Realizacja projektu „ Przedsiębiorczość w praktyce” w I LO w roku szkolnym 2017/2018

Napisano: 26 Październik, 2017 - 18:24 przez Administrator

Informuję, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w trzeciej edycji projektu "Przedsiębiorczość w praktyce” organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku we współpracy z Oddziałem ZUS, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Oddziałem NBP i Krajową Administracją Skarbową w Rzeszowie, Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołem Szkół nr 2 i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” realizowany będzie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Głównym celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności, pracy i życiu codziennym każdego człowieka.
Cel ten zostanie osiągnięty przez rozbudzenie zainteresowania prowadzeniem działalności, podczas warsztatów tematycznych prowadzonych przez pracowników ZUS, Krajowej Administracji Skarbowej, WUP w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie
Projekt przebiegał będzie trzystopniowo.
I etap: warsztaty
Uczniowie uczestniczyć będą w warsztatach prowadzonych przez specjalistów
z instytucji partnerskich, którzy przybędą w ustalonym terminie do szkół. Udział w warsztatach jest kierowany do wszystkich uczniów danego poziomu w szkole zgłoszonej do projektu. Z grupy warsztatowej (która powinna liczyć min.25) każda szkoła powinna zachęcić do udziału w konkursie co najmniej dwa zespoły po trzech uczniów. Udział w konkursie jest dobrowolny. Do testów i zadań praktycznych mogą więc przystąpić wszyscy uczestnicy warsztatów (podzieleni na zespoły) lub tylko uczniowie, którzy zadeklarowali chęć udziału w konkursie. Uczniowie otrzymają też dostęp do szczegółowych materiałów informacyjnych. Na ich podstawie raz w miesiącu wykonywać będą, pracując w grupach, krótkie zadania praktyczne. Uczniowie, których prace zostaną najwyżej ocenione wezmą udział w II etapie tego konkursu
Warsztaty i zadania konkursowe dotyczyć będą:
I zajęcia warsztatowe NBP: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej
II zajęcia warsztatowe: Możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych.
III zajęcia warsztatowe: Jak założyć firmę
IV zajęcia warsztatowe: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT
II etap: półfinał
Uczestnikami II etapu będzie 25 zespołów (po trzy osoby), które zdobyły najwyższą liczbę punktów w I etapie. Półfinał konkursu polegał będzie na rozwiązaniu testu (indywidualnie przez każdego uczestnika): 20 pytań i jednego otwartego. Wynikiem zespołu będzie suma punktów członków zespołu szkolnego. 6 najlepszych zespołów zakwalifikuje się do finału.
III etap: finał
Uczestnikami III etapu jest 6 zespołów (po trzy osoby), które zdobyły najwyższą liczbę punktów w II etapie. Finał będzie obejmował: opracowanie biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny, prezentację biznesplanu.
Zachęcam zainteresowanych uczniów (szczególnie z klas II i III ) do udziału w programie.
Zgłoszenia do 10 listopada br. w sali nr 48.
Marta Kaczmarczyk