SPRAWOZDANIE Z DNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Napisano: 9 Kwiecień, 2015 - 20:07 przez Administrator

25 marca 2015r. miałam możliwość wzięcia czynnego udziału w Dniu Przedsiębiorczości. Zadaniem każdego ucznia było znalezienie interesującej go pracy, której chciałby się przyjrzeć z bliska i którą mógłby podjąć w dorosłym życiu. Następny krok stanowiło obranie opiekuna, który oprowadziłby go po swoim stanowisku pracy i wdrożył w szczegóły wykonywanego zawodu.
Tak więc zdecydowałam się wykorzystać powierzony czas wykonując pracę na stanowisku fakturzystka-księgowa.
Do głównych zadań tego pracownika należy: wystawianie faktur bądź sprawdzanie ich poprawności, wprowadzanie faktur do systemu informatycznego oraz kontrola obiegu dokumentacji handlowej. Jego zakres obowiązków może dotyczyć również przygotowywanie deklaracji podatkowych oraz sprawozdań i raportów, przelewów bankowych i księgowanie wyciągów bankowych.
Pracownik na danym stanowisku powinien cechować się: dyspozycyjnością, komunikatywnością, dokładnością, sumiennością oraz umiejętnością wykonywania czynności pod presją czasu, a także kulturą osobistą i umiejętnością komunikacji interpersonalnej. Ważną kwestią jest również doświadczenie z programami księgowymi oraz znajomość zagadnień handlowych.
Miałam możliwość zaobserwowania i nauczenia się w jaki sposób wypełnia się zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Dotyczyło ono pozarolniczej działalności gospodarczej mojego opiekuna. Ze względu na to, że zeznanie podatkowe musi złożyć do urzędu skarbowego każda osoba osiągająca jakiś dochód, myślę, że jest to bardzo cenna i istotna umiejętność. W zeznaniu podatkowym wpisujemy przychód, koszty uzyskania przychodu i dochód.
Cieszę się, że mogłam zaobserwować prężne działanie struktur małego przedsiębiorstwa. Jestem przekonana, że zdobyta wiedza w tym zakresie jak i nowe umiejętności przyczynią się do mojego rozwoju. Zauważyłam u właściciela firmy takie cechy jak zorganizowanie, umiejętność zarządzania, komunikowania się z podwładnymi i także utożsamiam się z podobnym charakterem przedsiębiorcy. To doświadczenie sprawiło, że rozważam możliwość założenia własnej spółki, a przez to zapewnienia sobie i innym ludziom miejsca pracy. Stwierdziłam, że na rynku pracy mile widziane są kreatywne i nowatorskie pomysły na założenie firmy. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie sukcesu i samorealizacji.
Uważam, że Dzień Przedsiębiorczości jest dobrą inicjatywą, gdyż poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy. Pozwala to na zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, otrzymania informacji o wykształceniu, umiejętnościach, predyspozycjach niezbędnych do wykonywania go. Jest to sposobność do zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Dominika Kłak kl.Id