Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

20 lat współpracy I LO z Gesamtschule Reichshof

Napisano: 31 Październik, 2019 - 20:40 przez Administrator


Dawno, dawno temu… latem 1999 roku po kilku miesiącach rozmów Roswithy Köhlert i Klausa Müllera ze Stanisławem Czechem i Barbarą Magdoń została podpisana umowa o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie i Gesamtschule Reichshof w Eckenhagen. Dokument ten sygnowali również Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Burmistrz Gminy Reichshof Josef Welter. Obie strony chciały rozwijać polsko-niemiecki program partnerski polegający na wymianie uczniów, realizacji wspólnych projektów, poznawaniu historii, kultury i życia codziennego sąsiedzkich krajów. Koordynatorem ze strony naszej szkoły została Ludmiła Smęt-Dudziak, następnie Urszula Mach. Koordynatorzy niemieccy to kolejno Norbert Grümme, Kerstin Krug i Lucyna Thape. Zamierzony plan udało się owocnie zrealizować i w tym roku mija już 20. rocznica polsko-niemieckiej współpracy obu szkół.

Z tej okazji w dniach 4-6 października 2019 r. w Warszawie miała miejsce jubileuszowa konferencja. Wzięli w niej udział wszyscy dyrektorzy, którzy w ciągu tych lat wspierali wymianę, koordynatorzy projektów oraz inni nauczyciele ściśle związani z wymianą polsko-niemiecką. Oprócz przedstawicieli szkół uczestnikami spotkania byli również: Sekretarz Powiatu Łańcuckiego Robert Kochman i Piotr Kwiatkowski reprezentujący Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży – międzyrządową organizację, która od początku finansowo i merytorycznie wspiera nasze partnerstwo. Do zebranych dołączył też jeden z uczestników wymiany, nasz absolwent, a obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego, Radek Łyko. Podzielił się wrażeniami z udziału w projekcie, zaznaczając ich wpływ na swoje dalsze decyzje, wybory i rozwój.

Jako prezent „urodzinowy” nasza szkoła otrzymała od nauczycieli niemieckich drzewko jabłoni symbolizujące naturalny i ciągły rozwój wzajemnych relacji. Anne Halfar, dyrektor Gesamtschule Reichshof, wręczając dyrektorowi Robertowi Szurze podarunek, porównała rozwój współpracy polsko-niemieckiej do nasion i zbiorów, podkreślając w ten sposób wspólny cel, dzięki któremu nieznajomi stali się sobie bliscy (jabłoń jest już posadzona na dobrym miejscu). Goście z Eckenhagen zabrali ze sobą serce z dwoma aniołami jako symbol osobistego zaangażowania i niezwykłych więzi między szkołami. Polski prezent został opatrzony inskrypcją: „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory…”. Ta myśl naszego patrona Henryka Sienkiewicza oddaje charakter relacji i wyjaśnia podstawę powodzenia tej długoletniej współpracy.

Dwadzieścia lat to mnóstwo wspomnień, setki zdjęć i refleksja nad tym, że niezwykła nasza więź trwa już tyle lat. Zrealizowano w tym czasie około 40 projektów, w których wzięło udział blisko 600 młodych Polaków i Niemców. Poruszaliśmy tematykę historyczną (w ramach programu PNWM Zachować pamięć), naukowo-przyrodniczą (program Eksperyment wymiana), społeczno – kulturalną, realizowaliśmy także projekty sportowe i językowe. Warto wspomnieć niektóre tematy: „Cywilizacja mediów”, „Każdy nowy język kolejnym oknem na świat”, „Na styku kultur”, „Oswajanie sztuki”, „Sport łączy ludzi”, „Każdy ma swój biegun do zdobycia”. Ten długi czas współpracy naszych szkół to nie tylko liczby, ilości i nazwy. To czas spędzony na planowaniu programów, stres towarzyszący rozwiązywaniu pojawiających się problemów, niepewność czy partnerzy się polubią, jak rodziny przyjmą swoich gości. To także ludzie i ich historie, i wreszcie radość oraz satysfakcja z udanych spotkań, łzy płynące przy pożegnaniach, opowieści zadowolonych uczestników. Wciąż mamy plany na przyszłość, pomysły na następne projekty i wielu otwartych, młodych ludzi chcących wziąć udział w wymianie. Jest to niewątpliwie wspaniałe, wzbogacające osobiście doświadczenie, poszerzające horyzonty i budzące ciekawość świata.

fot. Marcin Ziajka

( Kategorie: )

Zobacz koniecznie


I LO Biuletyn Informacji Publicznej

Gesamtschule Reichshof


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza
Banner Lion Film - Się nie boi

TV ŁAŃCUT

PROMAR

PNWM

Użytkownicy online

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 3 gości.

Subskrybuj

Subskrybuj zawartość