Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

„Tyle ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem” czyli Językomaniak po raz piąty!

Napisano: 26 Marzec, 2017 - 10:35 przez Administrator

Jeszcze w uszach nam brzmi wielojęzyczny gwar, piosenki wyśpiewane w pięciu językach, jeszcze czujemy różnorodne smaki kuchni europejskich, jeszcze nie znikł nam z twarzy uśmiech rozbawienia, jaki wywołały scenki naszych szkolnych mini-teatrów w językach angielskim, francuskim, rosyjskim – a już wiemy na pewno, że jubileuszowy Językomaniak to prawdziwe europejskie święto wszystkich tych (gimnazjalistów, Sienkiewiczaków i ich nauczycieli językowców), którzy je przygotowują i w nim uczestniczą. Tak, młodzież powiatu łańcuckiego, ta licealna i gimnazjalna dowiodła, że świetnie rozumie paradygmat współczesności: człowiek wykształcony musi znać języki obce!

A było to tak: gdy przed czterema laty p.prof. Edyta Teichman wymyśliła i zrealizowała po raz pierwszy ideę Językomaniaka, z pewnością nie wyobrażała sobie, że stanie się on przedsięwzięciem z takim rozmachem i popularnością. Świadczy o tym nie tylko liczba uczestników i zasięg szkół uczestniczących (tym razem 15), ale także zapał, z jakim to lingwistyczne święto przygotowuje społeczność Naszego Liceum pod profesjonalnym przewodnictwem pomysłodawczyni. W tym roku oprócz konkursu dla gimnazjalistów (wzięła w nim udział rekordowa liczba 120 uczestników: 90 znawców języka angielskiego, 15 niemieckiego, 10 miłośników hiszpańskiego, 2 francuskiego i jedna -ale za to jaka! - znawczyni zawiłości języka rosyjskiego!) Sienkiewiczacy przygotowali Dzień Języków Obcych, na który złożyły się występy artystyczne, prezentacje multimedialne o krajach nauczanych języków, degustacja przysmaków kuchni europejskich.

Tę edycję Językomaniaka zaszczycili znakomici goście: Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Pani Profesor Agnieszka Uberman, Sienkiewiczanka, Starosta Pan Adam Krzysztoń, Pani Joanna Pelic- wicedyrektor Promaru, nauczyciele gimnazjów i ich uczniowie. W wystąpieniach zwrócili oni uwagę na miejsce języków obcych we współczesnej szkole i świecie, zachęcali do rzetelnej pracy nad ich opanowaniem.

A później scenę we władanie przejęli szkolni utalentowani artyści-lingwiści. Zabawa była przednia: świetnie zabrzmiały piosenki wykonane przez nasze perły wokalne: Anię Balawender, Weronikę Wierzbińską (zaprezentowała aż trzy piosenki: rosyjską, niemiecką i angielską), Emilię Superson, nieocenionych multiinstrumentalistów braci Urbanów i gitarzystę Jakuba Panka. Urzekło piękne wykonanie starej francuskiej piosenki La Ballade des gens heureux, znakomite interpretacje bajki La Fontaine'a i wiersza Tuwima Pan Hilary w wersji znad Sekwany. Podobał się skecz po angielsku i inscenizacja Rzepki po rosyjsku, aplauz wywołał występ egzotycznych przybyszy z wyspy Cziunga Czanga, którzy tańcząc i śpiewając po rosyjsku zaprezentowali swą krainę, wrażenie zrobiła zumba z Hiszpanią w tle. Nad całym przedsięwzięciem panowali świetni i doświadczeni konferansjerzy, maturzyści Natalia Mierzwa i Wojtek Plizga, którzy nie tylko zapowiadali kolejne punkty programu, ale też trzymali w ryzach rozbawionych uczestników.

Gdy nasi goście- gimnazjaliści zmagali się z testami egzaminacyjnymi, ich nauczyciele wysłuchali poruszającej prelekcji ks. Macieja Gieruli, prezesa Fundacji Pro Spe, na temat Gruzji i jej różnorodnego oblicza.

Szkolni fotografowie utrwalili na zdjęciach i filmikach barwne stroje, apetyczne stoiska kulinarne, kolorowe plakaty będące scenografią, premierowe występy. Cieszą się zasłużoną popularnością. A gdy ze sceny padły słowa pożegnania, słychać było wśród szkolnych artystów zabawne rozmowy o tym, co można by przygotować na Językomaniaka 2018. To dobry prognostyk, który świadczy o stałym miejscu lingwistycznego święta w kalendarzu I LO.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość