Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sukcesy naukowe

Szymon Jurek finalista olimpiady historycznej.

Napisano: 20 Kwiecień, 2022 - 08:11 przez Administrator


Olimpiada Historyczna to najbardziej prestiżowe zawody dla młodych historyków w kraju. Rywalizacja odbywa się w trzech etapach i pozwala wyłonić najlepszych W tegorocznych zmaganiach zaszczytny tytuł finalisty etapu centralnego XLVIII olimpiady zdobył uczeń klasy 2d - Szymon Jurek. W przygotowaniach do finału pomagała Szymkowi nauczycielka historii Małgorzata Szmuc.Rywalizacja rozpoczęła się już 2 kwietnia w miastach wojewódzkich, gdzie odbyły się eliminacje pisemne. Od 8 do 10 kwietnia uczestnicy olimpiady zebrani w Gdańsku analizowali teksty źródłowego i odpowiadali na pytania komisji.Szymon specjalizuje się w historii nowozytnej. Napisał pracę dotyczącą wojny północnej, zmagał się z analiza dokumentów z epoki, dyskutował na temat absolutyzmu oświeconego. Tytuł finalisty daje Szymonowi przepustkę do studiowania na kierunkach prawniczych i humanistycznych wielu uczelni. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

( Kategorie: )

Finał i gala I Podkarpackiego Konkursu „Wybieramy zawód przyszłości”

Napisano: 1 Grudzień, 2021 - 10:05 przez Administrator

Prognozowanie trendów na rynku pracy w najbliższych latach może niektórym przypominać wróżenie z fusów, wszak dynamicznie modernizuje się gospodarka, rozwijają nowe technologie, zmienia się demografia. Jednak organizatorzy I Podkarpackiego Konkursu „Wybieramy zawód przyszłości” zaryzykowali i postawili na trzy profesje: pracownik socjalny, kosmetolog i pracownik biura turystycznego. Ilość uczestników i ich świetne przygotowanie do zmagań mile zaskoczyło pomysłodawczynię Martę Kaczmarczyk, nauczycielkę przedsiębiorczości w Naszym liceum i metodyka PCEN, organizatorów i jurorów oraz potwierdziło, że pomysł konkursu „trafił w punkt”.

Jakimi umiejętnościami i wiedzą musiało wykazać się dziewięcioro finalistów I Podkarpackiego Konkursu, który odbył się 24 listopada br. w I Liceum w Łańcucie? Po pierwsze, ich zadanie polegało na stworzeniu CV i listu motywacyjnego w języku polskim i wybranym obcym. Po drugie, odbyli rozmowę kwalifikacyjną nie symulowaną w klasie, ale z prawdziwymi pracodawcami: Markiem Ruparem – dyrektorem MOPS w Łańcucie, Moniką Pondel – kosmetolożką i właścicielką Salonu Looksus oraz Agnieszką Bartnik – właścicielką Biura Podróży „Aga”. Po trzecie, finaliści zmierzyli się z dynamiczną rozmową o przyszłym miejscu zatrudnienia w wybranym języku obcym (angielskim, francuskim, niemieckim). Poradzili sobie znakomicie!
Pochwałom i zachwytom nie było końca, a padały one z ust nie tylko Marii Buk – Kalinowskiej, dyrektor I Liceum, przedstawiciela PCEN w Rzeszowie (współorganizatora zmagań) dra Dariusza Ziemby, ale również uznanie wyrazili członkowie jury – pracodawcy i nauczyciele językowcy: Monika Kot, Dorota Chłanda, Barbara Magdoń i Władysława Kluz-Chłanda.

Oto refleksje o konkursie jurora Marka Rupara, dyrektora MOPS:
Jednym z promowanych był zawód – Pracownik socjalny – i właśnie w pracach tej komisji konkursowej miałem zaszczyt uczestniczyć.
Największe wrażenie zrobił na mnie Mathieu Nicolas – nastoletni Francuz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, od paru miesięcy mieszkający w Polsce, niekwestionowany laureat konkursu w kategorii: „Pracownik socjalny – zawód przyszłości”. Na pytanie: dlaczego chcesz być pracownikiem socjalnym? bez zastanowienia odpowiedział: BO MAM DOBRE SERCE.
Wysoki poziom kompetencji młodzieży oraz ich autentyczność i wrażliwość pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość na rozwój zawodu, który reprezentuję.
Dziękuję i gratuluję Organizatorom świetnego pomysłu przygotowującego uczestników do dorosłego, niełatwego życia i konkurencji na rynku pracy.

A oto laureaci I PK „Wybieramy zawód przyszłości”:
Dział: pracownik socjalny:
I miejsce Mathieu Nicolas z I Liceum w Rzeszowie (opiekun Marta Stankiewicz);

Fotografia: M. Stankiewicz (Mathieu Nicolas i Marek Rupar)

II miejsce Szymon Jurek z I Liceum z Łańcuta (opiekun Marta Kaczmarczyk)
III miejsce Patrycja Cwynar z II LO w Łańcucie (opiekun Bożena Tomasiewicz)

Dział: kosmetologia:
I miejsce Julia Bytnar z I LO w Rzeszowie (opiekun Marta Stankiewicz)
II miejsce Aleksandra Salach z II LO w Łańcucie (opiekun Bożena Tomasiewicz)
III miejsce Magdalena Zembroń z ZST w Łańcucie(opiekun Andrzej Kowal)

Dział: pracownik biura podróży:
I miejsce Karolina Porzuczek z LO Sędziszów Młp. (opiekun Marta Lalicka-Saj)
II miejsce Oliwia Biały z I LO w Łańcucie (opiekun Marta Kaczmarczyk)
III miejsce Amelia Bieda z I LO w Łańcucie (opiekun Marta Kaczmarczyk)


Gratulujemy laureatom i mocno wierzymy, że w dorosłym życiu zaowocują doświadczenia zdobyte podczas przygotowań i uczestnictwa w I Podkarpackim Konkursie „Wybieramy zawód przyszłości”. Cieszy nie tylko ich wiedza, ale też zaangażowanie, otwartość, koleżeńskość. Na zakończenie padały z ich ust podziękowania dla organizatorów i życzenie…. by mogli spotkać się niebawem na podobnej inicjatywie w podobnym gronie.
Dziękujemy nauczycielom laureatów za wysiłek dydaktyczny, poświęcony czas, jurorom za świetne przygotowanie i życzliwość, wszystkim za owocną dyskusję animowaną przez dra Dariusza Ziembę w kuluarach konkursu.

( Kategorie: )

I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza ZŁOTĄ SZKOŁĄ NBP

Napisano: 24 Czerwiec, 2021 - 19:40 przez Administrator

21 czerwca 2021 Prezes NBP BP Adam Glapiński i jego zastępca Adam Lipiński na uroczystej gali ogłosili laureatów I edycji konkursu „Złota Szkoła NBP”. Niezmiernie cieszy, że wśród zdobywców certyfikatu jest I LO w Łańcucie.
Rywalizacja o tytuł Złotej Szkoły była niezwykła ze względu na liczbę uczestników: ponad czterysta szkół podstawowych i ponadpodstwowych stworzyło Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składające się z minimum pięciu uczniów i dwóch nauczycieli i wzięło udział w zmaganiach konkursowych, których idea to aktywizowanie nauczycieli i uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne. Sienkiewiczacy Celina Bartman, Kornelia Bem, Łukasz Grad, Kamila Kordas, Maria Niemczak, Klaudia Szewczyk, Wojciech Trawka i Aleksandra Zych - pod opieką nauczycielki przedsiębiorczości i ekonomii Marty Kaczmarczyk, koordynatorki konkursu, od 18 stycznia br. do 30 kwietnia br. wykonali trzy zadania: spotkania z ekspertami, lekcje z ekonomią i szkolną debatę. Zadania te były podporządkowane hasłu I edycji Giganci finansów osobistych.

Na wyniki kilkumiesięcznych potyczek z ekonomią trzeba było poczekać do 21 czerwca 2021, kiedy podczas gali online (na której specjalnie dla uczestników występowała Wiki Gabor) Sienkiewiczacy dowiedzieli się, że zdobyli certyfikat i tytuł Złotej Szkoły NBP . W trakcie finałowej gali profesor Adam Glapiński, prezes NBP BP powiedział:
W tym roku zainaugurowaliśmy flagowy, ogólnopolski program edukacyjny „Złote Szkoły NBP”. Jego powstaniu towarzyszyła idea stworzenia sieci szkół, które staną się liderami w dziedzinie edukacji ekonomicznej. Wierzyliśmy, że przystąpienie do programu da zarówno nauczycielom, jak i uczniom impuls do wspólnego działania i postawi cel, do którego warto wspólnie zmierzać, mimo izolacji i konieczności zdalnego nauczania. Tym celem miała być popularyzacja wiedzy o finansach osobistych, czyli wiedza o tym, jak zadbać o własne pieniądze. Jak się bardzo szybko okazało, zechcieli Państwo podjąć wyzwanie i wywiązali się z niego znakomicie. Do programu zgłosili Państwo prawie 400 szkół ze wszystkich zakątków Polski, z małych miejscowości i z wielkich miast, szkoły podstawowe, średnie i branżowe. Przeprowadzili Państwo rekordową liczbę ponad 4500 zadań – to pięciokrotnie więcej niż regulaminowe minimum, angażując ponad 140 tysięcy uczniów. Dzięki Państwa kreatywności i zaangażowaniu finanse osobiste stały się tematem kilku tysięcy interdyscyplinarnych lekcji, setek spotkań z ekspertami, przedmiotem wielu rewelacyjnie przeprowadzonych debat. Udało się Państwu w czasie realizacji tych zadań zdobyć i przekazać ogrom praktycznej i niezwykle pożytecznej wiedzy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi.

Gratulujemy Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej i p. prof. Marcie Kaczmarczyk! Dziękujemy za wielomiesięczne działania zakończone zdobyciem dla I LO certyfikatu i tytułu Złotej Szkoły NBP! Wierzymy, że przyszły rok szkolny przyniesie wiele kolejnych sukcesów!

( Kategorie: )

Podsumowanie Jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Napisano: 24 Czerwiec, 2021 - 19:36 przez Administrator

17.06.2021 roku w Przemyślu odbyło się uroczyste zakończenie Jubileuszowej XXV Edycji Finału Diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Archidiecezji Przemyskiej. Wzięli w nim udział uczniowie naszego Liceum – Weronika Inglot /2cg/ i Bartłomiej Markowski /1d/ - finaliści etapu ogólnopolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli honorowi goście: ks. prof. Stanisław Haręzga - biblista przemyski oraz zastępca dyrektora Regionu Lubelsko – Rzeszowskiego KSCCH Krzysztof Sterkowiec.

Po modlitwie i ciepłych słowach gości, laureatom wręczono dyplomy i nagrody oraz podziękowania za trud i pełnię otwartości serc w Jubileuszowe Dzieło OKWB.

W tym roku ze względu na pandemię konkurs odbywał się on-line. Nie przeszkodziło to jednak uczestnikom spotkać się z Osobą, Jezusem Chrystusem. Bo czytanie i wnikanie w Pismo Święte to nie „poszukiwanie świętego Graala”, ale przyjęcie postawy sługi wobec Słowa Bożego.

( Kategorie: )

Uczyń z Biblii Księgę Życia! Uczniowie I LO finalistami OKWB!

Napisano: 29 Kwiecień, 2021 - 13:03 przez Administrator

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Nie jest to zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego Słowa, a obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą Księgą Życia.

W tegorocznej XXV edycji konkursu uczniowie naszej szkoły Bartłomiej Markowski /1d/ i Weronika Inglot /2cg/ zajęli kolejno miejsca 3 i 4. Tym samym znaleźli się w siódemce finalistów przechodząc do etapu ogólnopolskiego konkursu. Przed nimi kolejne zmagania, ale już dziś konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla poznania Chrystusa i zaproszenia Go do swojego życia.

( Kategorie: )

Mądrze odpowiadać na filozoficzne pytania …. Sukces Wiktora Chmielarza

Napisano: 15 Kwiecień, 2021 - 15:07 przez Administrator

Z wielką radością informujemy, że Wiktor Chmielarz - uczeń klasy IB naszego liceum zakwalifikował się do finału VIII Ogólnopolskich Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży zorganizowanych przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Warsztaty trwały od 22 lutego do 20 marca 2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną odbyły się w Internecie na platformie edukacyjnej Moodle. Uczestnicy mieli rozwiązać zadania konkursowe i napisać eseje filozoficzne, za które mogli otrzymać maksymalnie łącznie 60 punktów. Wiktor za swoje prace uzyskał bardzo wysoki wynik 56 punktów i zakwalifikował się do ścisłego finału, w którym znalazło się 28 osób z całej Polski. Zmagania finałowe odbędą się w sobotę 17 kwietnia 2021 r., a nagrodami będą indeksy uczelni i stypendia oraz nagrody dla szkoły. Ostatni etap konkursu będzie polegał na analizie i interpretacji otrzymanego tekstu filozoficznego.
Trzymamy kciuki za Wiktora!

( Kategorie: )

Przedsiębiorczy Sienkiewiczacy

Napisano: 25 Marzec, 2021 - 13:56 przez Administrator

Nasza Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” ogłoszonego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie w ramach realizowanego projektu „Moje finanse”. Klasy IIap, IIbp, IIcp, IIdp, oraz IIep rozwiązały test online, najlepszymi okazali się Klaudia Szewczyk II dp, Aniela Superson II dp oraz Jacek Szpunar II ap i to oni reprezentowali I Liceum w II etapie konkursu rozwiązując studium przypadków.

Miło ogłosić, że ta trójka uczniów poradziła sobie z zadaniem wyśmienicie kwalifikując się do etapu III i znalazła się wśród dwudziestu najlepszych grup w Polsce.

Teraz czeka ich ambitne zadanie….nakręcenie filmu na zadany temat (m. in. przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowa kwalifikacyjna itp. )Wszystkie filmy będą umieszczone przez koordynatora programu na kanale You tube FMP Przedsiębiorczy na rynku finansowym oraz na platformie Moje finanse.

Od 4 do 14 maja odbędzie się głosowanie internautów dotyczące oceny jakości filmów. Wtedy tez poprosimy społeczność szkolną o zaangażowanie i poparcie konkursowej pracy naszych znawców finansów.

Tymczasem życzymy im nakręcenia wspaniałego filmu i przejścia do następnego etapu.

( Kategorie: )

Nagrodzeni przez Prezesa Rady Ministrów

Napisano: 23 Grudzień, 2020 - 11:06 przez Administrator

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

W roku szkolnym 2020/2021 dwoje uczniów naszego liceum otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów: Adrian Markowski z kl. 3D oraz Aniela Superson z kl. 2Dp.

Gratulujemy osiągnięć! Życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w realizacji planów i zamierzeń.



( Kategorie: )

SIENKIEWICZACY NAGRODZENI

Napisano: 4 Listopad, 2019 - 19:51 przez Administrator


Na XII sesji Rady Powiatu Łańcuckiego w dniu 28 października 2019 r. nagrodzono najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Łańcuckiego. Okolicznościowe dyplomy wraz z gratulacjami młodzi - zdolni otrzymali z rąk przewodniczącego Rady Powiatu Łańcuckiego Marka Ubermana, przewodniczącego Komisji Edukacji RPŁ Józefa Buka, starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia oraz wicestarosty Barbary Pilawa-Kraus.

Uczniowie I LO, którzy otrzymali stypendium to :

Adrian Markowski 2a, Maciej Pieniążek 2a, Jagoda Stokłosa 3s,
Miłosz Wierzbiński 2a, Weronika Puchalska 3s, Gabriela Dudek 3s, Szymon Kwolek 3b, Julia Olbrycht 2b, Mateusz Mroszczyk 3a, Karol Angrys 3a

( Kategorie: )

Mamy Mistrzów!!

Napisano: 16 Czerwiec, 2019 - 17:36 przez Administrator


Drużyna z naszego Liceum z klasy IA w składzie : Adrian Markowski, Maciej Pieniążek i Miłosz Wierzbiński pod opieką Profesorki Marty Kaczmarczyk zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie
W drodze na podium pokonała ponad 100 zgłoszonych do konkursu zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Dwudniowy finał Mistrzostw organizowany został w dniach 11 i12 czerwca przez REVAS – Branżowe Symulacje Biznesowe oraz fundację INUP a odbył się w kampusie WSPiA w Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Rzeszowa, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Kuratorzy Oświaty z całej Polski. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Za pierwsze miejsce uczniowie otrzymali puchary, medale, dyplomy i .. . tablety oraz głośniki bezprzewodowe.
Głównym celem konkursu jest wykształcenie postaw przedsiębiorczych u uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w projekcie. Uczestnicy konkursu zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Rozgrywka za pomocą symulatorów biznesowych ma także rozwijać kluczowe kompetencje m.in. umiejętności pracy w zespole, rozwiązywania problemów i stosowania technologii informatycznych. Jednym z założeń projektu jest także wzrost zainteresowania uczniów ekonomią i przedsiębiorczością. Dodatkowo konkurs prezentuje nauczycielom możliwości wykorzystania gier symulacyjnych w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie














I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 2 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość