PRZYWRACANIE PAMIĘCI POKOLEŃ, czyli jak stworzyliśmy wirtualną wystawę o Profesorze Janie Marszale

Napisano: 20 Luty, 2018 - 22:09 przez Administrator

Na początku roku szkolnego 2017/18 do Naszej Szkoły dotarła wiadomość z Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS o projekcie dla uczniów wybitnie zdolnych Przywracanie pamięci pokoleń. Celem projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest przygotowanie wystaw wirtualnych poświęconych wybranym przez uczestników osobom pochodzącym lub związanym z ich małą ojczyzną, które znacząco wyróżniły się w jakimś zakresie, przyczyniły się do rozsławienia regionu, przetrwały we wdzięcznej pamięci mieszkańców, bądź warto ich imię zachować dla przyszłych pokoleń.
By szkoła mogła stać się uczestnikiem tego projektu, trzeba było przekonać organizatorów, że wybrana osoba rzeczywiście zasługuje na uwiecznienie jej w tym nowoczesnym muzeum - wystawie. Zaintrygowani możliwością wzięcia udziału w niezwykłym przedsięwzięciu nie mieliśmy najmniejszej wątpliwości, kto może się stać jego bohaterem - oczywiście Profesor Jan Marszał, legendarny matematyk, wybitny dydatyk, patron Konkursu Matematycznego, człowiek niezwykły w swej skromności i wielowymiarowości. Napisaliśmy aplikację, która zyskała przychylność jury i znaleźliśmy się wśród sześciu zwycięskich zespołów szczęśliwców z całej Polski, beneficjentów projektu!

Na realizację działania mieliśmy czas od wrześnie do połowy grudnia 2017. Naszymi opiekunami zostali p. dyrektor R. Szura i p. prof. W. Kluz-Chłanda, którzy odbyli warsztaty dedykowane nauczycielom w Toruniu oraz wraz z nami uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez niezwykle profesjonalnych i życzliwych p.dr Marię Śliwińską- dyrektor MCZI (IMCISS) i p. Piotra Kożurno, historyka sztuki zajmującego się dokumentacją i promocją dziedzictwa narodowego (warsztaty dotyczyły m.in. źródeł informacji, prowadzenia poszukiwań w profesjonalnych portalach, archiwach i bibliotekach cyfrowych, Europejskiej Bibliotece Cyfrowej, dygitalizacji obiektów, standardów obróbki zdjęć i wprowadzaniu kopii cyfrowych do Biblioteki Kolekcji Prywatnych oraz metodologii opisu dokumentów zgodnego z naukowymi standardami, zasad przestrzegania praw autorskich, licencji, dokumentacji fotograficznej i filmowej, tworzenia wystaw wirtualnych w oprogramowaniu MOVIO).
Dziewiątka zapaleńców to: Karolina Cieślachowska, Zuzia Chwostek, Julia Rejman, Sabina Hilbrand, Ola Ruszel, Bartek Bardian, Maks Wojnar, Mikołaj Filipiński, Adam Tendaj i Aleks Dziundzio. Nie było łatwo. Praca nad wystawą zbiegła się z przygotowaniem jubileuszu 110-lecia I Liceum, w którym wszyscy braliśmy udział, zaś opanowanie nowych narzędzi, pozyskiwanie materiałów, docieranie do źródeł, wywiady, tłumaczenie wystawy na dwa języki (angielski i rosyjski) okazało się pracochłonne, przeszkody się mnożyły, czas gonił. Jednak dzięki wspólnemu wysiłkowi i wielkiej życzliwości wszystkich, do których zwracaliśmy się z prośbą o wsparcie bądź udział w projekcie - udało się i 13 grudnia mogliśmy wraz z naszymi opiekunami zaprezentować wystawę pt. Matematyka – moja miłość w Toruniu na gali podsumowującej Przywracanie pamięci pokoleń. Spotkaliśmy się z niezmierną sympatią i zainteresowaniem gości i uczestników uroczystości. My również z uwagą obejrzeliśmy dzieła pozostałych pięciu szkół, beneficjentów projektu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego projektu. Równocześnie składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia Profesora Jana Marszała!

I jeszcze ogromna prośba: zróbmy wszystko, by już niedługo pod szkolną Lipą stanęła ławeczka - przy niej Profesor zasłuchany w szkolny gwar, szum liści, dzwonki odmierzajace licealny czas, zaś obok – miejsce dla każdego z nas, Sienkiewiczaków, na chwilę zadumy i dumy z przynależności do tej społeczności!

• Wirtualna Wystawa poświęcona prof. J. Marszałowi
  • Zobacz koniecznie