„Klasa Akademicka” w Naszym LO

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 08:54 przez Administrator

W roku szkolnym 2016/17 po raz pierwszy w naszej szkole została utworzona „Klasa Akademicka”, program realizowany przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Obecnie kończy się jego druga edycja. Zrzesza ona uczniów przygotowujących się do różnych olimpiad i konkursów biologiczno – ekologicznych oraz zamiłowanych w nauce o naturze i wiążących z nią przyszłość. Celem „Klasy Akademickiej” jest nie tylko pomoc w przygotowaniu do zmagań konkursowych, lecz także ogólne pogłębienie wiedzy i wzbudzenie pasji do nauk biologicznych. Stanowi to również warunek, aby wziąć udział w zajęciach Międzynarodowej Szkoły
w Singapurze.

W tym roku szkolnym w programie uczestniczy 30 uczniów z klas pierwszych i drugich. Zajęcia odbywają się co miesiąc na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z konsultacji naukowych u specjalistów z biologii komórki, biochemii, bioklimatologii, botaniki, hydrobiologii, paleobiologii, zoologii bezkręgowców oraz zoologii kręgowców. Niezwykle ważne jest to,
że możemy przeprowadzać ćwiczenia laboratoryjne
i badania naukowe, dzięki którym oprócz części teoretycznej, każdy z nas może poznać świat biologii niewidoczny „gołym okiem”.

Uczniowie najpierw wysłuchują wykładów poświęconych wybranym zagadnieniom, a następnie uczestniczą w warsztatach, odbywających sięw doskonale wyposażonych laboratoriach. Posługują się wówczas specjalistyczną aparaturą taką jak: mikropipety, mikroskopy optyczne, stereoskopowe, fluorescencyjne, konfokalne, wirówki, digestoria itp. Uczniowie sami przygotowują i wykonują rozmaite ćwiczenia i doświadczenia. Dzięki temu zgłębiają teoretycznie i praktycznie tajniki wiedzy biologicznej.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Rzeszowskiemu za możliwość uczestnictwa w wykładach i korzystania z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz naszej nieocenionej prof. Ludmile Smęt-Dudziak za wspieranie i zachęcanie młodzieży do zdobywania wiedzy. Bardzo gorąco dziękujemy Staroście Powiatu Łańcuckiego, który wspiera nas finansowo i tym samym umożliwia nam rozwijanie naszych pasji i talentów.

Autorzy artykułu : Julia Sroczyk, Szymon Kwolek, Martyna Stopa, Weronika Paczocha, Martyna Balawejder i Patrycja Bienasz – uczniowie z klasy 1b.