Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sukcesy naukowe

Działalność biologiczno – ekologiczna uczniów w roku 2017/18

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 09:05 przez Administrator

XXII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności
W zawodach szkolnych brało udział 22 uczniów. Finalistami zawodów okręgowych zostały Agnieszka Cwynar z kl. III C i Paulina Szmuc z kl. I B

XLVII Olimpiada Biologiczna
W zawodach szkolnych brało udział 6 uczniów. Finalistami w zawodach okręgowych zostały Wiktoria Kraus z kl. III B i Katarzyna Bieńkowska z kl. I B.

Międzynarodowy Konkurs Neurologiczny Brain Bee
W finale krajowym udział wzięły Karolina Szpunar
z kl. II B i Urszula Skalska z kl. II C


VIII Edycja Międzynarodowego Konkursu „The Young People in European Forests”
W finale krajowym udział brały dwie drużyny
I zespół w składzie: Katarzyna Bieńkowska z kl. I B
Izabela Przybyło z kl. I B
Bartłomiej Pecko z kl. I D

II zespół w składzie: Karolina Szpunar z kl. II B
Paweł Kalinowski z kl. II C
Bartłomiej Cieślachowski z kl. II B

( Kategorie: )

XV Powiatowy Konkurs Biologiczno - Ekologiczny z elementami zrównoważonego rozwoju

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 08:57 przez Administrator

„Jednoczmy siły w walce o czystość powietrza” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole 06.04.2018 r. XV Powiatowy Konkurs Biologiczno - Ekologiczny pod patronatem Starosty Łańcuckiego Pana Adama Krzysztonia i Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentowanego przez Panią prof. Joannę Kostecką. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu łańcuckiego i przeworskiego.
Konkurs obejmował dwie kategorie: prezentację multimedialną pt.: „Nie dam się smogowi - mój udział
w walce z zanieczyszczeniem powietrza” i test wiedzy biologicznej.

Zwycięzcy konkursu w kategorii prezentacja multimedialna:
I miejsce - Julia Olbrycht, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
II miejsce - Kamila Baran, Publiczne Gimnazjum
w Rakszawie, opiekun Pani Jolanta Czado
III miejsce - Joanna Płoszaj, Publiczne Gimnazjum
w Rakszawie, opiekun Pani Jolanta Czado

Zwycięzcy konkursu w kategorii test biologiczny:
I miejsce – Julia Olbrycht, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
I miejsce - Gabriela Inglot, Szkoła Podstawowa
w Husowie, opiekun Pani Halina Peszko
II miejsce - Ewa Tomaszek, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łańcucie, opiekun Pani Ewa Opałka

Wyróżnieni:
Damian Balawejder, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki
Jakub Fołta, Szkoła Podstawowa w Gaci, opiekun Pan Hubert Kamecki.
Zwycięzcy otrzymali z rąk Pana dyrektora Roberta Szury cenne nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie, którymi były mikroskopy oraz ciekawe książki biologiczne.
Gratulujemy!
Tego dnia uczniowie naszego liceum oraz obecni gimnazjaliści mieli okazję wysłuchać wykładu Pani prof. Joanny Kosteckiej na temat czystości powietrza. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, a uzyskaną wiedzę na pewno wykorzystają w przyszłości.
Pieczę nad organizacją sprawowała Pani prof. Ludmiła Smęt-Dudziak wraz z klasą Ib, która przygotowała oprawę artystyczną całego konkursu. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zdolności wokalnych uczniów tej klasy. Nie mogło zabraknąć piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”, która jest hymnem konkursu. W organizacji wydarzenia brały także udział klasy biologiczno-chemiczne: Ic, IIb, IIc.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, przybyłym gościom, organizatorom i zapraszamy za rok.

Autor artykułu – Julia Sroczyk, klasa 1b.

( Kategorie: )

„Klasa Akademicka” w Naszym LO

Napisano: 29 Czerwiec, 2018 - 08:54 przez Administrator


W roku szkolnym 2016/17 po raz pierwszy w naszej szkole została utworzona „Klasa Akademicka”, program realizowany przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Obecnie kończy się jego druga edycja. Zrzesza ona uczniów przygotowujących się do różnych olimpiad i konkursów biologiczno – ekologicznych oraz zamiłowanych w nauce o naturze i wiążących z nią przyszłość. Celem „Klasy Akademickiej” jest nie tylko pomoc w przygotowaniu do zmagań konkursowych, lecz także ogólne pogłębienie wiedzy i wzbudzenie pasji do nauk biologicznych. Stanowi to również warunek, aby wziąć udział w zajęciach Międzynarodowej Szkoły
w Singapurze.

W tym roku szkolnym w programie uczestniczy 30 uczniów z klas pierwszych i drugich. Zajęcia odbywają się co miesiąc na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z konsultacji naukowych u specjalistów z biologii komórki, biochemii, bioklimatologii, botaniki, hydrobiologii, paleobiologii, zoologii bezkręgowców oraz zoologii kręgowców. Niezwykle ważne jest to,
że możemy przeprowadzać ćwiczenia laboratoryjne
i badania naukowe, dzięki którym oprócz części teoretycznej, każdy z nas może poznać świat biologii niewidoczny „gołym okiem”.

Uczniowie najpierw wysłuchują wykładów poświęconych wybranym zagadnieniom, a następnie uczestniczą w warsztatach, odbywających sięw doskonale wyposażonych laboratoriach. Posługują się wówczas specjalistyczną aparaturą taką jak: mikropipety, mikroskopy optyczne, stereoskopowe, fluorescencyjne, konfokalne, wirówki, digestoria itp. Uczniowie sami przygotowują i wykonują rozmaite ćwiczenia i doświadczenia. Dzięki temu zgłębiają teoretycznie i praktycznie tajniki wiedzy biologicznej.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Rzeszowskiemu za możliwość uczestnictwa w wykładach i korzystania z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz naszej nieocenionej prof. Ludmile Smęt-Dudziak za wspieranie i zachęcanie młodzieży do zdobywania wiedzy. Bardzo gorąco dziękujemy Staroście Powiatu Łańcuckiego, który wspiera nas finansowo i tym samym umożliwia nam rozwijanie naszych pasji i talentów.

Autorzy artykułu : Julia Sroczyk, Szymon Kwolek, Martyna Stopa, Weronika Paczocha, Martyna Balawejder i Patrycja Bienasz – uczniowie z klasy 1b.

( Kategorie: )

Wyróżnienie dla Musical Company!

Napisano: 17 Czerwiec, 2018 - 14:07 przez AdministratorWyróżnienie na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu PRODUKCIK 2018 dla miniprzedsiębiorstwa Musical Company! To ogromny sukces młodych menadżerów - znaleźć się w gronie 20 z ponad 300 najlepszych firm uczniowskich w Polsce. Finałowe zmagania odbyły się w dniach 5-6 czerwca br. w budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie. W finale MM nasze Liceum reprezentowali: Monika Filar, Natalia Ziemniak, Agata Rydel i Aleksandra Rachwał. Opiekunem i koordynatorem projektu jest p. Marta Kaczmarczyk.

( Kategorie: )

Jesteśmy najlepsi w Polsce……

Napisano: 17 Czerwiec, 2018 - 14:05 przez Administrator


Grupa w składzie Cieślachowski Bartłomiej kl.IIb
Dyrkacz Marcin kl.IIb
Przybylak Eryk Kl.IIa

zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie”. Pierwsze miejsce w kraju uczniowie wywalczyli w zaciętej rywalizacji w dniach 12 i 13 czerwca br. w przyjaznych progach WSPiA w Rzeszowie. Udział w finale wzięło szesnaście, 3-osobowyvh drużyn z całej Polski. Uczniowie przywieźli wspaniały puchar i cenne nagrody.
Konkurs poprzedziły długie, kilku etapowe zmagania w biznesowej grze symulacyjnej ”Biuro podróży”. Symulacja ta, to programowanie edukacyjne do nauki zarządzania firmą dające uczniom możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych w wybranej branży. Zakres podejmowania decyzji jest bardzo szeroki..od wyboru usług, ustalania cen, zakupu urządzeń poprzez zatrudnianie pracowników do marketingu i finansów…
Wspomniana symulacja umożliwia również trening umiejętności i kompetencji przedsiębiorczych takich jak kreatywność, analityczne myślenie, rozwiązywanie problemów, wnioskowanie, podejmowanie decyzji czy praca w zespole
Uczniowie mają także możliwość eksperymentowania ze strategiami biznesowymi i uczenia się na błędach.
Udział w konkursie. dodatkowo, zwiększa motywację do nauki poprzez zastosowanie rywalizacji między uczestnikami oraz elementów rywalizacji.

( Kategorie: )

Telegram od Miniprzedsiębiorstwa Musical Company…..

Napisano: 11 Maj, 2018 - 20:20 przez Administrator

Chcemy podzielić się z wami, drogie koleżanki i koledzy, radosną informacją, że nasze mini zakwalifikowało się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo. Nie było łatwo. Do finału zostało zakwalifikowanych tylko 20 najlepszych mini spośród 300 szkół zgłoszonych do konkursu z całej Polski. Dumne jesteśmy, że w tym gronie znalazło się nasze mini i będziemy mogły reprezentować Łańcut i nasze Liceum w Warszawie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w dniu 5,6 czerwca 2018r. Do tego jednak musimy się przygotować, zaaranżować nasze stoisko i przygotować prezentację słowną i multimedialną - w programie Power Point, aby następnie odtworzyć ją dużej publiczności. Ponadto powinnyśmy pokazać nasze umiejętności sprzedaży i wykazać się znajomością zasad prowadzenia działalności gospodarczej podczas rozmowy z jury. Ważnym elementem jest również znajomość prowadzenia finansów; prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów, książki przychodów i rozchodów, rozliczenie ZUS; VAT; PIT itd. Przed nami wiele pracy, ale ufamy, że to, czego nauczyłyśmy się prowadząc nasze mini, zaowocuje w dorosłym życiu.

( Kategorie: )

NASZE RELIGIJNE SUKCESY

Napisano: 22 Kwiecień, 2018 - 18:55 przez Administrator


Od lewej: Anna Drążek, Iza Wyczarska, Patrycja Lorenc, Weronika Wierzbińska

18 kwietnia 2018 r. w Przemyślu odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Drążek – 2d, Maksymilian Wojnar – 2a i Szymon Kwolek – 1b. Trzy najlepsze osoby zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego - finału Konkursu, a wśród nich znalazła się Anna Drążek. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy podczas finału, który odbędzie się 4-5 czerwca w Niepokalanowie.

19 kwietnia 2018 r. na UKSW w Warszawie odbył się finał II Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego. Tematyka tegorocznej edycji to: „Przeszkody małżeńskie w Prawie Kanonicznym” . Z naszej szkoły do tego etapu zostały zakwalifikowane uczennice: Weronika Wierzbińska i Patrycja Lorenc – 2b, Anna Drążek – 2d, Iza Wyczarska – 2e. W ścisłym gronie laureatów znalazła się Anna Drążek, otrzymując wyróżnienie i indeks na studia. W naszej wyprawie do Warszawy towarzyszył nam z ojcowską troską Ks. Prałat Józef Bar – Oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, absolwent naszego Liceum i studiów doktoranckich na UKSW. Dziękujemy Mu, a finalistkom gratulujemy!!!

( Kategorie: )

URoki Matematyki

Napisano: 15 Kwiecień, 2018 - 20:19 przez Administrator


Kolejny raz uczniowie I LO odkrywają "URoki Matematyki" w konkursie na Uniwerytecie Rzeszowskim. Jakub Drozd, Maciej Czyjt, Maciej Kilian, Szymon Dziedzic, Filip Podwyszyński, Maksymilian Wojnar z klasy 2a oraz Artur Górak z 3a wzięli udział w uniwersyteckich zmaganiach matermatycznych. Do rozwiązania mieli 5 zagadek związanych z liczbą 13 oraz 2 problemy matematyczne. Teraz czekamy na wyniki konkursu.

( Kategorie: )

Finaliści XVIII PKM!

Napisano: 15 Kwiecień, 2018 - 20:16 przez Administrator

12 maja 2018r. odbędą się zawody finałowe XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. F. Lei, w których weźmie udział 3 uczniów naszej szkoły : Maksymilian Wojnar, Bartosz Bardian oraz Maciej Kilian z klasy 2a. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia ! "

( Kategorie: )

Nasz lingwistyczny as, czyli niezwykły sukces Bartka Bardiana w XLIX Olimpiadzie Języka Rosyjskiego

Napisano: 4 Kwiecień, 2018 - 17:25 przez Administrator

Zdobycie wysokiego miejsca w ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY jest dla każdego liceum i technikum zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, ambitnych utalentowanych i wybitnych uczniów, a także władze samorządowe dbające o właściwe warunki nauczania. Warto się więc tym sukcesem pochwalić, zwłaszcza, gdy uzyskało się specjalny tytuł i wyróżnienie graficzne o kształcie szkolnej tarczy, będące potwierdzeniem wysokiej jakości pracy tych szkół. I Liceum wywalczyło Srebrną Tarczę i może się z dumą jej znakiem graficznym posługiwać przez cały 2018 rok. Dzięki czemu otrzymaliśmy to spektakularne wyróżnienie? Otóż Kapituła bierze pod uwagę 4 kryteria: sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych oraz opinię akademicką.
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że i w tym roku intensywnie pracujemy nad wysokim miejscem w rankingu, czego dowodem jest sukces olimpijski utalentowanego lingwisty z klasy 2a – Bartka Bardiana. Ten wszechstronnie uzdolniony uczeń (min. świetny matematyk, współautor wirtualnej wystawy o Prof. Janie Marszale, talent aktorski i scenopisarski) posiada niewątpliwie wielki dar językowy. Jego pasją jest język rosyjski! Mówi z moskiewskim akcentem, ma niezwykle bogaty zasób leksykalny tego języka, ogromną wiedzę realioznawczą, interesuje się życiem społeczno-politycznym Rosji, śledzi jej skomplikowaną historię, zna setki idiomów, przysłów, frazeologizmów. Z całą pewnością rdzenny Rosjanin miałby kłopoty z rozpoznaniem w Bartku obcokrajowca! Zna świetnie gramatykę, która należy do skomplikowanych, orientuje się w kulturze, śledzi współczesne media rosyjskie. Dumą napawa fakt, że nasz Sienkiewiczak startując w Olimpiadzie rywalizuje w większości z uczniami, dla których język rosyjski jest ojczystym, posługują się nim w domu, i jeszcze na dodatek wygrywa z nimi! W zawodach okręgowych XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego rozgrywanych na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Filologii Słowiańskich UMCS w Lublinie Bartek uplasował się z 4 lokatą i został skierowany do zawodów centralnych!!!
14 i 15 kwietnia br. wraz z 50. najlepszymi znawcami języka Puszkina z całej Polski będzie zmagał się na Uniwersytecie Warszawskim w III etapie XLIX OJR.
Trzymamy kciuki i otaczamy naszych obu olimpijczyków, Bartka Bardiana i Radka Szczęcha życzliwością, są naszą dumą, ich pracy zawdzięczamy wysoką pozycję szkoły w rankingu !!! Czekamy z niecierpliwością na wyniki eliminacji centralnych, choć sam fakt, że do nich doszli jest wielkim zwycięstwem!!
Ни пуха, ни пера! Bartek!

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość