Kocham Łańcut, kocham Szkołę, kocham Sienkiewiczaków..... Jubileusz 110-lecia I Liceum

Napisano: 23 Październik, 2017 - 19:20 przez Administrator

Minął tydzień od chwili, gdy ostatni goście uroczystości jubileuszowej z żalem, ale i z nadzieją powiedzieli: Do zobaczenia za następnych pięć lat na kolejnym „leciu”. Tak, tak, jak z bicza trzasło: ponad rok przygotowań do zjazdu Sienkiewiczaków, spotkanie pod Lipą 14 września rano,
poruszający przemarsz spod Szkoły do kościoła farnego na Mszę św. w intencji społeczności I Liceum, powrót i udział w części oficjalnej i spektaklu „Cztery pory roku”, obiad, godziny wychowawcze w klasach i ukoronowanie święta w postaci balu pokoleń. Dźwięki poloneza w pięknie ustrojonej sali gimnastycznej pozwoliły przenieść się znów do czasów szkolnej studniówki, przyjęcia w klasach stały się dobrą okazją do wspomnień o Profesorach, kolegach, dreszczyku emocji maturalnych, o dawnych psotach. Do rana trwała przednia zabawa, na której spotkali się ci, którzy kończyli Liceum przed sześćdziesięciu i więcej laty oraz ci, którzy jeszcze 100. i 105-lecie przygotowywali jako uczniowie, a teraz przybyli pod Lipę jako zacni, acz bardzo niedawni absolwenci.
Obchody jubileuszu kontynuowaliśmy również w niedzielę 15 października br. spotykając się na cmentarzu komunalnym podczas nabożeństwa żałobnego. Przywoływaliśmy na nim nazwiska zmarłych Dyrektorów, Profesorów i Pracowników I Liceum.
Jubileusz potwierdził znaną prawdę: jedną z wielkich tradycji wyróżniających I Liceum, jest tradycja spotkań, zjazdów, jubileuszów. Jesteśmy z niej dumni, gdyż nie ma bardziej wyrazistego dowodu na właściwe wypełnienie misji szkoły, niż wdzięczność i przywiązanie dawnych wychowanków.