Z wizytą na Węgrzech

Napisano: 23 Wrzesień, 2017 - 14:44 przez Administrator

W dniach 17- 19 września 2017, delegacja naszej Szkoły , w osobach Pana Dyrektora, prof. Moniki Kot i prof. Magdy Filipińskiej ,przebywała z rewizytą w Apor Vilmos Catholic School w Gyór na Węgrzech.

Idea współpracy liceum z Łańcuta i Gyor narodziła się podczas spotkania nauczycieli języka francuskiego obu szkół, do którego doszło podczas kursu metodycznego w Vichy we Francji, w lipcu 2016, w którym uczestniczyli w ramach programu Erasmus +. W kwietniu 2017, gościliśmy w I Liceum delegację węgierską.

18 września 2017, podczas pobytu naszej delegacji na Węgrzech podpisano umowę o współpracy i wymianie młodzieży obu szkół. Ustalono, że około 20 osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami, wyjedzie do Gyór w kwietniu 2018 roku, natomiast Węgrzy będą naszymi gośćmi we wrześniu tego samego roku .Apor Vilmos jest dużą , nowoczesną szkołą z internatem, w której mieści się przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące. Uczy się w niej 1300 uczniów, z czego 600 to uczniowie szkoły średniej. Nie obawiajmy się barier językowych! Młodzi Węgrzy uczą się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego. Gyór to 130 tysięczne , piękne i zabytkowe miasto. Podczas krótkiego pobytu, członkowie delegacji mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki , zobaczyć miejsca związane z pobytem Polaków w Gyór, uczestniczyć w spotkaniu Wspólnoty Polskiej mieszkającej w tym mieście, której przewodzi pani Anna, pełniąca rolę tłumaczki podczas oficjalnego spotkania. Z pewnością , znajdzie się wielu chętnych uczniów naszej Szkoły, aby zwiedzić Gyór , ale także zobaczyć Balaton, Budapeszt i wiele innych interesujących miejsc , popróbować węgierskiej kuchni czy poznać nowe obyczaje i nawiązać przyjaźnie. Będą oni mieli okazję, aby zgłębić znaczenie powiedzenia : Polak- Wegier –dwa bratanki…..

• Umowa o współpracy

• Budynek szkoły.

Spotkanie z Polonią węgierską.

Przy pomniku przyjaźni polsko- węgierskiej w Györ.

Uroczysty moment podpisania umowy.

Wizyta u Ojca Franciszka- założyciela szkoły Apor Vilmos.