Z humanistycznej łączki …. sukcesów c.d.

Napisano: 18 Maj, 2019 - 19:00 przez Administrator

Kasztany kwitną, matura trwa, zbliża się nieuchronnie czas rozstania ze szkołą Absolwentów AD 2019. Będziemy o nich pamiętać, tym bardziej, że wielu z nich zapisało się złotymi zgłoskami w naszej wspólnej historii, na przykład Mistrzynie Ojczyzny-Polszczyzny, uczestniczki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Julia Rejman - nominowana do zawodów centralnych XLIX OLiJP’2019; autorka świetnej pracy pt. Schadzki dziennikarskie – burzliwy związek felietonu i reportażu, specjalistka od gatunków publicystycznych, znawczyni najwybitniejszego polskiego reportera Ryszarda Kapuścińskiego, współtwórczyni wirtualnej wystawy o profesorze Janie Marszale i autorka pracy biograficznej o tym wybitnym matematyku, zaangażowana w życie teatralne, wzór nienagannych manier, właścicielka lekkiego jak puch pióra.

Weronika Wierzbińska - uczestniczka zawodów okręgowych XLIX OLiJP’2019 ( ach, te 1,5 punkta, którego zabrakło do przejścia wyżej!), autorka znakomitej, błyskotliwej pracy pt. Dyrygenci słów. Muzyka w życiu i twórczości pisarzy XX wieku (można by rzec na temat dla niej wręcz wymarzony, znając pasje Weronki, jej kulturę muzyczną i bogate doświadczenie artystyczne), ubiegłoroczna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego pt. Kobiety w Ravensbrück ; dostarczajaca nam tylu wzruszeń swym głosem!

Karolina Cieślachowska - uczestniczka zawodów okręgowych OLiJP’2019, znawczyni teatru, autorka rzeczowej i świetnie udokumentowanej pracy pt. Wyspiański wyzwolony . Któż zresztą, jak nie Lola, która zna teatr nie tylko w teorii, ale też w praktyce (wyraziste kreacje aktorskie stworzyła i na deskach szkolnej sceny, i grając w Niełatwej Grupie Teatralnej m. in. w Dziadku do orzechów czy Łabędziach); finalistka zawodów centralnych IV Olimpiady Bibliograficzno Informatologicznejw 2017.

Bartek Bardian – finalista jubileuszowej L Olimpiady Języka Rosyjskiego’2019, wybitny lingwista (też!), wszech-talent, w przedbiegach wyprzedził swego mistrza (czyt. rusycystkę) w pasji poznania różnymi kanałami języka Dostojewskiego i Nawalnego. Jakby tego było mało zdobył właśnie państwowy certyfikat z języka rosyjskiego dla obcokrajowców (C1 SIC!!!) błyskotliwie zdając egzaminy przeprowadzane przez Uniwersytet w Petersburgu w ramach Europejskiego Zrzeszenia Certyfikacji Językowej (uf, każdy chciałby taki mieć!!)

Szkolna perełka humanistyczna, czyli kolejne laury Julii Olbrycht!

Dla wielu z nas wzorem przywiązania do „małej ojczyzny” zainteresowania jej historią, tworzącymi ją mieszkańcami, miłości do ziemi przodków może być Julia Olbrycht. Po ubiegłorocznych sukcesach w konkursach literackich i historycznych, i rok 2019 okazał się dla niej jeszcze bardziej udany. W ogólnopolskim konkursie PTTK Poznajemy Ojcowiznę Julia sięgnęła po intrygującą biografię Józefa Puchały, mieszkańca jej rodzinnej Gaci, uczestnika wojen, kronikarza, malarza, poety. Za tę merytoryczną, zgodną z metodologią badań naukowych i ukazującą fascynację i przywiązanie do rodzinnej miejscowości pracę pt. Piórem i pędzlem opowiedzieć gacką ojcowiznę. Rzecz o Józefie Puchale Julia nie tylko zyskała tytuł laureatki wojewódzkich zawodów, ale też została nominowana do zawodów centralnych, czyli na Centralny Zlot Laureatów XXVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, który odbędzie się w Elblągu 24 – 26 maja 2019. Właśnie wtedy zostanie ogłoszony werdykt jury.
Ale to nie jedyny powód do dumy. Julia wzięła również udział w 18. edycji „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości", organizowanego przez IPN w Rzeszowie i Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Tegoroczny temat konkursu brzmiał: „Wrzesień 1939 w pamięci moich przodków i dokumentach rodzinnych". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych znalazła się wśród dwójki laureatów! Jury doceniło jej pracę pt. A więc wojna! Wrzesień 1939 we wspomnieniach mieszkańców Gaci przeworskiej i jej okolic.

Jula wśród laureatów, organizatorów i gości Zlotu Gwiaździstego 2019

Cieszymy się, że swoje wszechstronne zainteresowania Julia wykorzystuje również i po to, by „wiatr nie rozwiał, śnieg nie zasypał, czas swymi żarnami nie przemielił” tego, co buduje naszą tożsamość, co pozwala się ukorzenić i wzrastać - historii naszych małych ojczyzn. To wielce satysfakcjonujące nas, nauczycieli Julii, że wśród znakomitych badaczy i kronikarzy Gaci znalazła się Sienkiewiczowska Perełka, ze swą pasją dociekania i upamiętniania.

Zapraszamy Was, Drodzy Sienkiewiczacy, Absolwenci i Sympatycy I Liceum do przeczytania prac naszych utalentowanych uczennic w zakładce SUKCESY SZKOŁY