Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Śródziemnomorski rejs naszej uczennicy...

Napisano: 28 Grudzień, 2016 - 22:26 przez Administrator

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2016, a my wracamy myślami do najciekawszych wydarzeń minionego roku. Do takich należy na pewno żeglowanie po Morzu Śródziemnym Karoliny Grabiec z 3e
Oto jej wspomnienia:

W dniach 25.11.2016r. – 04.12.2016r. odbył się rejs licealistów po Morzu Śródziemnym. Większość uczestników pochodziła z Łodzi i Chorzowa, więc jak ja się tam znalazłam? Nasza szkoła współpracuje z organizacją The Sail Training Association Poland, którą umożliwia uczniom naszej szkoły takie rejsy. Pływaliśmy na żaglowcu szkoleniowym typu barkentyna o nazwie STS Pogoria. Ale koniec już tych suchych faktów, opowiem coś więcej o całej wycieczce. Po długiej, niemalże całodniowej podróży z Polski, porannym słońcem przywitało nas włoskie, nadmorskie miasteczko Loano. Północne Włochy otacza Morze Liguryjskie, które charakteryzuje się górzystym wybrzeżem, więc widok nadmorskich gór towarzyszył nam przez cały rejs. Następnie udaliśmy się do Porto Ferraio na włoskiej wyspie Elbie, które pełniło niegdyś funkcje obronną. Dzisiaj przypominają już o tym jedynie zniszczone mury obronne, a zachwyca ono swoim spokojem oraz zabudową z wąskimi uliczkami, którymi czaruje z resztą każde miasteczko śródziemnomorskie. Kolejnym portem było Bonifacio, na samym południu Korsyki, gdzie zobaczyć można było zabytkowy cmentarz, zupełnie niepodobny do naszych z Polsce, bo praktycznie w całości składający się z grobowców przypominających małe domki. Następnie udaliśmy się do Calvi na północnym wybrzeżu Korsyki, lecz zabawiliśmy tam krótko, aby na czas udać się na czas do Genui – jednego z największych miast portowych w Europie. Czekała tam na nas przewodniczka która bardzo ciekawie opowiedziała nam o zabytkowym rynku Genui, charakteryzującym się dużymi placami, otoczonymi przez wąskie uliczki. W Genui nasza podróż dobiegła końca.

Przed wyjazdem żeglowałam przez 5 lat, posiadałam nawet patent żeglarza jachtowego, lecz pływanie po morzu na tak dużym statku znacznie odbiegało od moich dotychczasowych umiejętności. Na rejs popłynąć może każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania w żeglarstwie. Na statku przede wszystkim należy wykazać się umiejętnością pracy zespołowej i wytrzymałością zarówno na warunki pogodowe i napięte tempo pracy. Nauczymy się tam nie tylko podstaw żeglugi, ale też praktycznych umiejętności, np. gotowania. Jednak niezależnie od naszego zmęczenia i samopoczucia, widok nieskończonego morza na horyzoncie oraz możliwość zobaczenia wielu pięknych miejsc z pewnością wynagrodzą nam wszelkie trudy podróży. Każdemu polecam przy najbliższej okazji zapisanie się na taki rejs – ja nie wahałam się ani chwili i jestem bardzo zadowolona z tej decyzji. Dziękuje również szkole za umożliwienie mi tak wspaniałej i niezapomnianej podróży.
Karolina Grabiec, IIIe( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość