Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Wysokogórski sukces prof. Wojciecha Rybaka

Napisano: 23 Wrzesień, 2014 - 18:59 przez Administrator

Podczas sierpniowej wyprawy w Alpy Włoskie, dwuosobowy zespół kierowany przez prof. Wojciecha Rybaka zdobył wymagający technicznie szczyt – Cima Presanella /3558 m./. Na długim odcinku trasa na szczyt prowadziła mocno uszczelinionym lodowcem, a w wierzchołkowych partiach ostrą granią i wymagała wyjątkowej uwagi, jak również sprawności w pokonywaniu kolejnych metrów. Warto zaznaczyć, że wejście na szczyt zostało dokonane w stylu alpejskim* i wymagało pokonania bardzo dużej różnicy wysokości, a co za tym idzie doskonałego przygotowania kondycyjnego i odpowiedniej aklimatyzacji. Przewyższenie na trasie wyniosło ok.2100 m. Alpiniści stanęli na szczycie w imponującym czasie, 5 godzin, a całość akcji górskiej zamknęła się w czasie 9 godzin. Podczas wyprawy, w planie było również zdobycie innego wybitnego lodowcowego trzytysięcznika – Adamello /3539 m./, jednakże gwałtowne załamanie pogody, podczas którego spadło ponad 50 cm. śniegu spowodowało, że alpiniści musieli podjąć decyzję o rezygnacji z ataku szczytowego i zejściu w doliny.
Drugim uczestnikiem wyprawy był alpinista - Ryszard Karabin, który podobnie jak profesor jest ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Kilka słów o zdobytym szczycie...
Cima Presanella /3558 m./, to elegancka piramida z przepiękną północną ścianą. Stanowi najwyższy szczyt na południe od grupy Ortlera i jednocześnie jest jednym z dwudziestu najbardziej samodzielnych szczytów w Alpach. Szczyt znany jest szczególnie z częstych i gwałtownych zmian pogody, co powoduje, że jego zdobycie bywa bardzo trudne i niebezpieczne, a czasem wręcz niemożliwe. Nazwiska jej pierwszych zdobywców są nieznane, ale wiadomo, że pionierska wyprawa miała miejsce w 1859 r. Dzisiaj, gdy z powodu globalnego ocieplenia topnieją lodowce pokrywające Presanellę, jej zdobycie staje się coraz trudniejsze.
Zdobycie Presanelli, to dla profesora Wojciecha Rybaka kolejny spektakularny sukces górski. Warto przypomnieć, że góry to nie jedyna pasja profesora. Na swoim koncie posiada m.in. pierwsze polskie spływy canoe, dziką rzeką Nahanii w płn.-zach. Kanadzie oraz rzeką Orchon w Mongolii.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy.
Galeria

*Styl alpejski, nazywany też slangowo stylem "na lekko" – taktyka stosowana przy zdobywaniu wysokich gór. Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty w Alpach, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się
w ciągu jednej doby, co umożliwia ograniczenie ilości dźwiganego sprzętu (brak ciężkiego sprzętu biwakowego) i zwiększenie w ten sposób szybkości zespołu. W stylu alpejskim szczyt jest atakowany bezpośrednio z bazy przez cały zespół na raz bez zakładania stałych obozów pośrednich i poręczowania. W przypadku gór najwyższych przyjęcie takiego stylu zwiększa szybkość, jak i wartość sportową przejścia.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość