieńczeniem naszych starań było podpisanie umowy o współpracy, akt ten dokonał się w starostwie powiatu Łańcut.

Swe podpisy złożyli: starosta - Adam Krzysztoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego - mgr Robert Szura, dyrektor szkoły ESCOLA SUPERIOR DE EDUCASAO JOAO DE DEUS - Antonio de Deus Ramos Ponces de Carvalho

W roku 2001/2002 rozpoczynamy program zatytułowany "Coś dla ducha, coś dla ciała". Program ten obejmować będzie:

• poznanie kultury regionalnej
  • degustację narodowych potraw

Uwieńczeniem tej pracy będzie przygotowanie i opublikowanie słownika polsko - portugalskiego oraz mini książki kucharskiej. Dalsze rozmowy będą prowadzone przy użyciu Internetu.