Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

NOC BIOLOGÓW

Napisano: 2 Luty, 2019 - 20:25 przez Administrator


Każdy dzień wygląda tak samo - pobudka wcześnie rano, a później długie godziny spędzone w szkole. Jednak zdarza się taki dzień, gdy to o czym czytasz w grubych, szkolnych podręcznikach możesz zobaczyć, a nawet zrobić sam. Taką okazję mieli uczniowie naszego liceum. 11 stycznia odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, gdzie odbywała się Noc Biologów. „Mikroskopowa dżungla – glony inne niż myślisz”, „Niebieski kwiat i kolce, czyli nie bądź kwiatowym daltonistą” – to tylko niektóre z pokazów, w których brali udział licealiści.

Zajęcia odbywały się m.in. w laboratoriach. Niektórzy mieli okazję poczuć się już jak prawdziwi studenci. W czasie warsztatów – „Techniki współczesnej genetyki” – uczniowie przeprowadzali elektroforezę. Początki były dość trudne, duże pipety i malutkie eppendorfy, do których trzeba było z chirurgiczną precyzją wprowadzać różne substancje. Choć dłonie jeszcze drżały, to na ustach pojawiał się uśmiech, ponieważ każdy kolejny krok był nowym doświadczeniem. Oczywiście licealiści mogli również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które z ogromną pasją przekazywali im profesorowie i doktorowie. Jednak największa radość pojawiła się, gdy uczniowie zobaczyli wyniki swojej pracy. Ten malutki świecący prążek który ukazał się na żelu był najlepszą nagrodą, którą mógł dostać każdy z nich – wskazywał bowiem, że wszystko zostało wykonane poprawnie. Licealiści uczestniczyli również w wykładach m.in.: „Wiosenny świergot, dlaczego ptaki tak pięknie śpiewają?”.

W auli zaczęły rozbrzmiewać delikatne głosy ptaków. Jak bardzo złożony jest to proces tłumaczył dr Konrad Leniowski. Przyszli studenci mogli zobaczyć, jak dzięki skomplikowanej budowie krtani, zwierzęta te stawały się mistrzami w śpiewie. Co pewien czas z auli dobiegały śmiechy – to prowadzący dr Konrad, swoją żywą przemową wprawiał uczestników w doskonały nastrój, a przy tym przekazywał wiele ciekawych i cennych wiadomości. Niektórzy uczniowie po zakończeniu wykładu, wychodzili z postanowieniem, że teraz uważniej będą słuchać wiosennych arii i o to m.in. chodziło dr Leniowskiemu, aby zaszczepić w nich miłość do ptaków.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie
I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 3 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość