Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Jan Marszał - życiorys

Napisano: 12 Luty, 2007 - 14:11 przez choco

Urodził się 14 września 1906 r. w Białobrzegach koło Łańcuta i w tym mieście ukończył Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. Studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał dyplom magistra filozofii w 1933 roku. Od maja 1931 roku był asystentem tego uniwersytetu. W latach 1934-1939 pracował jako profesor w Gimnazjum w Rybniku i Jabłonkowej.

W czasie okupacji był członkiem Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury w Łańcucie oraz kierownikiem tajnego nauczania, odpowiedzialnym za szkolnictwo średnie. Dzięki jego inicjatywie i odwadze, egzamin dojrzałości złożyło 40 osób, a ponad 1000 zostało przeegzaminowanych.

W 1945 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, gdzie w latach 1963-68 pełnił funkcję dyrektora.

Do chwili śmierci na stanowisku pracy, w dniu 13 listopada 1980 roku, był nauczycielem matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza, nie szczędząc sił nad kształceniem przede wszystkim uzdolnionej młodzieży. Osiągnął wielkie wyniki w swej pracy dydaktycznej, o czym świadczy udział kilkunastu jego uczniów w olimpiadach matematycznych III-go stopnia, z czego wielu z nich zostało laureatami lub byli w tych zawodach wyróżnieni. Większość z nich to dzisiaj wybitni naukowcy w kraju i za granicą.

Profesor Jan Marszał był wspaniałym matematykiem , rozmiłowanym w swoim przedmiocie. Posiadał rzadki talent przekazywania matematycznej wiedzy. W pamięci swych wychowanków, kolegów i środowiska zachował się jako człowiek mądry, ofiarny, lakoniczny choć impulsywny, o renesansowych zainteresowaniach i wielkiej skromności.

Za wybitne osiągnięcia otrzymał wysokie odznaczenia, jak na przykład: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość