Oficjalna strona 1 Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie

Aktualności

Matura 2015. Nowe formy przygotowań.

Napisano: 22 Październik, 2014 - 04:08 przez dyrektor

Mija drugi miesiąc roku szkolnego 2014/2015...Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że z racji zmienionej formy matury, która wydaje się być nieco trudniejsza niż w latach poprzednich, a sposób wykorzystania czasu nauki, będzie skutkował odpowiednim wynikiem.
Do lutego 2015 r. napiszemy trzy próbne matury w poziomie podstawowym i rozszerzonym, które maja nas przygotować i zapoznać z warunkami technicznymi egzaminu oraz określić stan wiedzy i umiejętności w danym momencie. Oprócz lekcji wynikających z programu nauczania mamy możliwość uzupełniania swojej maturalnej wiedzy poprzez tzw. " zajęcia unijne" organizowane przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w w Łańcucie i z Wojskową Akademią Techniczną. Ale nie są to jedyne formy i możliwości podniesienia wartości swojego wyniku egzaminu maturalnego. Warto zapoznać się z ofertą wszystkich OKE w Polsce, w tym z naszej OKE w Krakowie. Na portalu prezentowane są filmy o egzaminie http://www.okekrakow.tv, arkusze egzaminacyjne z lat poprzednich ( warto się z nimi zapoznać, ponieważ typy zadań są niemal identyczne jak na maturze 2015).

( Kategorie: )

Wyborcze refleksje

Napisano: 21 Październik, 2014 - 18:18 przez Administrator

I oto mamy nową miłościwie panującą nie tylko nad całą młodzieżową społecznością szkolną, ale też mającą moc wpływania na decyzje dyrekcji - szefową Samorządu Szkolnego, Olę Wołowiec. Wraz z gratulacjami przesyłamy kilka uwag, opinii, propozycji, odczuć.

Cieszy fakt, że władzę dzierży mała osóbka, ale z wielkim doświadczeniem, kierowała już z sukcesem samorządem w II Gimnazjum. Stamtąd wyniosła niezwykłą pracowitość, trudną umiejętność rozciągania czasu, miłość do sztuki, świetne przygotowanie ogólnokształcące. Dlatego Ola z pewnością pogodzi sprawne zarządzanie Sienkiewiczakami z własnymi pasjami naukowymi, olimpijskimi, artystycznymi, towarzyskimi. Szczególnie, jeśli będzie miała wsparcie ze strony innych kandydatów, którzy startowali w wyborach oraz w niezwykle kreatywnej części klasy 2 e, czyli sztabie wyborczym. To znakomity pomysł na zespołowe kierowanie tak skomplikowanym organizmem jak szkoła. Może uda się porozcinać kilka węzłów gordyjskich, może papier toaletowy przestanie być towarem luksusowym, może zaświeci słoneczko dla uzdolnionych artystycznie Sienkiewiczaków, może zapachnie dobrą kawą i herbatą w Cafe Henio.....

( Kategorie: )

Gdzie jesteś Mały Książę, gdzie.....? Nasze Talenty wokalne

Napisano: 20 Październik, 2014 - 19:49 przez Administrator

Ach, ta muzyka lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych! Beatlesi, Rolling Stonsi, Led Zeppelin, Niemen, Czerwone Gitary, Skaldowie i tylu innych. Wśród najpopularniejszych piosenkarek tamtych czasów nie sposób nie wymienić Kasi Sobczyk, która wyczarowała swym niskim, pięknym głosem takie niezapomniane przeboje jak „Mały książę”, „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki szybki Bill”,”Trzysta tysięcy gitar”. Od kilku lat w rodzinnym mieście Kasi, Tyczynie, odbywa się cieszący się ogromną popularnością festiwal jej imienia.

W niedzielę 19 października Magda Świderska z II e i Ania Balawender z Ie wzięły udział w rywalizacji o Złotą Różę Małego Księcia – najwyższe trofeum konkursu. Konkurencja byłą ogromna, przybyło prawie pięćdziesięciu wykonawców z całego województwa i nie tylko ( od Przemyśla, Jasła. Gorlic po Starachowice ). Jury to znane nazwiska wszystkim, którzy interesują się muzyką : kompozytor Jerzy Dynia, muzykolog Elżbieta Lewicka i przede wszystkim wielka gwiazda polskiej estrady, przyjaciółka Kasi Sobczyk – Halina Frąckowiak. Nasze dziewczyny zachwyciły nie tylko interpretacją piosenek ( Ania zaśpiewała „O mnie się nie martw” i „Mamo” ;zaś Madzia „Płonącą stodołę” i „Ogrzej mi serce”), ale ogromną kulturą sceniczną. Pełne uroku piosenki i entourage dziewcząt z lat sześćdziesiątych (czerwona sukienka w kropki Ani i nobliwy granatowobiały strój Madzi zyskały uznanie i ciepły komentarz Haliny Frąckowiak ) sprawiły, iż mimo że konkurowały często z bardzo doświadczonymi wykonawczyniami, wypadły znakomicie, a Madzia przywiozła z Festiwalu wyróżnienie i nagrodę.

( Kategorie: )

Wicemistrzostwo świata dla Łańcuta! Dziewczęta z I LO w rolach głównych!

Napisano: 20 Październik, 2014 - 16:16 przez dyrektor

Co prawda tę informację "drogą pantoflową" otrzymaliśmy kilka tygodni temu, ale dopiero teraz po otrzymaniu stosownych potwierdzeń przekazujemy ją Wam formalnie.
Otóż we wrześniu w Pradze odbywały się mistrzostwa świata w tańcu – IDO WORLD SHOW DANCE CHAMPIONSHIPS. W bardzo prestiżowej i najmocniej obsadzonej kategorii, wicemistrzostwo świata , po ciężkiej walce, zdobył łańcucki zespół ISKIERKA prowadzony przez panią Ewę Hołub. W Iskierce od lat tańczą uczennice naszej szkoły ; Martyna Balawejder , Kamila Chudzik , Klaudia Górak, Katarzyna Marszałek , Oliwia Mirecka z kl IIIB , Jadwiga Leńczyk z kl IIA i Klaudia Cyran z kl IIC..

( Kategorie: )

Dzień jabłka w I LO.

Napisano: 26 Wrzesień, 2014 - 17:03 przez Administrator

Nasza szkoła stara się o zdobycie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie i w związku z tym zapraszamy wszystkich nauczycieli, uczniów i pracowników do przyłączenia się do akcji - Dzień jabłka w I LO.
W najbliższy poniedziałek 29 września na holu szkolnym będą sprzedawane pyszności: szarlotki, mufiny jabłkowe, sok jabłkowy i inne produkty związane z jabłkiem jako składnikiem głównym.
Klasą, która podjęła się rozpropagować akcję w naszej szkole jest ID wraz z wychowawczynią panią prof. Karoliną Kochmańską.

( Kategorie: )

Zielona Góra tegoroczną stolicą młodych matematyków

Napisano: 26 Wrzesień, 2014 - 06:05 przez Administrator

W dniach 18-21 września reprezentowaliśmy naszą szkołę i województwo na V Kongresie Młodych Matematyków Polskich. Uczestniczyło w nim około 160 uczniów z całej Polski i Ukrainy. W ciągu tych czterech dni mieliśmy okazję wysłuchać wykładów wybitnych polskich profesorów.
Szczególnie zainteresowały nas wykłady Krzysztofa Ciesielskiego na temat „Tramwaj, owieczki i Tatry, czyli o twierdzeniu retraktowym Ważewskiego” oraz Marka Kordosa o „Ciężkich argumentach”. Na kongresie również uczniowie prezentowali swoje referaty.
Oprócz części naukowej organizatorzy zapewnili inne atrakcje takie jak wycieczka do parku technologicznego Interior oraz wieczór kabaretowo-jazzowy z udziałem kabaretu Ciach.

( Kategorie: )

75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Napisano: 26 Wrzesień, 2014 - 06:00 przez Administrator

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, które pozwoliły przetrwać czas komunistycznej dyktatury.
Są wśród nas świadkowie historii, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz wiary w Polskę wolną i niepodległą. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoką cenę - nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie powojennym.

( Kategorie: )

Dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów w naszym LO.

Napisano: 15 Wrzesień, 2014 - 16:07 przez Administrator

Z przyjemnością informujemy, że Powiat Łańcucki w roku szkolnym 2013/2014 i w roku szkolnym 2014/2015 będzie realizował projekt pn. „Wyrównywanie szans edukacyjnych w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Łańcucie” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałania 9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych” Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

( Kategorie: )

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa.

Napisano: 3 Wrzesień, 2014 - 16:03 przez Administrator

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa -rusza rejestracja do gry i kursu e-learningowego szczegóły w zakładce SZOK i na www.sigg.edu.pl.

( Kategorie: )

" Finansowe i materialne formy pomocy dla uczniów I LO"

Napisano: 28 Sierpień, 2014 - 18:42 przez Administrator

Uzupełniając treść dzisiejszego zebrania z rodzicami i uczniami klas pierwszych, przesyłamy informacje oraz linki na temat pomocy dla uczniów naszej szkoły w zakresie dofinansowania dojazdów , zakupu podręczników, stypendium dla młodzieży uzdolnionej, dodatkowych zajęć z różnych przedmiotów maturalnych.

Dofinansowanie dojazdu do szkoły dla uczniów klas pierwszych

Dofinansowanie zakupu podręczników

( Kategorie: )
Subskrybuj zawartość