Niezapomniane dni Jubileuszu - 6-7.10.2007

Napisano: 11 Październik, 2007 - 22:57 przez macieknycz

Był 6 października, dzień dla większości ludzi zwykły, przeciętny. Dla nas zaś wielkie święto- pierwszy dzień dwudniowych obchodów stulecia naszej Alma Mater.

Od wczesnych godzin rannych wszyscy byli pochłonięci pracą. W szkole urzędowało biuro zjazdowe przyjmujące tłumnie przybywających gości, w MDK-u natomiast… Oj, tam to się działo…:) Ostatnie próby przed wystawieniem programu „ W ogrodzie wspomnień i zapomnień” – wspaniałego spektaklu „pod batutą” prof. Władysławy Kluz- Chłandy, w który tak wiele serca, czasu i sił włożyli nasi licealni artyści. Nic, nawet niezbyt wysoka temperatura, w której przyszło im prowadzić próby nie ochładzała ich zaangażowania i zapału.

Nadeszła wreszcie „godzina zero”- Jubileusz został rozpoczęty uroczystą Mszą św. w łańcuckiej Farze, której przewodniczył J.E Abp Adam Szal. Po niej zjazdowicze podzieleni zostali na dwie grupy- jedna poszła na pokarm dla ciała- obiad, druga na pokarm duchowy- wspomniany wcześniej program artystyczny. Nim jednak się on rozpoczął, uroczystość uświetnili przemówieniami m.in. - Dyrektor I LO, Burmistrz Łańcuta, Starosta Powiatu Łańcuckiego, Kurator. Zostały też wręczone nagrody i odznaki Szkoły dla wybitnych nauczycieli.

Po części oficjalnej scenę opanowali artyści. Poprowadzili nas oni na wędrówkę przez sto lat naszego Liceum. W piosenkach, wierszach, scenkach przypomnieli zarówno chwilę wojny, grozy, konspiracji jak i wydarzenia radosne, humorystyczne. Dzięki nim poznaliśmy gazetkę szkolną „Młoda Myśl”, przeglądnęliśmy wraz z nimi stare, zakurzone kroniki, przypomnieliśmy czasy ucieczek z internatu na prywatki, pierwsze szkolne miłości… Ja się podobało?- owacyjne przyjęcie i długie oklaskiwanie programu zarówno przez pierwszą, jak i drugą turę widzów mówi samo za siebie.

Później uczestnicy zjazdu udali się do szkoły, by na spotkaniach rocznikowych spotkać się…, powspominać stare czasy; po prostu pobyć ze sobą. A po nich… „Niech żyje bal”- Bal Pokoleń- niesamowita impreza, integrująca Sienkiewiczaków wszystkich roczników na wspólnej zabawie do białego rana.

Następny dzień był nieco bardziej refleksyjny, eschatologiczny w swej wymowie- po Mszy św. za wszystkich zmarłych Profesorów i Wychowanków naszego LO udaliśmy się na cmentarz, by odwiedzić groby tych, którzy odeszli, lecz wciąż żywi są w naszej pamięci.

Z cmentarza przeszliśmy powrotem do Liceum, by tam wysłuchać refleksyjnego i pełnego wspomnień programu artystycznego… i zakończyć obchody Jubileuszu, którego dwa dni upłynęły niezwykle intensywnie i szybko. Nie mówimy sobie jednak „Żegnajcie”. Mówimy „ Do zobaczenia”. Na corocznych zjazdach Stowarzyszenia Absolwentów i kolejnych Jubileuszach, które odbywać się będą co 5 lat.