Dzień Przedsiębiorczości w FIZJO - MED.

Napisano: 20 Maj, 2014 - 19:27 przez Administrator

XI edycję „Dnia przedsiębiorczości” spędziłam w pracowni fizykoterapii i rehabilitacji „FIZJO-MED”. Poznałam bliżej stanowisko pracy, które być może w przyszłości stanie się i moim. Teraz wiem, że profesja ta wymaga wiele wysiłku, cierpliwości oraz kultury. Jednak jej wspaniałym atutem jest to, że ciągle można czuć się potrzebnym, gdyż ludzie chcą być sprawni i zdrowi, a więc niezastąpieni są ci, którzy pomagają w osiągnięciu tego celu. Fizjoterapeuta powinien być osobą otwartą, spokojną, potrafiącą szybko nawiązać kontakt ze swoim pacjentem. Często pracuje z ludźmi starszymi czy niepełnosprawnymi, musi więc umieć wzbudzić w nich zaufanie i mieć do nich odpowiednie podejście. Uważam, że jak najbardziej posiadam takie cechy i sprawdziłabym się na tym stanowisku. Miałam okazję zobaczyć niektóre z czynności, które wykonuje fizjoterapeuta oraz zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem. Jednym z poznanych zabiegów była krio-terapia, czyli leczenie zimnem. Po jego wykonaniu zmniejszeniu ulega ból, stan zapalny oraz szybciej regenerują się uszkodzone tkanki. Kolejnym zabiegiem są ultradźwięki, które odgrywają w rehabilitacji dużą rolę. Pomagają uporać się z bólem i działają przeciwzapalnie. Dzięki temu, że wnikają do organizmu i rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają pracę układu krążenia. Ultradźwięki sprawiają, że zmniejsza się napięcie mięśni i poprawia proces utleniania. Przyśpieszają również proces gojenia się ran. Z kolei laseroterapia, jest metodą, wykorzystującą promień świetlny o odpowiednim natężeniu i skupieniu. W trakcie tego zabiegu, dochodzi do częściowego odbicia promienia laserowego, dlatego fizjoterapeuta jak i pacjent, zobowiązani są do użycia okularów ochronnych. Głównym celem zabiegu jest m.in. poprawa ukrwienia tkanek i ich odżywienia, pobudzenie regeneracji komórek i naczyń krwionośnych, pobudzenie i wzmocnienie układu immunologicznego. Ma także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowe. Innym zabiegiem jest magnetoterapia - skuteczna metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Wskazaniami do magnetoterapii są m.in. wszelakie urazy (zwichnięcia, złamania, kontuzje), choroby reumatyczne, stany pooperacyjne, choroby naczyniowe i serca. Terapia polem magnetycznym jest bezpieczna i może stanowić samodzielną metodę lub mieć istotne znaczenie w procesie kompleksowego leczenia. Dowiedziałam się również, jak zdobyć wykształcenie fizjoterapeuty. Niektórym wydaje się, że można nim zostać po zaliczeniu kilkumiesięcznego kursu lub po ukończeniu szkoły policealnej z odpowiednią specjalnością. Dla utalentowanego fizjoterapeuty zapewne nawet krótki kurs okaże się pomocny, jednak ta droga nie jest godna polecenia, jeśli planuje się karierę w tym zawodzie. Fizjoterapeuta powinien posiadać wykształcenie przynajmniej licencjackie, a najlepiej magisterskie. Dzięki temu zdobędzie nie tylko praktyczne umiejętności, które są podstawą zawodu, ale także teoretyczną wiedzę, pozwalającą samodzielnie orientować się i w przyszłości wybierać interesujące i ważne kierunki w fizjoterapii. Studia fizjoterapeutyczne można ukończyć na każdej akademii wychowania fizycznego. Już jakiś czas temu rozpatrywałam możliwość pójścia na studia o takiej specjalizacji, jednak nie byłam do końca przekona, co do słuszności mojego wyboru. Ten dzień pozwolił mi utwierdzić się w przekonaniu, że stawiam kroki we właściwym kierunku. Uwielbiam pomagać innym ludziom, jestem otwarta, pełna energii i gotowa, by dawać z siebie jak najwięcej dla dobra innych. Będę bardzo miło wspominać to wydarzenie w moim życiu. Mam ogromną nadzieję, że to była namiastka tego, co czeka mnie w niedalekiej przyszłości. Muszę wspomnieć o podejściu osób pracujących w tym gabinecie do pacjentów. Zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie. Było ono kulturalne, ale i konsekwentne. Ich uśmiech zarażał wszystkich, nawet mnie – na początku nieco spiętą i zestresowaną, ale z każdą minutą coraz bardziej zainteresowaną i chłonną wiedzy.

Martyna Tryniecka, klasa I b