40 lat temu odszedł Profesor Jan Marszał

Napisano: 16 Listopad, 2020 - 10:44 przez Administrator

40 lat temu odszedł Profesor Jan Marszał – legenda I LO w Łańcucie. Zawsze wspominamy go z niezwykłym szacunkiem i podziwem.

Był absolwentem naszej szkoły z 1926 r., w 1933 r. uzyskał dyplom magistra filozofii w dziedzinie nauk ścisłych Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a już od 1931 r. zatrudniony był tamże na stanowisku asystenta. Podczas okupacji był kierownikiem tajnego nauczania, odpowiedzialnym za szkolnictwo średnie. W latach 1945-1980 pracował jako nauczyciel matematyki w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, w latach 1963-68 pełnił też funkcję dyrektora. Poza pracą zawodową znany był jako szachista, poeta, wielbiciel filozofii (miłośnik Marka Aureliusza), społecznik, harcerz, turysta.

Dzieło znakomitego matematyka i pamięć o niezapomnianym wychowawcy młodzieży ciągle trwa dzięki organizowanym w naszej szkole nieprzerwanie od 1985 r. konkursom matematycznym jego imienia.
Więcej informacji na temat postaci Jana Marszała można znaleźć na wirtualnej wystawie przygotowanej przez uczniów I LO pod opieką pani prof. Władysławy Kluz-Chłandy.