Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Wieści spod Lipy

Napisano: 30 Styczeń, 2017 - 01:38 przez Administrator

Ostatnie dni stycznia i zakończenie I semestru nauki to świetna okazja do podsumowań – połowę roku szkolnego 2016/17 wszak mamy za sobą. To był dobry czas dla naszej szkolnej społeczności w wielu dziedzinach; o sukcesach w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych, o licznych konkursach i olimpiadach oraz zaszczytnej Brązowej Tarczy dla I Liceum z dumą informowaliśmy. Dzisiaj garść pozytywnych wieści o szkolnej humanistyce i działaniach społeczno-wolontariackich.

Z łezką w oku pożegnaliśmy czas rządów Michasia i Maksa

Przez rok władzę „pierwszych po Bogu”- przewodniczących Samorządu Szkolnego, dzierżył niezwykły duet: Michał Szydełko i Maksymilian Kaszyca. Oprócz działań merytorycznych, które znakomicie realizowali, należy im się uznanie i podziękowanie za wyjątkową (i niestety coraz rzadszą) postawę: obydwaj panowie są niedościgłym wzorem kultury osobistej, taktu, świetnych manier, swoistej szkolnej dyplomacji, które to cechy sprzyjały również osiąganiu celów samorządowych. Czas ich rządów dowodzi, że można łączyć pracę dla innych z nauką, pasją, dobrą zabawą. Oj, będzie brakowało tych arbitrów elegancji i wzorców (niby metr z Sèvres) sztuki życia. Jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz o nich usłyszymy! Dziękujemy!
Nowemu (pojedynczemu) przewodniczącemu Kamilowi Teledze życzymy skuteczności i zapisania się w historii Szkoły srebrnymi zgłoskami!

Bo w życiu jak w teatrze...

Ostatnie miesiące to czas aktywności teatralnej Sienkiewiczaków. Pod dowództwem swoich wychowawców i nauczycieli polonistów odwiedziliśmy teatry krakowskie: prawdziwą świątynię sztuki czyli Teatr im J. Słowackiego („Bracia Dalcz i s-ka”, „Romeo i Julia”) i Teatr Stary („Hamlet”) oraz rzeszowskie: Maskę i Teatr im Siemaszkowej („Trzy siostry”). Klasy 1b, 1c, 1e, 2d, 3b, 3c obejrzały nie tylko spektakle, ale też gorąco dyskutowały ich przesłanie, grę aktorów, scenografię. Dla klas biologiczno-chemicznych Kraków okazał się wybornym miejscem warsztatów botanicznych (Ogród Botaniczny UJ), anatomicznych (Theatrum Antomicum CM), zoologicznych (Muzeum Przyrodnicze UJ) przeprowadzonych- rzecz oczywista- przez p. prof. L. Smęt-Dudziak (co za wiedza, klękajcie narody!), zaś pozostali mieli okazję odświeżyć znajomość z najbardziej znanymi muzeami, sztuką sakralną i urokami krakowskiego Rynku.
Nie ma jak teatr! To zdanie z pewnością powtórzą z przekonaniem dwie utalentowane aktorki z klasy 1e: Julia Rejman i Karolina Cieślachowska. Obie wzięły udział w projekcie „MDK- Mieszkańcy Dla Kultury. Inicjatywy lokalne 2016”, w ramach którego powstała Niełatwa Grupa Teatralna i pod profesjonalnym szefostwem Natalii Kozy wystawiła przepiękny spektakl „Dziadek do orzechów” wg E.Hoffmanna. Zachwyciła nie tylko gra aktorska młodzieży z łańcuckich szkół, ale też wspaniałe dekoracje, kostiumy i szokujące oryginalnością fryzury aktorów, wykonane przez specjalistki z ZS im. Kopernika. Mamy nadzieję, że talent aktorski naszych Karolci i Juliette (który mieliśmy okazję poznać podczas Dnia Patrona) już wkrótce się objawi na deskach szkolnej sceny! Póki co: gratulujemy!

Wstałem z kanapy, działam, pomagam!

Ostatnie dwa miesiące to czas wielu przedsięwzięć, które potwierdzają, że Sienkiewiczacy mają wielkie serca. Tradycyjnie Szlachetna Paczka uruchomiła lawinę hojności i dobra, Marta Stankiewicz, absolwentka, prof. Urszula Mach i wielu wolontariuszy spośród naszej szkolnej drużyny jak co roku wyczarowali w I LO baśniową krainę, gdzie spełniają się pragnienia i marzenia tych, których los doświadczył chorobą, biedą, samotnością. Nie próżnowali też podkomendni prof. Marcina Ziajki, którzy kolejny raz Mikołajowymi prezentami obdzielili dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia, a do Brzozowa, do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci pod wodzą ks. prof. Wiktora Florka znów pojechali wolontariusze z darami i sercami pełnymi dobroci.

Skutecznie wstali z kanapy uczniowie klas pierwszych I LO i pod wodzą swoich polonistów stworzyli bajki – ósme cuda świata! Jakie wspaniałe pomysły fabuły! jacy niezwykli bohaterowie!jakie wykonanie edytorsko-graficzne! Jakie pokłady pomysłowości i serca w tych arcydziełkach! Już niedługo bajki pojadą do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci i tam – gorąco w to wierzymy – wywołają uśmiech na twarzyczkach maluchów, z myślą o których powstały. Ci, którzy jeszcze nie zachwycili się twórczością Sienkiewiczaków, mają okazję obejrzeć bajki na holu szkolnym. Oczywiście wizyta w Hospicjum nie obędzie się bez p.prof. Grażyny Rajchel, nagrodzonej przez Kuratora Oświaty właśnie za wieloletni wolontariat osobisty i organizowany wśród uczniów I LO na rzecz Hospicjum. Bez p.prof. nie zakwitłyby żonkilami Pola Nadziei! Dziękujemy Jej i gratulujemy!

Konkursy, olimpiady, turnieje...

Szkolni miłośnicy literatury, filozofii, sztuki, języków – jak co roku – stanęli w szranki zmagań w różnorodnych konkursach. Oczywiście te najważniejsze to olimpiady. Mamy do przekazania świetną wiadomość: do etapu okręgowego
– XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowały się Julia Rejman i Karolina Cieślachowska z klasy 1e;
– XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego zakwalifikował się Bartosz Bardian z klasy 1a;
– XXIX Olimpiady Filozoficznej zakwalifikowała się Karolina Piekło z klasy 2a, uczennica prof. P. Domki;
– IV Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej zakwalifikowały się Julia Rejman i Karolina Cieślachowska;

Serdeczne gratulacje dla naszych tęgich głów, których specjalistyczne prace zyskały uznanie niezwykle wymagających naukowców – członków komitetów okręgowych olimpiad! Wiele wysiłku przed nimi, ale pamiętajmy, że to właśnie olimpijczycy pracują na dobre imię swoich szkół, to ich sukcesy w tych trudnych zmaganiach o prestiżowe miejsce w rankingu przekładają się na sukces szkoły! Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Czy bycie uczniem klasy biologiczno-chemicznej wyklucza miłość do literatury i sztuki? Wręcz przeciwnie, humanistyczne zainteresowania dopełniają i rozwijają wrażliwość, ciekawość świata. Stąd nic dziwnego, że dziewczęta z klasy 1b są aktywne w konkursach historycznych, literackich, poetyckich. 10 stycznia Wiktoria Wierzbińska, Patrycja Ulma i Aleksandra Żygadło wzięły udział w półfinale VIII Konkursu Wiedzy Antycznej organizowanego przez Zakład Historii Starożytnej i Orientalistyki Instytutu Historii UR i VI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, zaś wiersze Izy Wyczarskiej nie tylko zachwycają zaprzyjaźnionych z Autorką czytelników, ale też uczestniczą w turniejach i konkursach poetyckich.
7 grudnia 2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie odbył się finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego ,,Booktalking – krótko, aczkolwiek ciekawie”... I miejsce zajęła Izabela Kluz z klasy 3d (stypendystka Prezesa Rady Ministrów), III miejsce: Kamila Barnat z klasy 3e. Do tej aktywności zainspirowała dziewczyny prof. Urszula Mach. Jagoda Pałka z klasy 1b zaprezentowała licznie zgromadzonym na konkursie uczestnikom i widowni ideę pisania bajek dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum i wybrane książeczki stworzone przez Sienkiewiczaków.

Ziemio, nie kryj mojej krwi...Wystawa fotografii Konrada Grabowskiego, absolwenta I LO

Z satysfakcją donosimy o sukcesie Konrada Grabowskiego, naszego absolwenta (matura 2005), niezapomnianego recytatora, konferansjera, społecznika, pozostającego we wdzięcznej pamięci wszystkich uczących go profesorów naszej Szkoły. Otóż Konrad to adept sztuki filmowej i telewizyjnej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego jedną z pasji jest fotografia. Już w liceum dokumentował koncerty jazzowe oraz kulturę żydowską. Niezapomniana prezentacja na maturze z języka polskiego ze znakomitymi fotografiami chasydów podczas ich święta w Leżajsku!
25 stycznia w obecności władz Miasta i Powiatu w sali wystawowej Biblioteki Miejskiej odbyło się
uroczyste otwarcie wystawy fotografii Konrada pt. Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał...Chasydzi. Shoah. Uroczystość rozpoczęła p.prof. Joanna Kordzikowska, która zaprezentowała bardzo ciekawy i świetnie udokumentowany wykład dotyczący holokaustu, szczególnie ukazując sytuację Żydów i stosunek do ich zagłady Polaków na Podkarpaciu.
Wystawie towarzyszył bankiet, na którym można było odnotować następny Sienkiewiczowski element: wyborne (koszerne?) ciasta przygotowała p. prof. Urszula Mach. Z dumą odnotowaliśmy ogromne zainteresowanie i uznanie licznych uczestników wystawy, zachęcamy więc do obejrzenia poruszających obrazów zamkniętych w kadrze autorstwa Konrada.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość