Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

W Niemczech po raz ósmy

Napisano: 15 Październik, 2008 - 21:21 przez bryn

Do ośmiu razy sztuka? Może i sztuka, ale na pewno nie koniec międzynarodowej wymiany I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie z niemiecką szkołą Gesamtschule Reichshof w Eckenhagen. Uczniowie i nauczyciele tych zaprzyjaźnionych szkół spotkali się już ósmy raz.

Współpraca ta polega na tym, że odwiedzamy się dwa razy w roku – raz w Polsce, raz w Niemczech. Podczas pobytu realizujemy określony projekt, uczestniczymy w zajęciach lekcyjnych, mieszkamy u rodzin naszych partnerów, zwiedzamy najciekawsze zabytki i miejsca okolicy, poznajemy kulturę regionu. Bardzo ważne jest też to, że kontakt z rówieśnikami przełamuje bariery językowe. Uczniowie rozwijają umiejętności organizacyjne i poczucie odpowiedzialności za grupę. Nauczyciele wymieniają przy tym doświadczenia dydaktyczne i pedagogiczne.

Tym razem tematem naszego projektu było „Świadome życie”. Zastanawialiśmy się czy to co robimy służy naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu? Czy nie przesypiamy życia nie wiedząc co dzieje się wokół nas? Czy jesteśmy wystarczająco wrażliwi, by dostrzec to co niewidoczne gołym okiem?

Tuż przed wakacjami 12 uczniów z I LO wraz z nauczycielami Barbarą Magdoń i Urszulą Mach odwiedziło okolice Kolonii. Spotkaliśmy się tam z bardzo serdecznym przyjęciem, gospodarze atrakcyjnie wypełnili spędzone razem 9 dni. Pomijając emocje, jakich dostarczali nam w tym czasie nasi piłkarze, przeżyliśmy niezapomniane chwile w wesołym miasteczku „Fantazjaland”, zwiedziliśmy Kolonię, podziwialiśmy malownicze zakątki Nadrenii. Spaliśmy też w jednym z najbardziej obleganych i najpiękniejszych schronisk w Europie – XVI-wiecznym zamku Bacharach.

Nigdy nie zapomnimy wspólnego gotowania. Obok tradycyjnej niemieckiej pieczeni z kluskami i czerwoną kapustą, nasze 480 pierogów ruskich zrobiło na wszystkich bardzo duże (i dobre) wrażenie. Na lotnisku uściskom i łzom nie było końca. Polacy nie chcieli wyjeżdżać, a Niemcy nie chcieli nas puścić. Wszelkie plany związane z podarciem biletów i ucieczką zakończyły się fiaskiem, więc zgodnie z planem zdążyliśmy wrócić na zakończenie roku szkolnego.

Na szczęście szybko nastąpiła rewizyta - od 2 do 10 września br. mieliśmy przyjemność gościć w Polsce 13 uczniów z Niemiec. Towarzyszyli im nauczyciele: Anne Halfar i Norbert Grümme. Zwiedziliśmy wspólnie piękny Kraków i Sandomierz, Muzeum Zagłady w Oświęcimiu, rzeszowskie podziemia, kopalnię soli w Bochni, no i oczywiście nasze łańcuckie zabytki. Spędziliśmy garncarskie popołudnie w Medyni Głogowskiej, cofnęliśmy się do czasów neolitu w kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Przygotowaliśmy też dla naszych gości lekcję naszego „bardzo łatwego” dla obcokrajowców języka polskiego. Dużą radością były dla wszystkich wspólne zajęcia sportowe, aerobik cieszył się powodzeniem zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców.

Dziewięć dni minęło bardzo szybko i znowu polały się łzy. Tym większe, że po zakończonej turze wymiany, to już od nas samych zależy, czy z zawartych znajomości powstaną trwałe przyjaźnie, czy partnerzy, którzy tak bardzo zżyli się przez ten krótki czas zobaczą się jeszcze kiedykolwiek.

Zrealizowanie tak ciekawego programu było możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli I LO i rodzin przyjmujących gości z Niemiec. Organizacją, która wspiera finansowo i merytorycznie te trwające już 9 lat spotkania jest Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Pomaga nam też wiele osób prywatnych i zakładów pracy. Bez ich dobrego serca nie byłoby możliwe przeprowadzanie tych spotkań. Potwierdzają one potrzebę nauki języków obcych, uczą tolerancji i otwartości na świat, budzą apetyt na poznawanie innych krajów i kultur.

Wszystko wskazuje na to, że nasza współpraca będzie trwała nadal, a z roku na rok, wśród niemieckiej i polskiej młodzieży, grono ambasadorów naszych krajów będzie się stale powiększać.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość