Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sukcesy naukowe

Wpłynąłem na języków przestwór oceanu …..

Napisano: 7 Kwiecień, 2019 - 15:44 przez Administrator

W języków przestworze oceanu czuje się jak ryba w wodzie Bartek Bardian! Spieszymy poinformować społeczność Sienkiewiczowską, że po raz drugi został on laureatem zawodów okręgowych jubileuszowej L Olimpiady Języka Rosyjskiego w Lublinie i już niebawem 12 i 13 kwietnia br. będzie uczestniczył w zawodach centralnych tejże na Uniwersytecie Warszawskim! Wiedza o Rosji, jej kulturze, historii, współczesnym życiu społecznym i politycznym, świetnie opanowany język z wszelkimi niuansami, idiomami, frazeologią to niewątpliwe (choć nie jedyne) atuty Bartka, które pozwoliły mu rywalizować z powodzeniem z nosicielami języka rosyjskiego (zdecydowana większość uczestników zawodów na UMCS w Lublinie to Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie). Trzymamy kciuki za finał!

Бартек! Ты наша умница!!!!

( Kategorie: )

Kolejny sukces matematyków z 3a

Napisano: 5 Marzec, 2019 - 07:55 przez Administrator

W XII edycji Olimpiady o „Diamentowy Indeks AGH ” 5 zdolnych matematyków z 3a została zakwalifikowana do zawodów finałowych. Są to : Bartosz Bardian, Maciej Czyjt Jakub Drozd, Maciej Kilian, Maksymilian Wojnar. 24 marca w Krakowie odbędzie się finał olimpiady . Życzymy kolejnego sukcesu i tytułu laureata, a tym samym uzyskania indeksu AGH. Powodzenia!!!

( Kategorie: )

„Ta, co nie zginęła” w pięknych słowach Julii Olbrycht

Napisano: 25 Listopad, 2018 - 19:29 przez Administrator

Miło nam poinformować, że kolejną osóbką, która pięknie wpisała się w obchody 100-lecia Niepodległej jest Julia Olbrycht, uczennica klasy I b. Jest ona absolwentką znakomitego Gimnazjum w Gaci, gdzie dyrektoruje również Sienkiewiczanka, p. Sabina Zardzewiały (z d. Inglot), zaś uczniowie tej Szkoły pięknie się zapisali również w historii Naszego Liceum (choćby Adam Weiheimer, Witek Zardzewiały, słynne gacaki: Robert Brożbar, Kuba Inglot i Sławek Sochacki- do dziś pamiętamy ich wzruszające wierszyki o Gackiej Szkole).
Julia od kilku lat bierze udział w konkursach literacko-historycznych zdobywając laury, w tegorocznej edycji „Zlotu Gwiaździstego. Śladami przeszłości” organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia została nagrodzona za pracę „Ta, co nie zginęła”. Jest to poruszająca, znakomicie udokumentowana opowieść o patriotycznych zasługach gacan, którzy działając w Drużynie Bartoszowej, walcząc na frontach Wielkiej Wojny w różnych armiach i na różnych frontach dowiedli przywiązania do polskości. Julia niezwykle rzetelnie opisuje historie swoich przodków i innych mieszkańców Gaci, zaangażowanych patriotycznie. Przeprowadza wywiady z potomkami uczestników wydarzeń sprzed ponad stu lat, opisuje pamiątki, medale, ordery przechowywane w rodzinnych skarbczykach jako symbole męstwa i umiłowania ziemi ojczystej, przytacza zachowane wzruszające wierszowane wspomnienia wojenne rodaków-żołnierzy, bada kroniki i inne dokumenty, utrwala meandry losów własnej rodziny pięknie wpisujące się w czyn dla Niepodległej. Praca Julii imponuje rzetelnością, dociekliwością, warsztatem badawczym i piękną nienaganną polszczyzną. Wydana drukiem jest jeszcze jednym dowodem szacunku dla daru wolności.
Gratulujemy Julii, gratulujemy jej nauczycielom z Gackiej Szkoły! Cieszymy się, że jest wśród nas!

( Kategorie: )

ZAŚPIEWAĆ, ZACHWYCIĆ, WZRUSZYĆ, ZWYCIĘŻYĆ…. z Niepodległą w tle

Napisano: 25 Listopad, 2018 - 19:27 przez Administrator

Z radością i dumą informujemy, że nasza przezdolna, przeskromna, o wielu talentach Weronika Wierzbińska znów sięgnęła po laury! Dopiero dwa miesiące temu odbierała w Krakowie główną nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Kobiety w Ravensbruck”, a już 15 listopada br. została laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego Serce w plecaku 2018. Zachwyciła jury wykonaniem dwóch piosenek z ojczyzną w roli głównej, jedna z nich to utwór o Leopoldzie Lisie-Kuli, znakomitym krajanie Weronki. Koncert Galowy Festiwalu odbył się w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Gościem Honorowym Festiwalu była Jadwiga Spiradek, córka Michała Zielińskiego, autora piosenki Serce w plecaku. Warto dodać, że sylwetkę Patrona Konkursu Sienkiewiczacy tworzący wirtualną wystawę o Prof. Janie Marszale pt. Matematyka Moja Miłość mieli okazję poznać w grudniu 2017 podczas Gali w Toruniu, gdzie młodzież z Jarosławia prezentowała właśnie biografię i twórczość autora przeboju, Michała Zielińskiego – w ramach projektu dla uczniów wybitnie zdolnych Przywracanie pamięci pokoleń realizowanego przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją.
Weroniko! Jesteś ozdobą naszej Sienkiewiczowskiej Kompanii!!

( Kategorie: )

Działalność biologiczno – ekologiczna uczniów w roku 2017/18

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 09:05 przez Administrator

XXII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności
W zawodach szkolnych brało udział 22 uczniów. Finalistami zawodów okręgowych zostały Agnieszka Cwynar z kl. III C i Paulina Szmuc z kl. I B

XLVII Olimpiada Biologiczna
W zawodach szkolnych brało udział 6 uczniów. Finalistami w zawodach okręgowych zostały Wiktoria Kraus z kl. III B i Katarzyna Bieńkowska z kl. I B.

Międzynarodowy Konkurs Neurologiczny Brain Bee
W finale krajowym udział wzięły Karolina Szpunar
z kl. II B i Urszula Skalska z kl. II C


VIII Edycja Międzynarodowego Konkursu „The Young People in European Forests”
W finale krajowym udział brały dwie drużyny
I zespół w składzie: Katarzyna Bieńkowska z kl. I B
Izabela Przybyło z kl. I B
Bartłomiej Pecko z kl. I D

II zespół w składzie: Karolina Szpunar z kl. II B
Paweł Kalinowski z kl. II C
Bartłomiej Cieślachowski z kl. II B

( Kategorie: )

XV Powiatowy Konkurs Biologiczno - Ekologiczny z elementami zrównoważonego rozwoju

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 08:57 przez Administrator

„Jednoczmy siły w walce o czystość powietrza” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole 06.04.2018 r. XV Powiatowy Konkurs Biologiczno - Ekologiczny pod patronatem Starosty Łańcuckiego Pana Adama Krzysztonia i Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentowanego przez Panią prof. Joannę Kostecką. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu łańcuckiego i przeworskiego.
Konkurs obejmował dwie kategorie: prezentację multimedialną pt.: „Nie dam się smogowi - mój udział
w walce z zanieczyszczeniem powietrza” i test wiedzy biologicznej.

Zwycięzcy konkursu w kategorii prezentacja multimedialna:
I miejsce - Julia Olbrycht, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
II miejsce - Kamila Baran, Publiczne Gimnazjum
w Rakszawie, opiekun Pani Jolanta Czado
III miejsce - Joanna Płoszaj, Publiczne Gimnazjum
w Rakszawie, opiekun Pani Jolanta Czado

Zwycięzcy konkursu w kategorii test biologiczny:
I miejsce – Julia Olbrycht, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
I miejsce - Gabriela Inglot, Szkoła Podstawowa
w Husowie, opiekun Pani Halina Peszko
II miejsce - Ewa Tomaszek, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łańcucie, opiekun Pani Ewa Opałka

Wyróżnieni:
Damian Balawejder, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
Jakub Fołta, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki.
Zwycięzcy otrzymali z rąk Pana dyrektora Roberta Szury cenne nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie, którymi były mikroskopy oraz ciekawe książki biologiczne.
Gratulujemy!
Tego dnia uczniowie naszego liceum oraz obecni gimnazjaliści mieli okazję wysłuchać wykładu Pani prof. Joanny Kosteckiej na temat czystości powietrza. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, a uzyskaną wiedzę na pewno wykorzystają w przyszłości.
Pieczę nad organizacją sprawowała Pani prof. Ludmiła Smęt-Dudziak wraz z klasą Ib, która przygotowała oprawę artystyczną całego konkursu. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zdolności wokalnych uczniów tej klasy. Nie mogło zabraknąć piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”, która jest hymnem konkursu. W organizacji wydarzenia brały także udział klasy biologiczno-chemiczne: Ic, IIb, IIc.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, przybyłym gościom, organizatorom i zapraszamy za rok.

Autor artykułu – Julia Sroczyk, klasa 1b.

( Kategorie: )

„Klasa Akademicka” w Naszym LO

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 08:54 przez Administrator


W roku szkolnym 2016/17 po raz pierwszy w naszej szkole została utworzona „Klasa Akademicka”, program realizowany przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Obecnie kończy się jego druga edycja. Zrzesza ona uczniów przygotowujących się do różnych olimpiad i konkursów biologiczno – ekologicznych oraz zamiłowanych w nauce o naturze i wiążących z nią przyszłość. Celem „Klasy Akademickiej” jest nie tylko pomoc w przygotowaniu do zmagań konkursowych, lecz także ogólne pogłębienie wiedzy i wzbudzenie pasji do nauk biologicznych. Stanowi to również warunek, aby wziąć udział w zajęciach Międzynarodowej Szkoły
w Singapurze.

W tym roku szkolnym w programie uczestniczy 30 uczniów z klas pierwszych i drugich. Zajęcia odbywają się co miesiąc na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z konsultacji naukowych u specjalistów z biologii komórki, biochemii, bioklimatologii, botaniki, hydrobiologii, paleobiologii, zoologii bezkręgowców oraz zoologii kręgowców. Niezwykle ważne jest to,
że możemy przeprowadzać ćwiczenia laboratoryjne
i badania naukowe, dzięki którym oprócz części teoretycznej, każdy z nas może poznać świat biologii niewidoczny „gołym okiem”.

Uczniowie najpierw wysłuchują wykładów poświęconych wybranym zagadnieniom, a następnie uczestniczą w warsztatach, odbywających sięw doskonale wyposażonych laboratoriach. Posługują się wówczas specjalistyczną aparaturą taką jak: mikropipety, mikroskopy optyczne, stereoskopowe, fluorescencyjne, konfokalne, wirówki, digestoria itp. Uczniowie sami przygotowują i wykonują rozmaite ćwiczenia i doświadczenia. Dzięki temu zgłębiają teoretycznie i praktycznie tajniki wiedzy biologicznej.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Rzeszowskiemu za możliwość uczestnictwa w wykładach i korzystania z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz naszej nieocenionej prof. Ludmile Smęt-Dudziak za wspieranie i zachęcanie młodzieży do zdobywania wiedzy. Bardzo gorąco dziękujemy Staroście Powiatu Łańcuckiego, który wspiera nas finansowo i tym samym umożliwia nam rozwijanie naszych pasji i talentów.

Autorzy artykułu : Julia Sroczyk, Szymon Kwolek, Martyna Stopa, Weronika Paczocha, Martyna Balawejder i Patrycja Bienasz – uczniowie z klasy 1b.

( Kategorie: )

Wyróżnienie dla Musical Company!

Napisano: 17 Czerwiec, 2018 - 14:07 przez AdministratorWyróżnienie na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu PRODUKCIK 2018 dla miniprzedsiębiorstwa Musical Company! To ogromny sukces młodych menadżerów - znaleźć się w gronie 20 z ponad 300 najlepszych firm uczniowskich w Polsce. Finałowe zmagania odbyły się w dniach 5-6 czerwca br. w budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie. W finale MM nasze Liceum reprezentowali: Monika Filar, Natalia Ziemniak, Agata Rydel i Aleksandra Rachwał. Opiekunem i koordynatorem projektu jest p. Marta Kaczmarczyk.

( Kategorie: )

Jesteśmy najlepsi w Polsce……

Napisano: 17 Czerwiec, 2018 - 14:05 przez Administrator


Grupa w składzie Cieślachowski Bartłomiej kl.IIb
Dyrkacz Marcin kl.IIb
Przybylak Eryk Kl.IIa

zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie”. Pierwsze miejsce w kraju uczniowie wywalczyli w zaciętej rywalizacji w dniach 12 i 13 czerwca br. w przyjaznych progach WSPiA w Rzeszowie. Udział w finale wzięło szesnaście, 3-osobowyvh drużyn z całej Polski. Uczniowie przywieźli wspaniały puchar i cenne nagrody.
Konkurs poprzedziły długie, kilku etapowe zmagania w biznesowej grze symulacyjnej ”Biuro podróży”. Symulacja ta, to programowanie edukacyjne do nauki zarządzania firmą dające uczniom możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych w wybranej branży. Zakres podejmowania decyzji jest bardzo szeroki..od wyboru usług, ustalania cen, zakupu urządzeń poprzez zatrudnianie pracowników do marketingu i finansów…
Wspomniana symulacja umożliwia również trening umiejętności i kompetencji przedsiębiorczych takich jak kreatywność, analityczne myślenie, rozwiązywanie problemów, wnioskowanie, podejmowanie decyzji czy praca w zespole
Uczniowie mają także możliwość eksperymentowania ze strategiami biznesowymi i uczenia się na błędach.
Udział w konkursie. dodatkowo, zwiększa motywację do nauki poprzez zastosowanie rywalizacji między uczestnikami oraz elementów rywalizacji.

( Kategorie: )

Telegram od Miniprzedsiębiorstwa Musical Company…..

Napisano: 11 Maj, 2018 - 20:20 przez Administrator

Chcemy podzielić się z wami, drogie koleżanki i koledzy, radosną informacją, że nasze mini zakwalifikowało się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo. Nie było łatwo. Do finału zostało zakwalifikowanych tylko 20 najlepszych mini spośród 300 szkół zgłoszonych do konkursu z całej Polski. Dumne jesteśmy, że w tym gronie znalazło się nasze mini i będziemy mogły reprezentować Łańcut i nasze Liceum w Warszawie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w dniu 5,6 czerwca 2018r. Do tego jednak musimy się przygotować, zaaranżować nasze stoisko i przygotować prezentację słowną i multimedialną - w programie Power Point, aby następnie odtworzyć ją dużej publiczności. Ponadto powinnyśmy pokazać nasze umiejętności sprzedaży i wykazać się znajomością zasad prowadzenia działalności gospodarczej podczas rozmowy z jury. Ważnym elementem jest również znajomość prowadzenia finansów; prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów, książki przychodów i rozchodów, rozliczenie ZUS; VAT; PIT itd. Przed nami wiele pracy, ale ufamy, że to, czego nauczyłyśmy się prowadząc nasze mini, zaowocuje w dorosłym życiu.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość