Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Wrażenia i przygotowania związane z obchodami 100-lecia I LO napisane przez uczniów naszej szkoły

Napisano: 4 Październik, 2007 - 11:39 przez choco

Przygotowania do obchodów stulecia I Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęły się już niemal rok temu. Efekty przygotowań były widoczne gołym okiem - liczne remonty i naprawy budynku szkoły zmieniły ją nie do poznania.

Mniej więcej pół roku temu poproszono nas - uczniów - o włączenie się w przygotowania do obchodów. Otrzymaliśmy zadanie przeprowadzenia wywiadu z jednym z absolwentów naszego LO. Mnie udzieliła go moja babcia- Zofia Kuźniar.
Dotyczył on jej wspomnień z czasów szkolnych. Wywiad ten wyróżniono,
a p. Zofia została zaproszona na spotkanie absolwentów z obecnymi uczniami LO, aby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z jej czasami uczniowskimi. Na owym spotkaniu została również przedstawiona prezentacja opatrzona komentarzem, którą- wraz z kolegą- miałem okazję obsługiwać od strony technicznej.
Następne tygodnie to kolejne wydarzenia i zadania.

W szkole, nauczyciele wraz z panią pedagog, zaproponowali nam stworzenie drzew genealogicznych, na których zaprezentowalibyśmy członków naszych rodzin uczęszczających do naszego Liceum. Pragnę nadmienić, iż owa „grupa docelowa” jest dosyć spora w mojej rodzinie.

Dzisiaj, około tygodnia przed inauguracją, trwają już ostatnie prace i przygotowania.

Pozostaje nam już jedynie odliczać dni do setnych urodzin naszej Alma Mater.

Dwieście lat, Uczelnio!

Artur Chudzik Kl. II D

100 – lecie szkoły to okres wielu przemian zewnętrznych i wewnętrznych. Szkoła jest stopniowo odnawiana i przygotowywana na obchody 100 – lecia.

W dniach 6 – 7 października bieżącego roku odbędą się główne uroczystości. Między innymi odbędzie się bal pokoleń, który przypomni absolwentom o czasach ze szkolnej ławki. Zorganizowana zostanie wystawa starych zdjęć, dokumentów i świadectw z czasów szkoły.

My, uczniowie w 100 roku działalności liceum, mamy możliwość uczenia się w szkole z bogatą historią i tradycją. W poprzednim roku szkolnym, w ramach Dnia Patrona, mieliśmy okazję spotkać się z absolwentami, którzy opowiedzieli nam swoje wspomnienia związane z uczęszczaniem do szkoły. W czasie uroczystości szkolnych nie zapominamy o uczniach i nauczycielach poległych w walce o niepodległość podczas wojen.

Wybierając szkołę kierowałam się bardzo dobrą opinią o tym liceum oraz tym, że przygotowuje ona uczniów solidnie do egzaminu dojrzałości. Jestem dumna z faktu bycia uczennicą tej wielopokoleniowej, 100 – letniej szkoły.

Renata Olbrycht II e

Stulecie istnienia liceum, do którego uczęszczam, jest niewątpliwie ważnym dla mnie wydarzeniem. Wielkim szczęściem jest włączenie się podczas tych obchodów.

W szkole panuje ogólne zamieszanie. Czuję się tak jakbyśmy wszyscy tworzyli jedną rodzinę i wspólnie chcieli uczcić te urodziny.

Każdy ma przydzielone zadanie. Nikt nie narzeka na brak pracy, bo wiemy, że jesteśmy potrzebni. Mam zaszczyt wystąpić wraz z zespołem tanecznym na koncercie, który obejrzą absolwenci I LO. Inni przystrajają sale, czyszczą szkolne gabloty, robią piękne gazetki. Czujemy się ważni. Nauczyciele chyba też żyją tym wydarzeniem. Przydzielają zadania oraz sami pracują.

Szkoła stała się piękniejsza i bliższa każdemu z nas.

Patrycja Trojnar II e

Rok 2007. Moje liceum świętuje setny rok działalności edukacyjnej
i wychowawczej. Myśląc o tym ogromie ludzi, którzy kiedyś, tak samo jak ja, każdego dnia wstępowali w tłum sienkiewiczaków, by po skończeniu nauki mieć możliwość pracy w wymarzonym zawodzie, zastanawia mnie, czy rzeczywiście zmieniło się aż tak wiele. Możliwe, że zmieniły się warunki do nauki – nowe klasy, nowe ławki czy nowe tablice. Ale mentalność i sposób myślenia każdego ucznia, czy to obecnego czy tego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, są, myślę, podobne. Sądzę, że każdy z uczniów tej szkoły nie zamieniłby jej na żadną inną, a to, że właśnie ja jestem uczennicą w roku jej stulecia to zaszczyt i fakt, którego nie jeden mógłby nam, obecnemu pokoleniu uczniów, pozazdrościć. W tak wielkie święto, jakim jest stulecie szkoły każdy, kto kiedykolwiek miał z nią jakiś związek, czuje się z tego powodu zaszczycony i wyróżniony, a możliwość nauki w szkole z takimi tradycjami powinna napawać dumą, świadomość zaś, że z uczniów sienkiewiczowskiego liceum wyrosły pokolenia wspaniale wykształconych, mądrych ludzi z ukształtowanym systemem wartości i zasadami moralnymi daje nadzieję, że i my, obecni uczniowie, staniemy się kiedyś wartościowymi i posiadającymi rozległą wiedzę w wielu dziedzinach dorosłymi ludźmi.

Olga Kisała II e

Każda rocznica, a zwłaszcza tak ważna jak stulecie szkoły, jest okazją do osobistych refleksji. Jesteśmy dumni, że ta szkoła przetrwała tyle dziejowych burz, ale chyba najważniejsze jest to, że jej absolwentami są liczne rzesze Polaków, którzy wyrośli na mądrych i wspaniałych ludzi. Bo szkoła to nie tylko mury. To także uczniowie i zacni profesorowie, którzy niosąc kaganek oświaty, czuwali i nadal pracują nad kształtowaniem serc i umysłów licealistów. Na przestrzeni lat I LO w Łańcucie stało się perełką błyszczą wśród innych szkół w mieście. Jako placówka organizująca proces dydaktyczno – wychowawczy jest animatorem wielu konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz inspiratorem licznych imprez kulturalnych. Obchody 100 – letniej rocznicy szkoły stały się doskonałą okazją do promocji szkoły w środowisku. Słowa zawarte w głównym haśle, które jest mottem przewodnim działań tej placówki „OJCZYZNA, NAUKA, CNOTA” – pomagają zrozumieć jej posłannictwo i znaczenie w kształceniu i wychowaniu uczniów. Pozytywny wizerunek szkoły wzmacniają także obchody Dnia Patrona, oraz zjazdy absolwentów, a także wycieczki do innych szkół w ramach wymiany kulturalnej.

Michał Surmacz kl. II d

Obchody 100lecia mojej szkoły są dla mnie wielkim przeżyciem. To wielki zaszczyt być uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza i przeżywać 100lecie powstania szkoły.

Moi rodzice, a także brat również należeli do społeczności uczniowskiej szkoły. Często wspominają oni mile lata nauki w liceum. Kiedy przysłuchuję się ich rozmowom, zastanawiam się, czy ja także będę tak miło wspominać lata szkolne. Kiedy zaczynałam naukę w I LO, miałam mieszane uczucia. Z jednej strony lęk przed nieznanym, a z drugiej ciekawość jak to będzie. Z biegiem czasu nawiązały się przyjaźnie i nasz zespół klasowy bardzo się zintegrował.

Nasuwa mi się taka refleksja; lata szkolne szybko mijają i człowiek wchodzi w dorosłe życie i być może na początku nie docenia chwili dzisiejszej. Myślę jednak, że podobnie jak moi rodzice będę wspominać szkołę, kolegów, koleżanki jako jeden z milszych i piękniejszych okresów w moim życiu.

Szkoła ma wielkie tradycje. Początkowo w 1907r. była ona miejskim gimnazjum. Na przełomie 1946/1948r. przekształcono gimnazjum na 4letnie liceum. Obecnie uczymy się w 3letnim liceum.

Szkoła o tak wieloletniej tradycji wypuściła ze swych murów wielu dobrze wykształconych wychowanków. Ludzie Ci zajmują znaczące stanowiska i to oni świadczą o wielkości Naszej Szkoły. Dla mnie przykładem tego są moi rodzice, a także brat, którzy stanowią dla mnie autorytet.

Dzięki jubileuszowi szkoły zaobserwowałam bardzo pozytywne zmiany w jej wyglądzie. Dzięki przeprowadzonym remontom i modernizacjom staje się ona dla nas miejscem bardziej przyjaznym.

Obchody 100lecia szkoły są dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem. A kolejne okrągłe rocznice powinny być obchodzone równie uroczyście, gdyż integrują one absolwentów.

Karolina Szylar
kl. II D

Jestem uczniem drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Ta szkoła niedługo będzie obchodziła swoje stulecie więc już od dawna trwają przygotowania. Szykuje się bardzo duża uroczystość, ze względu na to, że naprawdę niewiele szkół może poszczycić się tak długą historią. Obchody stulecia szkoły będą świętem dla całego miasta i powiatu. Na spotkanie pokoleń przybędą profesorowie i absolwenci z różnych stron Polski, a na pewno także i z zagranicy. Zaszczycą swą obecnością również przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych.

Szkoła już od dłuższego czasu przygotowuje się na tę ważną chwilę. Po kapitalnym remoncie, odnowiona prezentuje się dumnie i okazale. Dzięki pozyskaniu przez placówkę funduszy przeznaczonych specjalnie na tą okazję, sale lekcyjne i korytarze zyskały na wyposażeniu. Dla nas, uczących się obecnie w tej szkole, to istotna korzyść.

W szkole dużo się dzieje i zmienia. Wszyscy nauczyciele robią wszystko, by uroczystość wypadła jak najlepiej, a szkoła zrobiła dobre wrażenie. Jedną z innowacji są tarcze dla uczniów okazujące ich przynależność do tego liceum. W tym tygodniu wszystkie klasy będą miały obowiązek uczestniczyć w wielkich porządkach. Organizuje się także turniej szkół licealnych w koszykówkę. Trudno ukrywać, że jest to uroczystość przeznaczona głównie dla poprzednich pokoleń, które będę miały okazję się spotkać po latach i powspominać lata szkolne. A to właśnie one według mnie stanowią najlepszy okres życia – stąd dobrze rozumiem ich sentyment.

Fakt, że uczęszczam do szkoły o stuletnich tradycjach nie ma dla mnie większego znaczenia. O jakości szkoły nie stanowi jej wiek lub tradycje, lecz ludzie którzy ją tworzą. Moją szkołę właśnie z tego powodu uważam za najlepszą.

Michał Kolek klasa IId

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie
I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość