Jaką soczystą, bogatą i sugestywną polszczyzną posługiwał się autor Quo vadis i Trylogii, jak uwodził czytelnika celnością, klarownością, plastycznością fraz, jak zachwycał giętkością i barwą języka. To zobowiązuje! Dlatego z okazji corocznych obchodów Dnia Patrona Sienkiewiczacy piszą fraszki, humoreski, eseje i … dyktanda. I choć tradycyjne obchody są (póki co) niemożliwe, jubileuszowe dyktando online okazało się sporym sukcesem organizatorów: dwanaście szkół podstawowych z powiatu łańcuckiego i przeworskiego oraz trzystu pięćdziesięciu licealistów podjęło wyzwanie i zmierzyło się z naszpikowanymi ortogramami tekstami Dżuma z cholerą, ospą wietrzną i influenzą….. na I etapie (2 lutego 2021) i O związkach polszczyzny z mirażami i drzemką w finale konkursu (16.02.2021). Niestraszne okazały się pułapki, haczyki, zmyłki, zasadzki polskiej ortografii dla trzydziestu finalistów ze szkół podstawowych, a fortele, kruczki i pokerowe zagrywki autorów tekstu spełzły na niczym. Młódź wybornie zna łamigłówki ojczyzny-polszczyzny i zwieść się nie dała ani gżegżółkom, ani huncwotom, łupieżcom, zżymającym się sufrażystkom, ani SARS CoV-2, influenzie, AstraZenece….
25.02.2021. Sala widowiskowa MDK-u wypełniona na ile epidemia pozwala, uroczysty nastrój mieszający się z radosnym oczekiwaniem, bohaterowie uśmiechnięci, choć pełni emocji i… w końcu gasną światła , a na ekranie pojawia się czołówka filmu SUKCES. Premiera długo oczekiwana przez wszystkich tych, którzy kibicowali projektowi Kids Whit Cams. Oczami młodych.
W ramach programu Równać Szanse 2019 dwunastu młodych aktywnych z Łańcuta i okolic, w tym szóstka Sienkiewiczaków (Malwina Kochman, Maciej Pieniążek, Michał Dybka, Wojciech Trawka, Jakub Kłosowski, Gracjan Kuca) odbyło piętnastomiesięczną przygodę z fotografią i filmem. Szefowała im Katarzyna Mazurkiewicz, ucząc nie tylko podstaw rzemiosła filmowego, ale też współdziałania w grupie, odkrywania nieograniczonych możliwości wyzwalanych determinacją, umiejętności wypowiadania siebie, żmudnej sztuki doprowadzania założonych zamierzeń do finału… i wielu innych kompetencji składających się na sztukę życia. Efekt, ten widowiskowy, spektakularny, w postaci filmu krótkometrażowego pt. Sukces i videoklipu Jestem – mieliśmy okazję zobaczyć i nagrodzić oklaskami.
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Mijający rok 2020 był szczególnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Pandemia, zdalne nauczanie, kwarantanny i izolacje - czas trudny i ciągle nieprzewidywalny.
Zróbmy więc wszystko, by tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze pełnej rodzinnego ciepła, dobroci i życzliwości, a Betlejem stało się w każdym z nas - na odległość serca, otwartych szeroko ramion i wyciągniętej przyjaźnie dłoni.
Dziękujmy za każdego, komu składać będziemy życzenia, posyłać kartki, pisać e-maile, z kim będziemy wieczerzać... Na pustym miejscu przy wigilijnym stole posadźmy wszystkich nieobecnych, bliskich naszemu sercu...
Pomimo pandemii udało się zrealizować i nagrać projekt „Jasełka”, w który zaangażowali się także uczniowie naszego liceum. Premiera będzie miała miejsce 24 grudnia 2020 r. o godz. 18.00 na stronach internetowych TV Łańcut i parafii farnej. Zapraszamy do obejrzenia tego spektaklu.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
W roku szkolnym 2020/2021 dwoje uczniów naszego liceum otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów: Adrian Markowski z kl. 3D oraz Aniela Superson z kl. 2Dp.
Gratulujemy osiągnięć! Życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w realizacji planów i zamierzeń.
40 lat temu odszedł Profesor Jan Marszał – legenda I LO w Łańcucie. Zawsze wspominamy go z niezwykłym szacunkiem i podziwem.
Był absolwentem naszej szkoły z 1926 r., w 1933 r. uzyskał dyplom magistra filozofii w dziedzinie nauk ścisłych Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a już od 1931 r. zatrudniony był tamże na stanowisku asystenta. Podczas okupacji był kierownikiem tajnego nauczania, odpowiedzialnym za szkolnictwo średnie. W latach 1945-1980 pracował jako nauczyciel matematyki w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, w latach 1963-68 pełnił też funkcję dyrektora. Poza pracą zawodową znany był jako szachista, poeta, wielbiciel filozofii (miłośnik Marka Aureliusza), społecznik, harcerz, turysta.
0. 7.10 – 7.55
1. 8.00 – 8.45
2. 8.55 – 9.40
3. 9.50 – 10.35
4. 10.55 – 11.40
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 - 13.20
7. 13.25 – 14.10
8. 14.15 – 15.00
9. 15.05 – 15.50