Z humanistycznej, artystycznej i lingwistycznej łączki…..’ 2019

Napisano: 17 Marzec, 2019 - 20:55 przez Administrator

III Festiwal Języka Rosyjskiego na URz

27.02.2019 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się trzeci już Festiwal Języka Rosyjskiego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie zabrakło i nas, czyli uczących się języka Okudżawy i Dogomarowa. W tegorocznej edycji udział wzięło prawie 130 uczniów i studentów, wielu sympatyków języka i kultury rosyjskiej oraz znakomici goście, wśród których znaleźli się m. in.: JM Rektor UR, prof. Sylwester Czopek, Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Zenon Ożóg, Wicekonsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Sergei Manko, Kierownik Departamentu Języka Rosyjskiego w RONiK w Warszawie Aleksandr Dodonov, przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Wielką atrakcją okazała się obecność telewizji Rossija 24, dziennikarka tej niezwykle popularnej stacji przeprowadziła z naszym Bartkiem Bardianem mini wywiad, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy. Zwróćcie uwagę na umiejętności językowe Bartka i jego nienaganny moskiewski akcent.
Materiał video w rosyjskiej telewizji - https://www.vesti.ru/videos/show/vid/789996?fbclid=IwAR1U1LITGrg-kgwY8PlmXKOS315vN1HsqWDi8QY12NSCV5tQ8RZSlmzaPgk
Ponadto wysłuchaliśmy wykładu w języku rosyjskim, uczestniczyliśmy w degustacji potraw kuchni sąsiadów ze wschodu (mniam! mniam! pycha!!) , a także zapoznaliśmy się z działalnością Koła Naukowego Rusycystów Sekcji Slawistycznej oraz Teatralnej.
Niezapomnianym przeżyciem był konkurs piosenki rosyjskiej, w którym wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców, wśród nich nasza utalentowana Weronika Wierzbińska, której towarzyszył z subtelnym i pięknym akompaniamentem gitarowym Jakub Panek. Ich wykonanie jednej z najbardziej poetyckich i głębokich pieśni B. Okudżawy pt. Winogradnaja kostoczka. Gruzińska pieśń poruszyło i wzruszyło wrażliwych słuchaczy.

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.