Napisano: 13 Listopad, 2008 - 20:49 przez Hysteria

Według większości Polaków, rocznica odzyskania niepodległości jest najważniejszym świętem narodowym w roku. To wtedy, 11. listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli odzyskaliśmy wolność. Gdzie tkwiły korzenie patriotyzmu, który sprawił, że ci młodzi ludzie, nasi rówieśnicy, zostawali żołnierzami i walczyli za idee, które znali tylko z opowiadań? W poczuciu wspólnego zagrożenia potrafili zjednoczyć się i mając w sercach miłość do ojczyzny, wpajaną im każdego dnia przez rodziców, nauczycieli czy katechetów, chwycić za broń i śmiało stanąć do walki.

Współczesny patriotyzm nie wymaga na szczęście przelewu krwi. Polega on na kształtowaniu swojego charakteru i postawy, w czym może pomóc wiele prężnie działających na terenie naszego powiatu organizacji i stowarzyszeń, między innymi harcerstwo i ruch "Światło-Życie". Postawa ta wymaga podejmowania wyzwań, jakie codziennie stawia nam rodzina, szkoła czy praca, społeczność lokalna. Stawia za cel uczciwe i dobre przejście przez życie, budując w ten sposób wizerunek państwa.

Wczorajsze święto skupiło powszechną uwagę na problemie dzisiejszego patriotyzmu. Jednak rocznica odzyskania niepodległości jest przede wszystkim świętem tych wszystkich młodych ludzi, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli się dziś cieszyć wolną Polską. Na ich cześć krzyknijmy - chwała, chwała, chwała!