LEKCJA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Napisano: 19 Marzec, 2021 - 17:46 przez Administrator

Uczniowie klas z rozszerzona geografią uczestniczyli ostatnio w zorganizowanych przez panią Edytę Jóźwiakowską niecodziennych lekcjach. Na jednej z nich gościem był pan Bartek Machowski, współpracujący od lat z naszą szkołą podróżnik, gawędziarz, górski przewodnik i pilot wycieczek. Opowiadał o swojej wyprawie w najwyższe góry Europy i zdobywaniu Mont Blanc. Mówił też jak wyglądała u niego choroba wysokogórska i jak sobie z nią poradził. Spotkanie ubarwione było prezentacją wielu pięknych slajdów z podróży.
Ciekawostką dla wszystkich okazała się informacja o sporze, toczącym się w geograficzno-podróżniczych kręgach, o to, czy aby na pewno Alpy to najwyższe europejskie pasmo górskie, bo może jednak jest to Kaukaz ze swoim Elbrusem.

Machoney (taki jest pseudonim naszego Gościa) radził też potencjalnym młodym podróżnikom, jak przygotować się do tego typu wyprawy, co trzeba ze sobą zabrać, jak to wszystko logistycznie zorganizować. Więcej informacji o tym, czym zajmuje się Bartek Machowski można znaleźć także tu: http://www.przewodnik-beskidzki.eu/?page=aktualnosci

Kilka dni później znowu zwykła lekcja stała się lekcją niezwykłą, ponieważ wziął w niej udział pasjonat obserwacji nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, podróżnik, fotograf oraz twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach”.
Karol Wójcicki, który swoją pasję uczynił sposobem na życie, chętnie przyjął nasze zaproszenie i spotkał się „pod gwiazdami” młodzieżą I LO w Łańcucie (oczywiście online).

Pod tajemniczym tematem zajęć: „Ciemność dnia, światłość nocy” kryły się cudowne zdjęcia, ciekawe filmy oraz mnóstwo informacji o zaćmieniach Słońca, Księżyca i innych fascynujących zjawiskach, jakie można zaobserwować w atmosferze ziemskiej. Dzięki profesjonalnie przygotowanym nagraniom mogliśmy oglądać spektakularne zorze polarne w Laponii i Islandii, a także niesamowite całkowite zaćmienie Słońca w Chile. Wszystkie materiały opatrzone były naukowym komentarzem, pokazującym ogromną wiedzę i pasję prowadzącego. Było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, nasze spotkanie, planujemy dalszą współpracę. Jeśli tylko trochę „rozchmurzy się” nad naszymi głowami, być może wybierzemy się razem na obserwację nocnego nieba w Bieszczady.

Karol Wójcicki jest tak nietuzinkową osobą, że trudno w kilku zdaniach opisać to, czym się zajmuje. Często jest zapraszany do programów telewizyjnych i radiowych, m.in. na antenę Discovery Science i TVN Turbo. Organizuje wiele popularnonaukowych imprez - jedną z nich była największa na świecie wspólna obserwacja gwiazd, w której wzięło udział ponad 12 tys. osób. Przez lata związany był z Centrum Nauki Kopernik. Warto przeczytać, co sam mówi o swojej pracy i pasji https://www.nowaera.pl/.../jak-siegac-gwiazd-wywiad-z... oraz zajrzeć na jego stronę https://www.zglowawgwiazdach.pl/

Jak widać, nawet w największej ciemności można znaleźć dużo światła. Szukajmy więc dalej różnych sposobów, żeby okres nauki zdalnej był dobrze wykorzystanym czasem. Wystarczy tylko chcieć.

mgr Edyta Jóźwiakowska
mgr Urszula Mach