UCZNIOWIE I LO PODĄŻALI SZLAKIEM ARMII KRAJOWEJ

Napisano: 11 Październik, 2017 - 18:22 przez Administrator

W pierwszym tygodniu października po niecałym miesiącu nauki grupa uczniów naszej szkoły pod opieką profesora Wojciecha Rybaka udała się na trzydniowy rajd organizowany przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnictwo naszej młodzieży w tego typu wyjazdach stała się już pewną tradycją, jednakże w tym roku grupa przyjechała ze zwycięskim pierwszym miejscem. Na zwycięstwo składały się punktowane osobno: trzy piesze trasy, których zaliczenie wiązało się ze znalezieniem konkretnych miejsc zaznaczonych na mapie, konkurs wiedzy historycznej oraz dodatkowo punktowane gry i zabawy prowadzone przez organizatorów. Rywalizacja przebiegała między trzema szkołami, a temat tegorocznych zmagań brzmiał "Szlakiem Armii Krajowej", toteż pierwszą trasę (2 października) rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Regionalnego w Dębicy, a w szczególności ekspozycji dotyczącej 5. Pułku Strzelców konnych Armii Krajowej, następnie piesza trasa do Pustkowa, gdzie zwiedziliśmy ekspozycję Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, dalej przeszliśmy szlakiem turystycznym: „Góra Śmierci” - Pustków-Osiedle – Kochanówka - Ocieka. Nocleg w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece został zwieńczony ogniskiem.
Drugiego dnia (3 października) poruszaliśmy się żółtym szlakiem (pieszym) na trasie Ocieka – Blizna – Niwiska. Następnie zwiedzaliśmy Park Historyczny w miejscowości Blizna – a w szczególności ekspozycję dotyczącej walki wywiadu Armii Krajowej na terenie niemieckiego poligonu broni V-1 i V-2.
Natomiast trzeciego dnia (4 października) podobnie jak poprzedniego dnia, wędrowaliśmy żółtym szlakiem pieszym tym razem na trasie Niwiska – Zapole - Kolbuszowa. Ostatnim etapem rajdu było zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - skansenu reprezentującego budownictwo drewniane z czasów II wojny światowej. Podsumowaniem rajdu było rozdanie nagród oraz powrót autokarem do Łańcuta. Cieszymy się sukcesem i nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu.

Zdjęcia z wyjazdu do obejrzenia w galerii.