„Ta, co nie zginęła” w pięknych słowach Julii Olbrycht

Napisano: 25 Listopad, 2018 - 19:29 przez Administrator

Miło nam poinformować, że kolejną osóbką, która pięknie wpisała się w obchody 100-lecia Niepodległej jest Julia Olbrycht, uczennica klasy I b. Jest ona absolwentką znakomitego Gimnazjum w Gaci, gdzie dyrektoruje również Sienkiewiczanka, p. Sabina Zardzewiały (z d. Inglot), zaś uczniowie tej Szkoły pięknie się zapisali również w historii Naszego Liceum (choćby Adam Weiheimer, Witek Zardzewiały, słynne gacaki: Robert Brożbar, Kuba Inglot i Sławek Sochacki- do dziś pamiętamy ich wzruszające wierszyki o Gackiej Szkole).
Julia od kilku lat bierze udział w konkursach literacko-historycznych zdobywając laury, w tegorocznej edycji „Zlotu Gwiaździstego. Śladami przeszłości” organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia została nagrodzona za pracę „Ta, co nie zginęła”. Jest to poruszająca, znakomicie udokumentowana opowieść o patriotycznych zasługach gacan, którzy działając w Drużynie Bartoszowej, walcząc na frontach Wielkiej Wojny w różnych armiach i na różnych frontach dowiedli przywiązania do polskości. Julia niezwykle rzetelnie opisuje historie swoich przodków i innych mieszkańców Gaci, zaangażowanych patriotycznie. Przeprowadza wywiady z potomkami uczestników wydarzeń sprzed ponad stu lat, opisuje pamiątki, medale, ordery przechowywane w rodzinnych skarbczykach jako symbole męstwa i umiłowania ziemi ojczystej, przytacza zachowane wzruszające wierszowane wspomnienia wojenne rodaków-żołnierzy, bada kroniki i inne dokumenty, utrwala meandry losów własnej rodziny pięknie wpisujące się w czyn dla Niepodległej. Praca Julii imponuje rzetelnością, dociekliwością, warsztatem badawczym i piękną nienaganną polszczyzną. Wydana drukiem jest jeszcze jednym dowodem szacunku dla daru wolności.
Gratulujemy Julii, gratulujemy jej nauczycielom z Gackiej Szkoły! Cieszymy się, że jest wśród nas!