ŚWIĘTO MATEMATYTKI W I LO W ŁAŃCUCIE

Napisano: 17 Marzec, 2017 - 13:29 przez Administrator

W piątek, 10 lutego 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie odbyło się uroczyste zakończenie XXXII Konkursu Matematycznego im. J. Marszała. Jest to konkurs o zasięgu wojewódzkim , w którym biorą udział wybitnie uzdolnieni uczniowie najlepszych szkół średnich z Podkarpacia. Zawody odbywają się na trzech poziomach ponadgimnazjalnych : klasa I, klasa II i klasa III w trzech etapach : szkolny, powiatowy i wojewódzki.
Patronem konkursu jest Jan Marszał nauczyciel matematyki I LO w Łańcucie , wspaniały pedagog, wychowawca wielu olimpijczyków . Zmarł w 1980r. na stanowisku pracy , do końca oddany matematyce i swoim uczniom.
Twórcą konkursu jest dr Eugeniusz Śmietana , wieloletni nauczyciel matematyki w I LO w Łańcucie . Jego uczniowie osiągali liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach matematycznych. Obecnie Honorowy Przewodniczący Konkursu.
W organizacji konkursu biorą udział Dyrekcja i nauczyciele matematyki w I Liceum . Aldona Stolarska-Ferenc ( Przewodnicząca Komisji Konkursu), Monika Wyczarska , Karolina Kochmańska, Dariusz Gwizdak przy wsparciu Dyrektora Roberta Szury oraz władz Powiatu Łańcuckiego podejmują to trudne wyzwanie . W obecnej edycji konkursu wzięło blisko tysiąc uczniów – pasjonatów matematyki z wszystkich powiatów województwa podkarpackiego. Finał odbył się 18.11.2016r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Do finału zakwalifikowano 143 uczestników, spośród których nagrodzono i wyróżniono 38 uczniów (listy laureatów w załączniku).
W uroczystej gali , w trakcie której zostały rozdane nagrody i dyplomy, wzięli udział nagrodzeni uczniowie , ich opiekunowie, W-ce Starosta Powiatu Łańcuckiego Barbara Pilawa-Kraus , Wicekurator Podkarpacki Stanisław Fundakowski, Prof.dr Hab. Stanisława Kanas – Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, dr Sylwia Pelc – Rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej , Kierownik Dydaktyczny z PCEN w Rzeszowie Barbara Perenc, Krystyna Gruca - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Łańcucie.
W uroczystości wzięła udział również pani Elżbieta Halicka – córka prof. Jana Marszała. Swoje talenty wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie szkoły. Sponsorami nagród dla laureatów XXXI Konkursu Matematycznego są PZU S.A. Odział Łańcut oraz GETIN Leasing S.A. Toyota „Dakar” w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe .

Opracowanie : Aldona Stolarska-Ferenc Organizator Konkursu