Najwyższe odznaczenia państwowe dla p.p. prof. Wojciecha Rybaka i Grażyny Rajchel

Napisano: 22 Grudzień, 2016 - 16:27 przez dyrektor

W dniu 19 listopada podczas uroczystych obchodów 55-lecia Grupy Bieszczadzkiej GOPR prof. Wojciech Rybak, w uznaniu za swoją wieloletnią społeczną pracę w charakterze ratownika górskiego, został odznaczony przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę - Złotym Krzyżem Zasługi*. W imieniu Prezydenta odznaczenie wręczyli, Wojewoda Podkarpacki -Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl.

Dwadzieścia trzy lata ofiarnej służby p.Wojciecha Rybaka, to blisko 16000 przepracowanych godzin, co daje prawie cztery lata ustawicznego dyżuru. W tym czasie wziął udział w 120 akcjach i wyprawach ratunkowych podczas których zostało ocalone wiele ludzkich istnień.
Profesor Wojciech Rybak jest jednym z 200 ratowników w Grupie Bieszczadzkiej GOPR i jedynym pochodzącym z Łańcuta.
Jest bardzo cenionym GOPR-owcem, doskonale znającym swoje ratownicze rzemiosło. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, również jako pedagoga, sprawdza się jako doskonały wychowawca młodego pokolenia ratowników, pełni również funkcję egzaminatora w zakresie znajomości topografii Bieszczadów. Wielokrotnie uhonorowany, w tym: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką GOPR, Medalem za Zasługi dla Turystyki, Medalem za Zasługi dla Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Medalem za 100 Akcji i Wypraw Ratunkowych, Medalem z okazji 50-lecia GOPR.
Opowieści bieszczadzkich GOPR-owców, w tym również prof. W. Rybaka poznamy w wydanej kilka miesięcy temu , nakładem wydawnictwa „Ruthenus„ , pod redakcją Edwarda Marszałka książki p.t.:”Drugie wołanie z Połonin”. Zapraszamy do lektury! Może przykład postawy prof. Wojciecha Rybaka oraz jego kolegów pociągnie za sobą Sienkiewiczaków gotowych nieść pomoc w górach!

W dniu 6 grudnia nowo oddanym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego, w obecności Wojewody p.Ewy Leniart, Podkarpackiego Kuratora Oświaty (PKO)p. Małgorzaty Rauch p. prof. Grażyna Rajchel otrzymała Nagrodę PKO.
To finansowe wyróżnienie zostało przyznane za wieloletnią pracę wolontariacką p. Rajchel, na rzecz pomocy dla dzieci nieuleczalnie chorych , przebywających w Hospicjum, za działanie na rzecz pozyskiwania środków finansowych na stypendia dla młodzieży I LO w Łańcucie. Policzyliśmy środki pozyskane dzięki p. prof. Grażynie Rajchel i otrzymaliśmy sumę bliską 100 000 zł! Bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich uhonorowanych i serdecznie gratulujemy