Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Nasz udział w akcji "Młodzi Głosują 2007"- pare kartek z pamiętnika naszego "rzecznika"

Napisano: 20 Październik, 2007 - 16:37 przez macieknycz

Kartka nr 1

Pod kierownictwem nauczyciela podstaw przedsiębiorczości mgr Marty Kaczmarczyk kl.3 „c” intensywnie przygotowuje się do wzięcia udziału w akcji „Młodzi głosują 07’”. Zachęceni przez Państwa do dzielenia się pomysłami przedstawiamy krótki raport z naszych działań.

Oprócz młodzieżowych wyborów organizujemy także dyskusję panelową z kandydatami do parlamentu z różnych opcji politycznych mieszkającymi w naszym regionie oraz kampanie na rzecz wysokiej frekwencji. 2 i 3-osobowe zespoły uczniowskie zajęły się dotarciem do poszczególnych partii i zaproszeniem ich przedstawicieli. Będziemy gościć polityków PO, PIS, PSL, LPR i LID. Każdy z nich będzie miał okazję przedstawienia programu wyborczego młodemu elektoratowi . Zbadamy, czy i jak zmieni to preferencje polityczne naszych koleżanek i kolegów ( wybory przeprowadzamy dwa razy- przed dyskusją panelową i po niej).

Wybrana została już pięcioosobowa szkolna komisja wyborcza; w druku są karty do głosowania i listy uprawnionych (wszyscy uczniowie klas trzecich). Nasi graficy pracują intensywnie nad ulotką zachęcającą mieszkańców naszego okręgu do wzięcia udziału w wyborach. Kontaktujemy się również z lokalnymi mediami, które chcemy zaprosić na naszą debatę.

Kartka nr 2

Pełną para przygotowujemy się do prawyborów i przedwyborczej dyskusji panelowej, które odbędą się w środę 17.10 br o godz. 9.00. Zanim jednak to nastąpi, przed nami zachęcenie osób z naszego obwodu do jak najliczniejszego udziału w wyborach. Z myślą o nich powstała ulotka, którą załączam w niniejszym liście i krótko omówię.

Ulotka stylizowana jest na kartkę pocztową. Przedstawiamy w niej siebie- społeczność naszego liceum, oraz osobę naszego Patrona- krzewiciela patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, krzepiącego serca Polaków w czasach trudnych. Ma on swoim autorytetem być niejako poręczycielem słuszności naszej inicjatywy, dodawać je doniosłości i podkreślać jej niezwykłą wagę. Adresatem jest „ SZ.P. Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej”- używając tego sformułowania chcemy przypomnieć wszystkim uprawnionym do glosowania, może zniechęconym, zawiedzionym polska scena polityczną, że są Obywatelami RP- a to do czegoś zobowiązuje.

Hasło przewodnie ulotki w sposób krótki i treściwy oddaje sens naszego działania- „Przywołujemy do poRZĄDku”- obudzenia w sobie na nowo obywatelskiej aktywności i wzięcia odpowiedzialności za to, kto będzie rządził nasza Ojczyzną. Przypominamy również, ze każdy głos jest ważny i może wiele zmienić.

Kartka nr 3

W dn. 16 października br. Wyznaczona wcześniej 5-osobowa szkolna Komisja Wyborcza przeprowadziła pierwszy etap wyborów. Uczniowie mieli do wyboru siedem opcji politycznych: LiD, LPR, PO, PPP, PSL, Pis i Samoobronę. Po przeprowadzonym głosowaniu Komisja przystąpiła do podliczania głosów i sporządzania protokołu. Po zajęciach lekcyjnych podzieliliśmy się na 2-osobowe zespoły i ruszyli na wyznaczone wcześniej ulice w celu podniesienia frekwencji wyborczej w okręgu nr 4 poprzez roznoszenie przygotowanych przez Nas ulotek promujących udział w głosowaniu. Mamy nadzieję, że nasze działania będą miały odzwierciedlenie w dniu właściwych wyborów.

Kartka nr 4

Środa, 17 października. Od rana trwały ostatnie przygotowania do przedwyborczej debaty, która rozpoczęła się o godzinie 9.00. Swoja obecnością zaszczycili nas:

  • p. Zbigniew Rynasiewicz- PO (mieszkaniec Grodziska Dolnego, z wykształcenia historyk; był Wójtem Gminy Grodzisko Dolne, radnym, a potem starostą powiatu Leżajskiego; w latach 1997-2001 i 2005-2007 poseł)
  • p. Kazimierz Gołojuch – PIS( mieszkaniec Soniny, z wykształcenia magister inżynier mechanizacji rolnictwa, przez dwie kadencje Wójt Gminy Czarna w powiecie Łańcuckim, w latach 2005-2007 poseł)
  • p. Halina Murias – LPR(mieszkanka Łańcuta, z wykształcenia ekonomista, była radna miasta Łańcuta;jest członkiem Akcji Katolickiej i Rady Politycznej LPR, w ostatnim czasie posłąnka)
  • p. Waldemar Wywrocki – PSL( mieszkaniec Rzeszowa, nauczyciel)
    p. Janusz Szpila – PSL(mieszkaniec Łukowej, z wykształcenia prawnik)

Na spotkanie przybyli również:

  • p. Adam Krzysztoń- starosta łańcucki
  • p. Andrzej Rylski.- kandydat do Senatu

Debatę prowadziła przewodnicząca samorządu uczniowskiego- Regina Skoczylas. Brali w niej udział zaproszeni goście, dyrektor szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie klas trzecich.

A oto kilka informacji na temat samego jej przebiegu.
Każdy z polityków miał 5 minut na przedstawienie swojego programu wyborczego. Następnie młodzież zadawała przedstawicielom partii nurtujące ją pytania; na odpowiedź przeznaczone były 2 minuty.
Później swoje przemówienie wygłosił kandydat na senatora p. Andrzej Rylski, który przedstawił nam pracę Senatu.
Na zakończenie debaty każdy z polityków miał 1 min. na podsumowanie i przekonanie młodzieży, że to właśnie na Jego partię warto zagłosować, po czym rozdano uczniom karty do ponownego głosowania. Wypełnione karty uczniowie wrzucali do specjalnie przygotowanej urny. Spotkaniu bacznie przyglądała się dziennikarka rzeszowskiej gazety „ Super Nowości”, która przed debatą przeprowadziła krótki wywiad z uczniami naszej szkoły. Po pożegnaniu gości Szkolna Komisja Wyborcza przystąpiła do prac związanych z podliczaniem głosów.

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie
I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość