Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Wielki sukces podopiecznych prof. Wojciecha Rybaka w zawodach rejonowych „Sprawni jak żołnierze”!

Napisano: 18 Kwiecień, 2011 - 17:12 przez prof W Rybak

Nasi uczniowie pod dowództwem ;-) prof. Wojciecha Rybaka, niczym "pustynna burza" przeszli etap rejonowy XXXIV Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak Żołnierze” zajmując w nich czołowe lokaty. Drużyna dziewcząt w składzie: Jadwiga Krajewska (kapitan) kl. IA, Izabela Prajs kl. IIF oraz Karolina Pasierb kl. IIB wygrała zawody natomiast drużyna chłopców w składzie: Sylwester Boho (kapitan) kl. IIF, Bartosz Noworol kl.IIF oraz Sebastian Dziki kl. IIB uplasowała się na III miejscu. W klasyfikacji generalnej, biorąc pod uwagę zajęte miejsca nasza szkoła okazała się być najlepszą! A przysłowiową wisienkę na torcie ułożyła Jadzia Krajewska, zdobywając indywidualnie tytuł najlepszej zawodniczki zawodów. Dzięki zwycięstwu w kat. dziewcząt nasze uczennice zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w maju.

Etap rejonowy zawodów pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz przy współudziale Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu odbył się w dniu 15.04.2011 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim. Rywalizacja miała na celu wyłonienie drużyn, zdobywców pierwszych miejsc w kat. chłopców i dziewcząt, które wezmą udział w finale wojewódzkim zawodów. W zaciętych, lecz prowadzonych w sportowej atmosferze zmaganiach uczestniczyło 17 trzyosobowych zespołów w tym 8 drużyn dziewcząt i 9 drużyn chłopców. W sumie w zawodach wystartowało 51 uczniów z 11 szkół.

Zobacz także: tabelę wyników zawodów

Warto wspomnieć, że w naszym województwie „Sprawni jak żołnierze” odbywająsię w trzech rejonach: Rzeszów, Tarnobrzeg oraz Krosno. Najwięcej drużyn nadesłało zgłoszenia do rejonu Rzeszów, w którym startowała nasza reprezentacja.

Uczestnicy turnieju zmagali się w pięciu konkurencjach:

  • bieg na orientację
  • rzut granatem RG-42 do celu na odległość 20 m (dziewczęta) i 25 m (chłopcy)
  • strzelanie z broni pneumatycznej na odległość 10 m
  • test sprawnościowy ogólny - tor przeszkód
  • udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał przedstawiciel podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie - st. wizytator d/s. obronnych p. Waldemar Stahl. Podobno trening czyni mistrza, czego przykładem są nasi MISTRZOWIE, którzy bardzo rzetelnie przygotowywali się do zawodów. Stawiali sobie poprzeczkę coraz wyżej, by osiągnąć jak najlepsze wyniki i pokazać klasę zawodnikom z innych szkół. Wzmożone ćwiczenia, zwalnianie z lekcji w celu intensywniejszych treningów (nauczycielom – dzięki wielkie za wyrozumiałość!), wizyta na strzelnicy, bieganie w lesie na orientację - w chłodzie, przy gradobiciu a później w strugach ulewnego deszczu, nauka pierwszej pomocy, dało wyśmienite efekty. Nasi uczniowie poradzili sobie fenomenalnie z wytyczonymi zadaniami, czego wynikiem było zdobycie czołowych miejsc, w przypadku dziewcząt - w rzucie granatem, strzelaniu i pierwszej pomocy zaś w przypadku chłopców – w pierwszej pomocy, na torze sprawnościowym oraz w rzucie granatem. O tym, że nie było łatwo przekonali się w zasadzie wszyscy. Szczególnie wymagającym okazał się bieg na orientację, podczas którego w ciągu godziny należało odnaleźć w lesie 10 punktów. Ta sztuka nie udała się nikomu, natomiast w jednym przypadku oprócz punktów trzeba było również odnaleźć… uczestników. W efekcie, po ponad 1,5 godzinnym pobycie w czelustnych i przepastnych ostępach podsędziszowskich lasów i oni dotarli do mety, tyle tylko że - w aucie leśniczego.

Sporym wyzwaniem była również konkurencja udzielania pierwszej pomocy. Odbywała się ona pod czujnym okiem ratowników medycznych. Zawodnicy musieli wykazać się znajomością w zakresie oceny stanu świadomości poszkodowanego, umiejętnością układania w pozycji bezpiecznej oraz właściwym i sprawnym prowadzeniem czynności resuscytacyjnych. Sienkiewiczacy przebrnęli wszystkie próby pomyślnie pokazując mistrzowską postawę. Jesteśmy z nich dumni i mamy nadzieję, że pójdzie im równie dobrze na zawodach wojewódzkich, czego serdecznie życzymy!

Ojcem sukcesu naszych uczniów jest prof. Wojciech Rybak, który poświęcił każdą wolną chwilę, aby jak najlepiej przygotować uczniów do turnieju. A to przecież jeszcze nie koniec, wszak przed dziewczętami finał wojewódzki i kolejna ciężka praca do wykonania. Inspiracją do pracy są dla profesora jego własne doświadczenia i sukcesy z lat wcześniejszych, jak również jego pasje i zainteresowania. Profesor jest m.in. absolwentem Centrum Szkolenia Specjalnego, instruktorem strzelectwa sportowego, członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Ochotniczej Straży Pożarnej a także ratownikiem GOPR.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie
I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 2 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość