Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Napisano: 15 Kwiecień, 2019 - 12:37 przez Administrator

Zwracamy się do Państwa i do Was, jako członków naszej wspólnoty sienkiewiczowskiej,
jako ci, którzy wielokrotnie zdawali przed Wami egzamin z odpowiedzialności, szacunku, wiedzy, zaangażowania. Pragniemy zapewnić, że dobro uczniów zawsze było, jest i będzie
dla nas najważniejsze. Nasz protest to nie działanie pod wpływem czyichkolwiek nacisków
czy manipulacji, ale wynik wielu lat lekceważenia postulatów nauczycieli, których istotą
jest zmiana polskiej szkoły, w tym statusu nauczyciela. Dziś cynicznie wmawia się opinii publicznej, że wykorzystujemy uczniów jako formę szantażu. Stale bezpodstawnie przypisywane nam są intencje polityczne.

Podjęliśmy strajk nie tylko w obronie naszej godności, walczymy również o to, co Wam, Rodzice i Uczniowie słusznie się należy. Strajk to dla nas czas na głęboką refleksję o roli nauczyciela, który jest odpowiedzialny za edukację, wychowanie, a często za realizację marzeń o dobrej przyszłości swych wychowanków. Na pytanie, ile powinien zarabiać należy odpowiedzieć pytaniem: a ile warta jest dla nas przyszłość naszych dzieci?

Nie możemy wyrazić zgody, aby nasze zarobki były jedne z najniższych w Polsce, a tego faktu nie zmienią nawet tysiące razy powtarzane kłamstwa i manipulacje. Musimy walczyć
o równe szanse edukacyjne dla wszystkich dzieci, zarówno tych ze szkół publicznych,
jak i prywatnych. Nie możemy pozwolić, aby za kilka lat elitę stanowili tylko absolwenci dobrze finansowanych szkół prywatnych, a reszta otrzymywała wykształcenie na miarę motywacji nauczyciela z najniższą pensją krajową.

W poczuciu troski o tegorocznych maturzystów zdecydowaliśmy jednomyślnie
o ich sklasyfikowaniu we wcześniej przewidzianym terminie. Umożliwi to dopuszczenie
do egzaminów maturalnych. Nasz wspólny trud nie może pójść na marne, a nasi uczniowie powinni przystąpić do matury, by móc realizować swoje marzenia.

Jednakże nasz protest będzie kontynuowany. My, nauczyciele jeżeli chcemy być autorytetami dla uczniów musimy mieć odwagę walczyć o słuszną sprawę dla wspólnego dobra.

Szanowni Państwo! Drodzy Sienkiewiczacy! Pamiętajmy, iż w szkołach zdawane są nie tylko egzaminy gimnazjalne, ósmoklasisty czy maturalne. Sytuacja związana ze strajkiem jest
dla nas wszystkich: rodziców, uczniów i nauczycieli wielkim wspólnym egzaminem
z dojrzałości i odpowiedzialności, który musimy zdać jak najlepiej. Tworzymy wspólnotę,
nie zapominajmy o tym!