Dzień Przedsiębiorczości w szpitalu…

Napisano: 20 Maj, 2014 - 19:26 przez Administrator

2-go kwietnia bieżącego roku uczestniczyłam w ogólnopolskim dniu przedsiębiorczości uczestniczyłam w Szpitalu Wojewódzkim im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. Stanowisko jakie obejmuję moja opiekunka to pielęgniarka oddziałowa na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, pododdział Urologii Dziecięcej. Dzięki gościnności pracowników oddziału mogłam przyjrzeć z bliska ciężkiej pracypielęgniarkom tego oddziału. Wraz z moją przyjaciółką zostałyśmy przyjęte do gabinetu pani Marysi-naszej opiekunki. Niestety ku naszemu niezadowoleniu nie mogłyśmy wejść do pacjentów, gdyż na oddziale panowało zakażenie bakterią, która bardzo szybko się przenosi. Na początku po naszym przyjściu na oddział ok 7 rano, trafiłyśmy na obchód, który zakończył się ok 8.30. My w tym czasie przyglądałyśmy się pracy na oddziale, nie da się ukryć pielęgniarki dosłownie „latają” w tę i wtem, z powodu ogromu pracy. Potem jak się okazało na oddziale jest co najmniej 20 pielęgniarek za mało, z czego wynikało ich zabieganie. Zobaczyłyśmy przygotowanie dwóch chłopców do zabiegu, znajdowali się oni w pokoju tzw. chirurgii jednego dnia, gdzie wykonywane są drobne zabiegi typu: przepuklina czy wyrostek robaczkowy.
„Biały personel” chirurgii dziecięcej pracuję w dwóch systemach godzinowych 8 lub 12 godzinnych, w zależności od posiadanego stanowiska pracy, pracuję w systemie jedno lub dwu zmianowym. Czas pracy pielęgniarki jest ściśle ustalony przez kadry: nie może mieć więcej niż 4 dni wolnego tyg. i nie może pracować ponad wyznaczony limit. Przysługuję jej również 26 dni płatnego urlopu oraz premia zadaniowa. W systemie 8 godz. pielęgniarkizaczynają pracę o 7, a kończą o 15.35 (typowe dla „białego personelu”). Na oddziale pracują różnego typu pielęgniarki specjalizujące się w różnych rzeczach m.in.: pielęgniarki opatrunkowe, zabiegowe, anestezjologiczna, na innych oddziałach funkcjonuje system odcinkowy, czyli każda z pielęgniarek ma opiekować się danym „obszarem”. Każdą osobę pracującą na oddziale obowiązuje noszenie mundurku, identyfikatora oraz obuwia zgodnego z wymaganiami BHP. Pielęgniarka oddziałowa ma „pod opieką” cały oddział do niej należą m.in.: zaopatrzenie magazynu w opatrunki, leki itp. Jej zadaniem jest również układanie grafiku dla oddziału, z czego pod koniec co drugiego miesiąca musi się rozliczyć w raportach. Dniem powszednim w pacy jest również dla personelu jak i dla pacjentów jest obchód uczestniczą w nim lekarze, oddziałowa, dietetyk i inne pielęgniarki. Podczas obchodu lekarze oprócz konsultacji pacjentów, wypisują również zlecenia, odnośnie podawanych leków czy innych zaleceń.
Dzień spędzony w szpitalu spędziłyśmy w bardzo miłej atmosferze w towarzystwie przemiłych osób, które rozwiały wszelkie tajemnice zawodu pielęgniarki oddziału dziecięcego. Ponadto mogłam poznać doświadczoną kadrę, nasza opiekunka posiada 25 letni staż w tym że zawodzie. Mogłam się przekonać, o tym że pielęgniarstwo nie jest łatwą i lekką pracą, ale sprawia ogromną satysfakcję. Po ukończeniu studiów chciałabym podjąć pracę pielęgniarki, gdyż bardzo mi się podoba, dodatkowym plusem jest to żew dzisiejszych czasach perspektywy zatrudnienia są dość dobre. Myślę, że za kilka lat będzie jeszcze łatwiej dostać pracę w tym zawodzie. Bardzo się cieszę z możliwości uczestniczenia w „Dniu Przedsiębiorczości”.
Przygotowała :
Agnieszka Kud kl. I „b”