Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Sienkiewiczacy w Oblęgorku u swego Patrona

Napisano: 13 Listopad, 2016 - 11:16 przez Administrator

W dniu 10 listopada br. w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego wybraliśmy się do Oblęgorka. Ten piękny zameczek położony nieopodal Kielc to dar narodowy dla Naszego Patrona przekazany Mu w 1900 r. Niezwykłe to miejsce nie tylko dzięki ilości eksponatów związanych z Noblistą, ale też ze względu na oryginalną architekturę i piękne „okoliczności przyrody”. Rozpoczęliśmy od ciekawej prelekcji o życiu i twórczości Litwosa, następnie obejrzeliśmy wnętrza muzeum wyposażone w autentyczne meble, obrazy, rękopisy, bibeloty z czasów, gdy mieszkał tu Sienkiewicz wraz ze swoją rodziną.

Największe wrażenie na większości z nas zrobiła nowoczesna multimedialna wystawa znajdująca się na piętrze pałacyku. Obejrzeliśmy m.in. pokaźny zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka, cenne dary w postaci złotego pióra, spinki do krawata z antyczną monetą przedstawiającą Nerona.

Część ekspozycji poświęcona jest światowej sławie Sienkiewicza: zobaczyliśmy tłumaczenia jego powieści na różne, niejednokrotnie egzotyczne języki, duży wybór medali, dokumenty poświęcone działalności pozaliterackiej Noblisty (pisarz m.in. występował w obronie Polaków w zaborze pruskim, fundował stypendia, był zaangażowany w budowę pomników, prowadził ożywioną działalność charytatywną, wygłaszał odczyty). Zainteresowała nas teatralna scenografia wykorzystana do przedstawienia dwóch pogrzebów Henryka Sienkiewicza, tego w Vevey, mającego miejsce w 1916 roku tuż po śmierci pisarza, i tego, który odbył się już w niepodległej Polsce w październiku 1924 roku. Unikatowe zdjęcia i dokumenty tworzą niepowtarzalny charakter tej części ekspozycji.

Interesujące okazało się interaktywne zwiedzanie dotyczące podróży autora W pustyni i w puszczy. Pamiątki, które przywiózł, schowane zostały za tajemnymi drzwiami w ukrytych miejscach, do których sami musieliśmy dotrzeć.
Jeśli ktoś jeszcze nie był w Oblęgorku, naprawdę warto, szczególnie jak się jest Sienkiewiczakiem. Może zachęci Was do takiej wyprawy film: https://www.youtube.com/watch?v=wiccuXEijfg

Trasa wycieczki zawiodła nas również do słynnego Bartka, unikatowego dębu w Zagnańsku, wedle tradycji pamiętającego czasy Mieszka I. Stamtąd pomknęliśmy do Kielc, gdzie Pan Dyrektor zaprezentował nam następne punkty obowiązkowe naszej eskapady: wspaniały pomnik Sienkiewicza (pod którym sfotografowaliśmy się na wieczną rzeczy pamiątkę), bazylikę katedralną pw. WNMP, wczesnobarokowy pałac biskupi niezwykłej urody (szczególnie o zmroku z piękną iluminacją) wraz z imponującym ogrodem włoskim.
Bardzo interesujący komentarz przewodnicki Pana Dyrektora, mnóstwo wrażeń estetycznych, turystycznych i towarzyskich, sprawna organizacja i miła atmosfera – to atuty naszej wyprawy. Dziękujemy P.Prof. Piotrowi Domce za tę inicjatywę i PP. Prof. polonistkom za zachęcenie do wyjazdu sienkiewiczowskim szlakiem.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość