Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Język rosyjski jest piękny!

Napisano: 18 Marzec, 2018 - 11:50 przez Administrator


Po raz drugi uczący się języka Puszkina w naszej Szkole wzięli udział w Festiwalu Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tegoroczna edycja była nie tylko interesująca, ale też ….. smaczna, gdyż była poświęcona między innymi kuchni rosyjskiej. Oprócz prezentacji pokazującej osobliwości kulinarne znad Wołgi i Donu mieliśmy okazję wziąć udział w PIRZE, czyli uczcie, na której, dzięki hojności JM Rektora Urz, mogliśmy zachwycić swe kubki smakowe rosyjskimi pysznościami: blinami, pirogami (nie mylć z pierogami), pliuszkami, krusztadkami, syrnikami, ciastem ziemniaczanym. Przemiłe studentki filologii rosyjskiej częstowały również własnorecznie przyrządzonymi pysznościami oraz prezentowały to, co kojarzy się nam z kulturą rosyjską: matrioszki, palech - czarne drewniane lakierowane szkatułki z malowanymi różnokolorowymi baśniowymi motywami; chochłomę - tradycyjnie ozdabiane motywami kwiatowymi i roślinnymi drewniane naczynia w kolorach czarnym, złotym i czerwonym; gżel, malowaną na ciemnoniebiesko rosyjską porcelane, uczyły łamańców językowych, zachęcały do „knigoworotu” czyli wymieniania się książkami.

Ale Instytut Filologii Rosyjskiej zadbał również o intelekt i ducha uczestników Festiwalu. Odbył się konkurs językowo-kulturowy, w którym po raz drugi Bartek Bardian z 2a, nasz wybitny lingwista, zajął II miejsce, co jest niezwykłym sukcesem, gdyż pozostałe miejsca na podium zajęli Rosjanie. Gratulacje, наша умница!! Cieszy też to zwycięstwo dlatego, że niełatwo jest zadowolić tak znakomite jury, w skład którego weszli m.in. konsul generalny FR z Krakowa, przedstawiciele Ośrodka Kultury Rosyjskiej w Warszawie, dyrektor Instytutu Filologii Rosyjskiej i inni pracownicy naukowi Urz.

Z satysfakcją też należy odnotować udział Ani Bardian i Zuzi Strzępki z 1e w konkursie recytatorskim w języku rosyjskim, dziewczyny błyszczały na scenie w pięknym repertuarze poetyckim.

Mamy nadzieję, ze już wkrótce zobaczymy i na scenie szkolnej nasze lingwistyczne gwiazdy!

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie
I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 1 gość.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość