Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sprawozdanie z Dnia Przedsiębiorczości – praca na stanowisku farmaceuty

Napisano: 21 Maj, 2014 - 21:18 przez Administrator

W ramach „Dnia Przedsiębiorczości” w dniu 2 kwietnia 2014 roku odbyłam jednodniowe praktyki na stanowisku farmaceuty. Gdy już założyłam biały fartuch, przydzielono mi różne zadania do wykonania. Na początku pomagałam w sortowaniu leków, które właśnie zostały przywiezione z hurtowni. Zapoznałam się też z programem komputerowym używanym w aptece i wprowadziłam kilka leków do komputera. Następnie rozkładałam towar na odpowiednich półkach. Wszystkie osoby zatrudnione
w aptece są współodpowiedzialne za zapewnie odpowiedniego asortymentu leków oraz wyrobów medycznych, składają zamówienia w oparciu o wymagania formalne, ale też preferencje rynkowe, pacjentów i standardy firmy. Bardzo ważna jest też właściwa ekspozycja towaru. W aptece często trzeba sprawdzać, czy wyroby medyczne nie mają przekroczonych terminów ważności, a także czy są odpowiedniej jakości.
Dzięki uprzejmości mojego konsultanta, kierownika apteki, mogłam obsłużyć kilku pacjentów, oczywiście pod jego kontrolą. Po odczytaniu recept (co zazwyczaj niestety nie było łatwe), odszukiwałam leki zapisane dla pacjenta przez lekarza. Zauważyłam, że wielką popularnością cieszą się leki bez recepty – głównie przeciwbólowe, ale też stosowane na różne schorzenia. Tutaj ujawnia się wielka odpowiedzialność ciążąca na farmaceucie – nie tylko musi prawidłowo odczytać nazwę leku napisanego przez lekarza, ale nierzadko też doradzić pacjentowi odpowiedni lek. W związku z tym osoby zatrudnione na stanowisku farmaceuty muszą posiadać specjalistyczną wiedzę na temat leków – bo także te bez recepty
nie są całkowicie bezpieczne, gdy są zażywane np. przez osoby w nieodpowiednim wieku lub cierpiące na różne zaburzenia. Dość dużo osób chce leczyć się „na własną rękę”, ale farmaceuta musi znać granicę, kiedy może sam doradzić stosowanie jakiegoś leku, a kiedy trzeba obowiązkowo iść do lekarza.
W tym zawodzie bardzo ważny jest dobry kontakt z pacjentem – ta praca wymaga umiejętności słuchania, empatii i cierpliwości. Czasami aptekarz jest bardzo cennym źródłem informacji i to on dokładniej niż lekarz informuje o stosowaniu medykamentu, jego skutkach ubocznych itd.
Zauważyłam, że w tej pracy bardzo przydaje się też podzielność uwagi, szczególnie
w godzinach szczytowych (ok.15-16) trzeba jednocześnie wykonywać kilka czynności: podawać leki, kontrolować recepty i odpowiadać na pytania klientów.
Zauważyłam, że ważna w tym zawodzie jest dobra pamięć – nie tylko po to, by podczas studiów nauczyć się kilkaset (być może kilka tysięcy) nazw i wzorów leków, ale też,
by szybko je odnajdywać w aptece.
Kierownik apteki opowiedział mi, że na tym stanowisku ważne jest ciągłe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji, bo przez cały czas wchodzą na rynek nowe medykamenty, trzeba znać ich składy oraz wiedzieć komu i w jakich dawkach mogą być wydawane.
Czasami w aptece wykonuje się tzw. receptury i tu wymagana jest ogromna dokładność, spokój oraz zdolności manualne połączone z odpowiednią wiedzą.
Dzięki Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości wiem już, jak wygląda praca na stanowisku farmaceuty. Dowiedziałam się wielu przydatnych rzeczy, ale czuję, że to jednak nie jest praca dla mnie. Mimo, że w pewnych aspektach jest ona ciekawa, to
w dłuższym przedziale czasowym byłaby dla mnie męcząca i zbyt monotonna. Wolałabym w przyszłej pracy diagnozować i leczyć bardziej skomplikowane choroby niż przeziębienie i ból głowy, a także, by wykonywany zawód dostarczał mi więcej „adrenaliny”.
Karolina Zawadzka, 1B

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość